A gabonakereskedelem terén egy évtizedes visszaesés várható - Agrárágazat


A világ búzakereskedelmének jelentős csökkenésével számol az USA Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a 2024/25-ös szezonban. Nem kizárt, hogy 9%-kal is csökken a volumen az előző szezonhoz képest, ami az elmúlt évtizedek legnagyobb egyéves visszaesése. A gabonapiac általánosságban is szűkül.

A csökkenés mögött elsősorban a legnagyobb búzaimportőr országok - köztük Kína és Pakisztán - keresletének visszaesése áll - írja az Agrárágazat. Ezen országok hazai búzatermelése ugyanis növekszik, így egyre kevésbé szorulnak importra. Kína importkereslete különösen drasztikus visszaesést mutat. Az USDA már márciusban 6,5 millió tonnára csökkentette a 2024/25-ös szezonra vonatkozó kínai búzaimport-előrejelzését, ám az áprilisi prognózis ezt még tovább mérsékelte, mindössze 3,5 millió tonnára. Ez 10 millió tonnával kevesebb, mint az előző szezonban, amikor Kína 13,6 millió tonna búzát importált. A kínai kereslet visszaesését leginkább azok az exportőr országok érzik meg, amelyek számára Kína kiemelt célpiac, például elsősorban Ausztrália.

Bár az USDA nem említi külön a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háborút, a mostani előrejelzések a jelenlegi, kölcsönös magas vámokat alkalmazó kereskedelempolitikát veszik alapul. 2024-ben Kína érték szerint a negyedik legnagyobb célpiaca volt az amerikai búzának, 482 millió dollár értékű búzát importált az Egyesült Államokból. Az USA azonban csökkentette saját exportvárakozásait.

Kína mellett számos egyéb tényező is gátolja a globális búzakereskedelem dinamikáját. Törökország például a belső készletek bősége miatt importkorlátozásokat vezetett be, ami jelentős hatással van a piacra. Továbbá, a vezető exportáló országok – Oroszország, az Európai Unió és Ukrajna – búzatermésének csökkenése is hozzájárult az exportképesség mérséklődéséhez a 2024/25-ös szezonban. Az EU exportvárakozásait az USDA áprilisi jelentésében 27 millió tonnáról 26,5 millió tonnára csökkentette, ami körülbelül 30%-os visszaesést jelent az előző szezonhoz képest, ráadásul ez a legalacsonyabb szint 2018/19 óta. Ukrajna exportkilátásait ugyanakkor 500 ezer tonnával, 16 millió tonnára emelte az USDA, de ez is jelentősen elmarad a 2023/24-es szezon közel 19 millió tonnás értékétől. Oroszország esetében az előrejelzés 44 millió tonna exportra vonatkozik, míg az előző évben több mint 55 millió tonnát exportáltak.

Bár az USDA lefelé módosította a 2024/25-ös szezonra vonatkozó globális búzatermés-előrejelzését, az összesített volumen így is rekordszint közelében marad. A szezon végére várható búzakészleteket párszázezer tonnával 260,7 millióra emelték, ami növekedés az előző becsléshez képest, de így is a legkisebb zárókészlet 2015/16 óta.

A kereskedelmi forgalom csökkenése nem csupán a búzát érinti, hanem szélesebb spektrumot ölel fel. Az USDA előrejelzése szerint a globális gabonakereskedelem – beleértve a búzát, kukoricát, árpát és rizst – a 2024/25-ös szezonra várhatóan 7%-kal mérséklődik. A világ legnagyobb kukoricatermelőjeként számon tartott Egyesült Államokban is csökkenő tendencia figyelhető meg a termelés terén. Érdekes módon, míg a búza esetében hasonló problémák merülnek fel, Kína kukoricatermelése felfelé ível. A 2023/24-es szezonban Kína a világ második legjelentősebb kukoricaimportőre volt, azonban az USDA becslései szerint 2024/25-re a behozatal mértéke 65%-kal csökkenhet.

Related posts