Viharos időszakra számíthatunk? – ezt a figyelmeztetést adta a debreceni szakértő.


A hét elején megélt történések a jövőben egyre gyakrabban előfordulhatnak. A szakértők véleménye szerint érdemes felkészülnünk az extrém időjárási jelenségekre.

A hét elején Debrecen és Hajdú-Bihar megye területén szokatlanul erős széllökések söpörtek végig, sok helyen elérve a 130 km/h-s sebességet, mintha csak az ég "leszakadt volna". A vihar következményeként kidőlt fák és megrongálódott villanyoszlopok jelezték a természet erejét, ami komoly kihívás elé állította a hatóságokat. Szerdán a város vezetése tájékoztatót tartott a kialakult helyzetről, ahol Papp László, Debrecen polgármestere hangsúlyozta az összefogás fontosságát és a további teendőkről is beszámolt. A meteorológiai szakértők figyelmeztetnek: a jövőben számolnunk kell a viharos időjárás gyakoriságának növekedésével.

Fokozódhatnak az extrém időjárási jelenségek, így a viharok gyakorisága is növekedhet.

A fent említett események jövőbeli megismétlődésének valószínűségére hívja fel a figyelmet Lázár István, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának Földtudományi Intézetében dolgozó meteorológiai adjunktus, a intézmény hivatalos portálján közzétett nyilatkozatában.

A hőhullámok száma és intenzitása egyre inkább növekedni fog, és ez aggasztó jövőképet fest. Amikor a forró levegő találkozik a nedves légtömegekkel, olyan viharok keletkezhetnek, mint amilyet a hét elején tapasztaltunk - hívta fel a figyelmet Lázár István.

Szeszélyes zivatarok

Július 1-jén a Hajdúszoboszló-Ebes-Debrecen vonalon egy impozáns szupercella alakult ki. Ekkor a jég és a csapadék dominált, míg a szél viszonylag enyhe volt. Amikor a csapadék hirtelen csökken, a levegő gyors lehűlésével és a gravitációs hatások révén egy kiszakadó légáramlat jön létre, ami a kifutó szél jelenségét eredményezi. Július 7-én a Debrecen-Kismacs meteorológiai állomáson ez a jelenség 113 km/órás sebességet ért el, de országos viszonylatban a legnagyobb szélsebességet Budapesten, a János-hegyen mérték, ahol 137,2 km/órát regisztráltak - hívta fel a figyelmet a szakértő.

Related posts