Az évezredek homályában rejtőző bosszú története: a fáraók titkos sírjának legnagyobb rejtélye.


Több mint egy évszázad eltelt azóta, hogy felfedezték és megnyitották Tutanhamon fáraó legendás sírját. A mindössze 18 évesen elhunyt fáraó nyughelye számos régész álmát foglalkoztatta, és sokan vágytak arra, hogy a titokzatos helyszínen kutathassanak. Végül, 1922-ben, Howard Carter, a kivételes tehetségű régész, volt az, aki rátalált erre a különleges felfedezésre.

Az egyiptomi kormány hosszú időn keresztül megakadályozta Carter további kutatásait Tutanhamon sírjánál, miután 1922-ben felfedezte és alaposan tanulmányozta azt. Az indoklásuk az volt, hogy a régész állítólag kifosztotta a sírhelyet, ám ezt a vádaskodást sosem tudták megerősíteni.

A régész egy teljes évtizedet szentelt a sírhely alapos feltárásának és a benne rejlő leletek rendszerezésének. Miután befejezte a munkáját, az összegyűjtött tárgyakat a kairói múzeum részére továbbította. Ám a kutatás során észrevette, hogy bizonyos, a fáraók sírjában általában fellelhető műkincsek, melyek a sír gazdagságát hivatottak tükrözni, teljesen hiányoznak. Ez arra engedett következtetni, hogy az ókori időkben történt egy rablás. E felfedezés gyanakvást keltett benne, s hamarosan az egyiptomiak között elindultak a pletykák, miszerint Carter akár magának is eltulajdoníthatta Tutanhamon sírjának kincseit.

Azzal gyanúsították, hogy a hivatalos megnyitó előtt betört a sírba, és kivitt onnan műtárgyakat, köztük ékszereket, amelyeket már a halála után adtak el családtagjai

- fogalmazott Bob Brier a Long Island-i Egyetem egyiptológus professzora 2022-ben.

Még 1947-ben Alfred Lucas, aki szintén részt vett a sír ásatásain, publikált egy érdekes tanulmányt. Ebben arra utal, hogy Carter, mielőtt hivatalosan bejelentette volna a híres nyughely felfedezését, titokban már bejutott a sírba. Az állítása szerint Carter ezt követően gondosan visszazárta a helyet, hogy a világ számára úgy tűnjön, még senki nem látogatott oda.

Lehetséges, hogy elkerülte volna a lebukást, ha nem bukkannak fel a levelei, amelyekből világosan kiderült, milyen tetteket hajtott végre.

Fontos leszögezni, annak ellenére, hogy 1922-ben találták meg a sírhelyet, utána több mint egy évtizedig nem volt látogatható. Azt, hogy Carter a hivatalos megnyitó előtt lopott a nyughelyről, egy 1934-es levelezés bizonyít, amelyet egy brit filológussal folytatott le.

Alan Gardiner egy amulett hieroglifáit fordította le a régész számára, amiről azt állította, nem tudta, hogy Tutanhamon sírjából való, ugyanis Carter ezt nem mondta el neki. Gardiner később megmutatta a leletet az egyiptomi múzeum igazgatójának, Rex Engelbachnak, aki viszont megállapította, hogy az amulett megegyezik a fiatal fáraó sírjánál talált leletek öntött-formájával.

Carter sohasem vallotta be, hogy bármilyen lopást elkövetett volna; ezt a titkot egészen 1939-ig, haláláig magával cipelte. Azonban a régészi örökségében felfedeztek olyan relikviákat, amelyek egyértelműen Tutanhamon sírjából származnak. Ezek a különleges tárgyak jelenleg a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének részét képezik.

Az ok, amiért ezt tette, valószínűleg örökre rejtve marad előttünk, de a spekulációkra mindig van lehetőség. Egy lehetséges magyarázat, hogy Carter, miután felfedezte a Királyok Völgyében található sírhelyet, hetekig kénytelen volt várakozni, míg megérkezik George Herbert, az ásatás anyagi támogatója. Ez a szenvedélyes régész számára valószínűleg rendkívül nehéz és fájdalmas próbatétel volt. A várakozás ellenére titokban mégis belopózott a sírba, és onnan elcsent néhány értékes tárgyat magának.

Carter nem csupán tudományos értelemben lépett át határokat, hanem a fáraó békéjét is megbontotta, ami a mítoszok szerint rászabadította az átkot saját magára és munkatársaira. Alig néhány hónappal a sír felfedezése után 27 haláleset következett be: az áldozatok mindannyian vagy az ásatásokban vettek részt, vagy kapcsolatba kerültek azokkal, akik ott voltak.

Carter az ásatások befejezése után 16 évig élte egészséges életét, ám 1939-ben szívelégtelenség és nyirokcsomó-daganat következtében távozott az élők sorából.

Related posts