A jégsapkák kialakulása teljesen váratlan esemény volt, és a helyzet sokkal aggasztóbb, mint ahogy azt elsőre gondolnánk.
Andrei Mangra visszatér a botránya után a Dancing with the Starsba! Kiderült, melyik országba költözött - fotó
A Föld története során a jéggel borított állapot, amelyben most élünk, valójában egy rendkívül ritka jelenségnek számít - állítja egy új kutatás. A Leeds-i Egyetem kutatói rámutatnak, hogy bolygónk természetes klímaregulációs rendszere inkább a melegebb, magasabb szén-dioxid szintű környezeteket preferálja. Így a jelenlegi jégtakaró létezése egyfajta geológiai szerencsejáték eredményeként értelmezhető - írja a SciTechDaily.
A kutatás alaposan feltárta, hogy a Föld történetének jelentős időszakait miért töltötte jégmentes környezetben, valamint milyen tényezők idézték elő az időnkénti lehűléseket. Az eddig ismert, hiányos magyarázatokkal, amelyek csupán a vulkáni aktivitás csökkenését vagy a szén-dioxid elnyelését emelték ki, szemben az új kutatás egy innovatív 3D-s Föld-evolúciós modell segítségével demonstrálta, hogy a hűvös időszakok létrejöttéhez számos különféle tényező összhangja szükséges.
Dr. Andrew Meredith, a kutatás vezető szakértője úgy véli, hogy...
A kutatás legfontosabb üzenete, hogy a Föld klímája alapvetően egy melegebb, jégmentes állapot felé halad. Benjamin Mills professzor hangsúlyozza, hogy nem célszerű abban reménykedni, hogy a jelenlegi globális felmelegedés után a Föld magától visszatérne egy hűvösebb állapotba.
A jelenlegi jégtakaró megőrzése elengedhetetlen, hiszen társadalmunk alapjait az éghajlati viszonyok formálták. A Föld ugyan vonzódik a melegebb hőmérsékletekhez, ám az emberi civilizáció számára ez a hőmérsékletváltozás komoly kihívásokat jelent.
- figyelmeztetett, hogy ne felejtsem el a fontos részleteket.
A tanulmány rávilágít arra, hogy az emberiségnek nem szabad a természetes visszahűlésben bíznia: ha túlmelegítjük a bolygót, a természet nem biztos, hogy visszaállítja a mai viszonyokat.