Trump, az iráni konfliktus ellenére, részt vesz a hágai NATO-csúcson.

A Fehér Ház szóvivője megerősítette, hogy Donald Trump ott lesz a NATO-csúcstalálkozón Hágában, ahova kedden utazik el Washingtonból.
Karolina Leavitt a Fox News reggeli műsorának adott interjúban elmondta, hogy az amerikai elnök a védelmi kiadások emelésére vonatkozó elvárását fogja megerősíteni, ami 5 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetést jelent a szövetségeseknek. Azt mondta, Trump kedd reggel hagyja el Washingtont, és indul Európába.
A szóvivő tájékoztatása szerint az Egyesült Államok közel-keleti erőinek elhelyezkedése változatlan maradt az iráni katonai akciót követően. Trump elnök a lehetséges iráni hatalomváltásról tett vasárnapi megjegyzését globális szinten felmerülő kérdésnek minősítette. Hozzátette, hogy ha Teherán vezetése nem hajlandó diplomáciai párbeszédbe kezdeni, akkor felvethető a kérdés: "Miért ne lenne jogos az iráni nép számára, hogy fellépjen a kegyetlen terrorista rezsim ellen?"
Leavitt határozottan cáfolta azt a pletykát, amely szerint a Fehér Ház nem tájékoztatta az Irán elleni légicsapás előtt a Kongresszus demokrata vezetőit. Elmondta, hogy "előzékenységből" telefonon értesítették a képviselőházi és szenátusi demokraták vezetőit, emellett a republikánus kongresszusi tagok vezetői is információt kaptak. Hozzátette, hogy a Fehér Háznak ebben a helyzetben nincs kötelező érvényű feladata az előzetes tájékoztatásra.
A szóvivő a közösségi médiában határozottan elítélte a CNN tudósítását, amely szerint a demokrata vezetők nem voltak tájékoztatva az Irán ellen indított "Éjféli Kalapács" műveletről. Kiemelte, hogy ez az állítás álhír, és a CNN-t arra ösztönözte, hogy sürgősen távolítsa el a félrevezető információt a platformjáról.
Az elnöki hivatal sajtótitkára reggel az ABC televízió reggeli műsorának is nyilatkozott, megismételve, hogy a szombat éjszakai légitámadás indokolt volt, mert Irán közvetlen fenyegetést jelentett. Donald Trumpot az első olyan amerikai elnöknek nevezte, aki "volt annyira legény a talpán, hogy tegyen is valamit".
Leavitt határozottan kijelentette, hogy a légitámadás következtében Irán elvesztette az atomfegyver kifejlesztésének esélyét. Kiemelte, hogy szilárd meggyőződése van arról, miszerint a bombázás során megcélzott területeken dúsított urániumkészleteket tároltak.
A washingtoni külügyminisztérium figyelmeztette azokat az amerikai állampolgárokat, akik Katarban tartózkodnak, arra kérve őket, hogy a biztonság érdekében maradjanak védett helyen, amíg újabb tájékoztatást nem kapnak. A közlemény nem említi közvetlenül az iráni fenyegetettség fokozódását, azonban a helyzet komolyságára utal. Katarban jelentős amerikai katonai támaszpont található, amely az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM) számára működik kihelyezett irányítóközpontként.
New York belvárosában vasárnap este több száz demonstráló gyűlt össze, hogy iráni és palesztin zászlókat lengetve fejezze ki ellenállását az Egyesült Államok iráni katonai beavatkozása ellen. A résztvevők transzparensein többek között az "El a kezekkel Irántól!" felirat díszelgett, miközben a Gázai övezet elleni izraeli katonai akciók leállítását is sürgették. (MTI)