További turisztikai fejlesztések révén szeretnék növelni a látogatók számát a kastélyprogram keretében felújított műemlékek iránt.


A Nemzeti Örökségvédelmi Nonprofit Kft. (NFÖ), amely felelős a Nemzeti kastélyprogram és a Nemzeti várprogram irányításáért, jelenleg azon fáradozik, hogy a felújított műemlékeket különféle funkciókkal gazdagítsa, és színes programkínálattal töltse meg őket - nyilatkozta Oláh Zsanett, a cég ügyvezető igazgatója egy sajtóesemény keretében.

Az esemény keretében elhangzott, hogy a II. világháború előtt Magyarországon körülbelül 1500 kastély és kúria létezett, ám mára ez a szám drámaian csökkent, csupán nyolcszáz ilyen építmény maradt fenn. Ez azt jelenti, hogy az épített kulturális örökségünk alig több mint fele érte meg a XXI. századot. A műemlékek állapotának folyamatos romlása sürgetővé tette egy átfogó, központi országos program bevezetését, amely célja a kiemelt örökségvédelmi státuszú épületek és történelmi kertek komplex, értékalapú felújítása és turisztikai hasznosítása.

A több mint tíz éve, 2014-ben indult Nemzeti kastélyprogram és Nemzeti várprogram az első és eddig egyetlen hazai, államilag szervezett örökségvédelmi program. A rekonstrukciók 2023 decemberében befejeződtek, amelyekben harminc műemlék, 18 kastély és 12 vár újult meg országosan, összesen több mint 52 milliárd forintból, ami negyvenmilliárd forint uniós és 12 milliárd forint hazai forrásból állt össze.

A frissen felújított műemlékek között fellelhetők barokk és klasszicista stílusú épületek, romantikus-eklektikus kastélyok, valamint középkori és reneszánsz várak. Emellett olyan majorságok is helyet kaptak, amelyek valaha a vidéki gazdálkodás szívének számítottak. Az utóbbi években

A felújítást követően a műemléképületek a magyar állam, különösen a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. birtokába kerültek. Jelenleg a NÖF 56 műemléki helyszínt kezel, amelyek közül húsz aktívan hasznosításra kerül.

Oláh Zsanett, a Nemzeti Örökségvédelmi Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a program célja nem csupán a történelmi helyszínek múltjának megőrzése, hanem azok átalakítása is a jelen kihívásainak megfelelően, turisztikai és kulturális központokká. Örömmel osztotta meg, hogy az elmúlt két évben sikerült bevezetni egy új, országos szintű hasznosítási modellt, amely hozzájárul a kiemelt örökségvédelmi helyszínek fenntarthatóságának növeléséhez.

Ennek szellemében a felújított műemlékek többféle funkciót kaptak.

Oláh Zsanett kiemelkedő eredményként említi, hogy a tavalyi év folyamán összesen 1,3 millió érdeklődő kereste fel a felújított műemléképületek egyikét.

Az örökségvédelemért felelős szervezet vezetője bemutatta a legfrissebb projekteket, amelyek célja a felújított műemlékek önálló turisztikai attrakciókká való fejlesztése. Emellett a történelmi kertek és parkok is új turisztikai termékekként jelennek meg, lehetőséget teremtve a látogatók számára, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a kulturális örökségünkbe.

Hosszú távú cél a turisztikai attrakciók fejlesztésével emelni a látogatószámot, a műemléki helyszíneket, kastélyparkokat bevonni a helyi közösségek mindennapjaiba, a négyévszakos hasznosítási modellel csökkenteni a szezonalitást, bővíteni múzeumpedagógiai programjaikat, valamint fenntarthatóbbá tenni a műemléki helyszínek üzemeltetését.

A tervek között szerepel emellett még:

Lázár János, az építési és közlekedési miniszter, közel másfél évvel ezelőtt bejelentette, hogy a kormány elindít egy kastély-örökbefogadási programot. Ennek keretein belül az állam ingyenesen átadja az épületeket, cserébe azonban az úgynevezett örökbefogadóknak vállalnia kell a felújítási költségek, az épületek fenntartásának és a közhasználati funkciók biztosításának terheit.

Related posts