Tízezres bírság várhat a MÁV-tól, ha ez a fontos elem hiányzik a vonatjegyről - Startlap Utazás


Valóban megbüntethet minket a kalauz, hogyha nem a teljes nevünk szerepel a vonatjegyen? Nagy port kavart a 40 ezres büntetés híre, reagált a MÁV.

A Reddit közösségén osztották meg a különös esetet, amelyben a MÁV kalauza 40 ezer forintos bírságot szabott ki egy helyjegyes utasra – számol be róla a Blikk. Az utasnak két keresztneve van, azonban csak az egyiket tüntette fel a jegyén. A MÁV álláspontja szerint ez a gyakorlatban szabályszegésnek minősül.

A szabálytalanul közlekedő utas a Redditen osztotta meg történetét: bejegyzése szerint két választása volt, fizethet vagy leszáll a vonatról. A Blikk megkereste a MÁV-ot az esettel kapcsolatban: ugyan a konkrét utas személyazonosságára és a bejegyzés valóságtartalmára nem derült fény, a vasúttársaság megerősítette, hogy a kalauz helyesen járt el.

A MÁV által küldött válaszlevelében hangsúlyozták, hogy a jegyvizsgálók munkájának nem a büntetés kiszabása a fő célja. Ugyanakkor bizonyos körülmények között kénytelenek alkalmazni a jogszabályokat, amelyek világosan meghatározzák a teendőiket.

Az ilyen jellegű szabályozás megköveteli, hogy a jegyek és bérletek esetében a pontos név feltüntetése kötelező.

Az elektronikus menetjegyek esetében a név megadása kulcsfontosságú a megszemélyesítés szempontjából. Ezért elengedhetetlen, hogy a megadott név pontosan megegyezzen a személyazonosító okmányban szereplő adatokkal. Amennyiben több utónevet viselünk, mindet fel kell tüntetni a jegyen, hogy az érvényes legyen. Fontos tudni, hogy ez a gyakorlat nem csupán a MÁV-ra vonatkozik; a repülőjegyek esetében is elvárás, hogy a teljes nevünket pontosan tüntessük fel.

Az elektronikus menetjegy egy olyan utazási jogosultság, amely szigorúan személyhez kötött. A személyszállítási törvény értelmében csak az "utazási okmány által azonosítható módon megjelölt utas" számára biztosít utazási lehetőséget. Ide tartoznak a névre szóló jegyek, bérletek, valamint a kedvezményre jogosító dokumentumok is.

"A névre szóló jegy vagy bérlet használata esetén, ha nem az arra jogosult személy utazik, vagy ha a kedvezményt nem a megfelelő személy veszi igénybe, ez visszaélésnek minősül. Ilyen esetekben munkatársainknak nincs lehetőségük arra, hogy mérlegeljék a helyzetet: kénytelenek büntetést alkalmazni. Ez nem csupán a megállapított menetdíjat vagy pótjegy árát jelenti, hanem egy 25 ezer forintos pótdíjat is - figyelmeztetett a MÁV Kommunikációs Igazgatósága a Blikk számára."

Így tehát könnyen érthető, hogy

A megvásárolt jegy vagy bérlet nem átruházható, és tilos kölcsönadni azt más személynek.

Személyre szóló utazási jogosultság esetén csupán az utazhat a jeggyel, akinek a neve kifejezetten feltüntetésre került rajta.

A szabálytalanul közlekedő utast ki lehet zárni az utazásból, ha a pótdíjat a helyszínen nem fizeti meg, illetve nem adja meg az adatait a pótdíj későbbi befizetéséhez. A pótdíj azonban mérsékelhető az utólagos bemutatás díjára, ha az utas 15 napon belül be tudja mutatni az adott utazásra érvényes jegyét, bérletét vagy utazási, illetve kedvezményre való jogosultságát, amennyiben azokat csupán ellenőrzéskor nem találta.

Related posts