Tiszeker Ágnes: Kenderesi Tamás doppingügye újabb fordulópontra érkezhet, ugyanis lehet, hogy a svájci legfelsőbb bírósághoz fordul a helyzet tisztázása érdekében | M4 Sport

Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (HUNADO) vezetője a közszolgálati médiában nyilatkozott, és elmondta, hogy Kenderesi Tamás ügye, aki doppingvétség miatt jogerősen négy évre eltiltott, még nem zárult le. Az úszó és ügyvédje lehetőséget kap arra, hogy a svájci legfelsőbb bírósághoz forduljanak, így a helyzet továbbra is folyamatban van.
Mint arról csütörtökön beszámoltunk, jogerősre emelkedett Kenderesi Tamás doppingvétség miatt első fokon kiszabott négyéves eltiltása, miután a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) elutasította az olimpiai bronzérmes úszó fellebbezését.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (HUNADO) vezetője, a közszolgálati médiában nyilatkozott a döntés kapcsán.
Sajnos az ügy elhúzódása miatt hosszú hónapokat kellett várnunk a döntés megszületésére. Néhány nappal ezelőtt érkezett a hír, miszerint a CAS március végéig meghosszabbította a határidőt, de ennek ellenére a határozat meglepően gyorsan megérkezett. Ez a gyorsaság váratlanul ért minket. Azonban az, hogy ennek a döntésnek elkerülhetetlenül meg kellett születnie, nem volt meglepetés; hiszen a meghallgatások során mindkét fél kifejtette álláspontját. Vártuk a sportdöntőbíróság határozatát, amely most végre napvilágot látott - mondta Tiszeker, aki összefoglalta az elmúlt évek eseményeit. - Fontos, hogy mindenki megérthesse az ügy lényegét: itt nem csupán egy fekete-fehér laboratóriumi pozitív eredményről van szó, hanem a biológiai útlevél eltéréséről. Ez azt jelenti, hogy a sportoló mintájának eredményeit évek óta egy nemzetközi információs rendszerben tárolják, ahol különböző szoftverek hasonlítják össze azokat. Ha a minták jelentősen eltérnek a normál átlagértékektől, a rendszer figyelmeztet. Ez nem pozitív eredményt jelent, hanem csupán gyanút kelt. Ilyen esetekben alapos vizsgálatra van szükség.
Felfedte, hogy ezekben a folyamatokban számukra nincs lehetőségük beavatkozni.
A WADA által kijelölt független szakértők bevonása biztosítja, hogy a doppingvizsgálatok során pártatlan és objektív megközelítés érvényesüljön. A kiválasztott három szakértő - egy amerikai, egy dán és egy zágrábi - közösen vizsgálják meg az eredményeket. Amennyiben megállapítják, hogy az eltérések nem betegségből vagy más hétköznapi okból adódtak, hanem gyanúsnak tűnnek, akkor csak akkor kezdődhet meg a hivatalos eljárás. Ebbe a folyamatba nekünk nincs beleszólásunk, mivel a WADA határozza meg a lépéseket. A nemzetközi doppingellenes szervezet köteles értesíteni a sportolót, és vád alá helyezni őt, akinek jogában áll védekezni. A védekezési lehetőségei innen kezdődnek, és bemutathat számos bizonyítékot, amely magyarázhatja az eltéréseket, beleértve az életében és egészségi állapotában történt eseményeket. A szakértők, ezúttal már a sportoló személyének ismeretében, értékelik, hogy a benyújtott anyagok elegendőek-e az eltérések indoklására.
A kijelölt személyek egyetlen magyarázatot sem fogadtak el.
"Ebben az ügyben a szakértők egyébként egyik magyarázatot sem fogadták el. Ha nem fogadják el, akkor indul a doppingeljárás. Itt még mindig ezer ponton lehet védekezni, ezt is megtette a sportoló, de itt már a Magyarországon működö, elsőfokú doppingpanel jár el. Ez szintén egy tőlünk független, háromtagú panel, ami jogászokból és orvosokból áll. Ők megvizsgálták és hoztak egy elsőfokú döntést, ami a négyéves eltiltás volt. Ők is azt mondták, hogy nem látják azt, hogy ez magyarázható, kizárólag doppingolással. Ezt támadta meg a sportoló, amihez maximálisan joga van, mondván, ő ezzel nem ért egyet. Ez került a lausanne-i Sportdöntőbíróság elé, ahol szintén újraindul az egész, bizonyítékot, magyarázatot lehet ismét benyújtani, megvizsgálják a dokumentumokat. Ez hosszú hónapokig, évekig tartott, csak maga a CAS magyarázata 61 oldal, úgyhogy el lehet képzelni, mekkora anyagról van szó. A CAS a mostani döntéssel gyakorlatilag elfogadta az elsőfokú, nemzeti testület döntését és helyben hagyta a négyéves eltiltást."
Tiszeker hozzátette, Kenderesiék a svájci legfelsőbb bírósághoz még fordulhatnak.
Az ügy továbbra is folytatódhat, hiszen van még egy lehetőség, a svájci legfelsőbb bíróság, ahová Kenderesi Tamás és ügyvédje fordulhat. Fontos azonban, hogy tudják: ez a fórum nem szakmai döntéseket hoz. A bíróság feladata csupán az eljárásjogi aspektusok vizsgálata, például hogy minden a megfelelő keretek között zajlott-e, és hogy a résztvevők pártatlanok voltak-e. Ha bármilyen szabálytalanságot találnak, joguk van elrendelni az eljárás megismétlését, ami magába foglalhatja akár a bíró cseréjét is. Például a kínai Szun Jang ügyében is hasonló helyzet állt elő: a kínai állam kifogásolta az egyik bírót, aki végül lemondott, és új bizottság alakult, hogy újraértékelje az esetet. Azonban a svájci legfelsőbb bíróság nem fog olyan tartalmi döntést hozni, hogy a sportoló doppingolt-e vagy sem, és nem fogad el egészségügyi magyarázatokat sem. Csak az eljárást indíthatja újra. A sportoló szándékait nem ismerem, de ez a fórum létezik, és ha úgy érzik, hogy szükséges, fordulhatnak hozzá. Hogy az ítélet szakmai szempontból változik-e, azt nem tudom biztosan, de az újonnan összeülő CAS-panel döntései még kérdésesek. Ettől függetlenül azonban még hosszú út áll előttünk.
A 28 éves Kenderesi Tamás 2022 októberében kapta meg azt a hírt, amely szerint atipikus biológiai útlevele miatt doppingeljárás alá került. Az ügyészség döntése ellenére, amelyet a sportoló indoklása kísért, végül eltiltották a versenyzéstől. Azóta már több mint másfél éve várják, hogy a nemzetközi Sportdöntőbíróság véglegesen állást foglaljon az ügyben.
Kenderesi a tárgyalásával kapcsolatban korábban elmondta, felajánlották neki, hogy ha elismeri a doppingvádat, kisebb mértékű büntetést kap, ő azonban, mivel - mint azt hangsúlyozta - "nem csinált semmit", ezt nem volt hajlandó elfogadni. A 2014-ben ifjúsági olimpiai bajnok, 2016-ban Rio de Janeiróban 200 méter pillangón bronzérmes úszó akkor megjegyezte, családja és ő maga is szinte belerokkant a történtekbe, anyagilag eddig nagyjából mintegy 20-25 millió forintot emésztett fel az ügy.
Kenderesi Tamás remélte, hogy felmentő ítélet születik.