Szijjártó kijelentette, hogy a Pressman által készített dokumentum, amelyben az Egyesült Államok a magyar korrupciót is szóba hozza, valójában a diplomatától származik.

Az Európai Unió kereskedelemért felelős miniszterei hétfőn a "világkereskedelem fejlődése" és a vámok által generált feszültségek kérdésével foglalkoztak, nyilatkozta Szijjártó Péter a Donald Trump által bevezetett vámokkal és Kínával kapcsolatos ülés után. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az uniós intézmények képtelenek megfelelően reagálni a kihívásokra. Rámutatott, hogy hónapok óta tudni lehetett, hogy Trump a "patrióta gazdaságpolitikájának" keretében kezeli a vámokat.
Elismerve, hogy az Európai Bizottság tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államok kormányával, a miniszter hangsúlyozta, hogy "sikeres és eredményes tárgyalásokra" van szükség, amelyhez azonban a testület nem tett le kellően meggyőző javaslatokat. Trump listáján az EU mellett közel hatvan ország és terület szerepel, akik olyan vámokat kaptak, amelyek megfelelnek az USA árukereskedelmi deficitjének és az import arányának felének, függetlenül attól, hogy milyen átlagos vámokat vetettek ki az amerikai termékekre. Az EU esetében ez az arány 25 százalékra rúgott, míg a listán nem szereplő országokra tíz százalékos vámot vetettek ki. Szijjártó emlékeztetett arra is, hogy a magyar kormány javaslatot tett az Egyesült Államokból érkező autókra kivetett vámok csökkentésére, 10 százalékról 2,5 százalékra. E szerint a Kereskedelmi Világszervezet szabályai alapján minden ország autóira ilyen szintű vámcsökkentést kellett volna alkalmazni. A miniszter véleménye szerint így az Európai Bizottság elszalasztotta a lehetőséget, hogy elkerülje a vámok bevezetését.
A Válasz Online értesülései szerint az Egyesült Államok a magyar közbeszerzések magas korrupciós kockázatát hozta fel indoklásként az Európai Unióra kivetett vámok bevezetéséhez. Szijjártó Péter reagálásában hangsúlyozta, hogy ez a jelenség már 1974 óta rendszeresen megjelenik, és a legfrissebb, márciusra datált dokumentum még Joe Biden elnöksége alatt készült. Szijjártó szerint a Magyarországra vonatkozó megállapításokat David Pressman, aki "gyakorlatilag a magyar ellenzék vezetőjeként" lépett fel, diktálta. Az észrevételek benyújtására 2024 októberéig volt lehetőség, éppen a novemberi választások előtt. A külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, hogy egy éves, a Biden-adminisztráció alatt készült jelentést hazugságként kezelni, és azt egyedi elnöki rendelet részeként feltüntetni, elfogadhatatlan.
A bosszú nem megoldás; inkább a "stratégiai nyugalom" fenntartására van szükség, hogy elkerüljük a még súlyosabb következményeket. Éppen ezért az ellenvámokra nemet mondanak - nyilatkozta.