Figyelemreméltó újdonság: augusztustól a legkisebb falvak lakói is élhetnek a szupergyors internet nyújtotta lehetőségekkel!

Augusztustól elstartol a Gigabit Magyarország Program, amelynek célja, hogy a szélessávú internetet eljuttassa azokba a vidéki járásokba is, ahol jelenleg még nem megfelelő a lefedettség. A program keretében az infrastruktúra kiépítésére 84,9 milliárd forintnyi támogatás érhető el az infokommunikációs cégek számára – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
Augusztustól lehetőség nyílik a pályázatok benyújtására.
Augusztustól pályázhatnak támogatásra az infokommunikációs ágazat vállalkozásai a széles sávú szolgáltatások minőségét javító, a vezeték nélküli lefedettséget bővítő fejlesztéseikhez. A Gigabit Magyarország Program jóvoltából Budapesten kívül az ország bármely részében, összesen akár 174 járásban létesülhet nagy sebességű internetkapcsolat 300 ezer vidéki család, vállalkozás és intézmény számára, jelentette be Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára.
Az infokommunikációs kkv-knek is jut a támogatásból
A Gigabit Magyarország Program keretében a vissza nem térítendő támogatás lehetősége nyílik meg az infokommunikációs szektorban tevékenykedő mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok számára. A projekt megvalósításához 10 százalékos saját erő biztosítása mellett 20 millió forinttól egészen 3,5 milliárd forintig terjedő forrást lehet igényelni a program összesen 84,86 milliárd forintos keretéből.
Uniós viszonylatban elmondható, hogy az internetelérés terén kedvező helyzetben vagyunk.
Az Európai Bizottság legújabb jelentése, amely az európai szélessávú internetelérhetőséget elemzi, érdekes adatokat tárt fel. Tavaly júniusban a következő generációs hálózatok vidéki lefedettsége az uniós átlagot tekintve 82,6 százalékot mutatott. Magyarország ebben a tekintetben kiemelkedően teljesít: a teljes vezetékes szélessávú lefedettségünk már 98,1 százalékos, míg a vidéki területeken ez 97,3 százalékra rúg, így mindkét mutató jóval meghaladja az uniós átlagot. Az 5G hálózatok elérhetősége azonban még nem éri el ezt a szintet, főként a vidéki területeken tapasztalható elmaradás miatt.
Somogy megyében is egyre nagyobb szükség van a fejlesztésekre.
Szeretnének haladni a korral, erősítette meg érdeklődésünkre Szabó Péter, Szentgáloskér polgármestere, aki arról számolt be, hogy egy új szolgáltatóval egyeztek meg, amelyik optikai kábelt hoz a faluba, Ráksiból kiindulva fektetik le a vezetéket. Ehhez az önkormányzat felveszi a kapcsolatot a földtulajdonosokkal is. Az eddigi szolgáltatóval nem volt mindenki elégedett a településen, mert azt érezték a helyiek, hogy nem akar fejleszteni. Az önkormányzatnak viszont fontos, hogy jól működjön a rendszer akkor is, ha több számítógéppel egyszerre végeznek műveleteket, le-és feltöltéseket.