Európában a tőkeáramlás drámai módon lelassult, míg Afrika egyre inkább a befektetések középpontjába kerül. Az afrikai kontinens most olyan lehetőségeket kínál, amelyek vonzóbbá teszik a befektetők számára, akik új piacokat keresnek. Az innováció, a növek

A külföldi működőtőke-befektetések összege 11 százalékkal, 1 493 milliárd dollárra csökkent világszerte az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának friss adatai szerint. A csökkenés oka a geopolitikai feszültségek, az iparpolitikai versenyfutás és a világkereskedelem széttagolódása volt. Ezek az elemek együtt megrendítették a befektetői bizalmat, és észrevehető változásokat okoztak a nemzetközi tőkemozgásban - számolt be az ENSZ adatairól a Reuters.
"Még inkább aggaszt minket a 2025-ös kép, hiszen már most úgy tapasztaljuk, hogy a beruházások stagnálnak. A vámok hatással vannak a növekedési ütemre" - nyilatkozta Grynspan a Reutersnek, hangsúlyozva a rövid távú kockázatok kezelésének fontosságát a hosszú távú befektetésekkel szemben.
A fejlett országokban tapasztalt FDI (külföldi közvetlen befektetések) beáramlása átlagosan 22 százalékkal csökkent, amely folyamatban Európa szenvedte el a legnagyobb veszteségeket. Az ide irányuló befektetések értéke drámaian, 58 százalékkal csökkent, így 182 milliárd dollárra esett vissza. Különösen kiemelkedő a német piac zuhanása, amely -89 százalékos csökkenést mutat, míg Spanyolországban -39 százalék, Olaszországban -24 százalék, és Franciaországban -20 százalékos visszaesés tapasztalható.
Ezzel ellentétben Észak-Amerika 23%-os növekedést tapasztalt, ami elsősorban az amerikai félvezetőipar jelentős beruházásainak tudható be.
Afrikában a közvetlen külföldi befektetések (FDI) lenyűgöző mértékben, 75%-kal emelkedtek, elérve a történelmi csúcsot jelentő 97 milliárd dollárt. E robbanásszerű növekedés hátterében egy jelentős egyiptomi mega-infrastrukturális projekt áll. Az UNCTAD adatai alapján, még ha ez a beruházás nem is valósult volna meg, a beáramlás akkor is 12%-kal nőtt volna.
Ázsiában a külföldi közvetlen befektetések (FDI) 3%-kal 605 milliárd dollárra csökkentek, amit nagymértékben befolyásolt a kínai tőkebefektetések 29%-os csökkenése.
Oroszországba 2024 során mindössze 3,3 milliárd dollár érkezett, ami drámai csökkenést mutat a korábbi évekhez képest: tavaly 8,9 milliárd, míg két évvel ezelőtt még 15 milliárd felett volt az összeg. Ez a trend egyértelműen a geopolitikai kockázatok fokozódásának jeleit hordozza magában.
Az UNCTAD arra hívja fel a figyelmet, hogy a fokozódó bizonytalanság, valamint a szektorok közötti versenyfutás hosszú távú következményekkel járhat a globális befektetési rendszerekre.