Lehetséges, hogy valóra válik a Putyin-Zelenszkij találkozó? Jelenleg az orosz fél titokzatosan kezeli a helyzetet.


A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov elmondta, hogy az orosz fél továbbra is aktívan készül a csütörtökön Isztambulban esedékes ukrajnai rendezési tárgyalásokra.

Peszkov közölte, hogy "amint az elnök ezt szükségesnek tartja", a Kreml be fogja jelenteni, hogy ki képviseli majd Oroszországot az Ukrajnával folytatandó tárgyalásokon. Egyéb kommentárt nem fűzött a témához.

Ahogy megfogalmazta, Európa perspektívája az ukrajnai konfliktus rendezésével kapcsolatban "nem tükröz kiegyensúlyozottságot, inkább a háború folytatását támogatja, ami éles ellentétben áll a Moszkvában vagy Washingtonban megfigyelhető álláspontokkal". A szóvivő hangsúlyozta, hogy Európa "teljes mértékben Ukrajna pártjára állt", így nem mondhatja el magáról, hogy objektíven és kiegyensúlyozottan közelíti meg a tárgyalásokat.

Alekszandr Grusko, az orosz külügyminiszter-helyettes, a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy Franciaország, Nagy-Britannia és Németország nem szándékozik lezárni az ukrajnai konfliktust, és inkább annak elhúzására törekszenek.

"Ha figyelmen kívül hagyjuk a politikai retorikát, világosan látható, hogy a fő célkitűzésük Oroszország katonai legyőzése, nemzetközi elszigetelése, gazdasági erejének meggyengítése és a politikai rendszer megváltoztatása. E négy fronton azonban teljesen kudarcot vallottak. Ennek ellenére ez nem csökkenti a motivációjukat, hogy folytassák törekvéseiket." - nyilatkozta.

Egy diplomata kifejezte nézeteit, miszerint a felrobbantott Északi Áramlat gázvezetékek ügye rávilágít arra, hogy az európai országok tehetetlenek nemzeti érdekeik megvédésében. Szerinte Európa "csendesen eltűrte ezt a szabotázst, ezt a terrorcselekményt, amely nem csupán Németországot, hanem a kontinens minden gazdasági érdekét sújtja". Gruskov úgy véli, hogy az orosz energiaforrásokról való lemondás sok EU-tagállam számára súlyos gazdasági válságot hozhat, ami csapást mér az unió gazdaságára és polgárainak jólétére.

"Jelen pillanatban legalább két ország nyíltan kifejezi szándékát: mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezek a tervek ne valósulhassanak meg. Magyarország és Szlovákia, akik rendkívüli érdeklődéssel figyelik a zavartalan, kiszámítható és átlátható árazású szállítási lehetőségeket Oroszországból, tisztában vannak vele, hogy gazdasági jólétük közvetlenül összefonódik az Oroszországgal való együttműködésük mértékével" - hangsúlyozta a miniszterhelyettes.

Andrej Kartapolov, az orosz parlamenti alsóház védelmi bizottságának elnöke újságíróknak kedden Moszkvában azt mondta, hogy a NATO-országok azért vizsgálják felül a szövetség katonai doktrínáját, mert vissza akarják állítani hadiiparukat, és egy jövőbeli háborúra készülnek. A képviselő válaszlépéseket helyezett kilátásba, és azt hangoztatta, hogy Oroszországnak olyan fegyverei vannak, mint senki másnak, amelyek képesek bármilyen feladatot megoldani egy fegyveres konfliktusban.

Peszkov egyébként kitért a Kelet-Ukrajna felett 2014-ben lelőtt malajziai Boeing utasszállító repülőgép ügyére is. Elfogultnak nevezte az ezzel kapcsolatban lefolytatott vizsgálat eredményeit. "Oroszország nem vett részt a szerencsétlenség kivizsgálásában. Ezért nem fogadjuk el az elfogult következtetéseket" - mondta.

Related posts