Sokan most pezsgőt vásárolnak: talán nincsenek is tisztában azzal, hogy mi vár rájuk a boltok polcain - Agro Napló.


Nincsen karácsony bejgli és töltött káposzta nélkül, nincsen szilveszter pezsgő nélkül. Mi, magyarok tagadhatatlanul, szeretünk koccintani az ünnepek alkalmával, ez az év végi időszakban különösen igaz. Azt, hogy mennyire kedveljük ezt azt italt, jól mutatja az is, hogy évente mintegy 200 ezer hektolitert készítenek itthon, melynek jelentős része a hazai piacokon kel. Hogy milyen pezsgőket kedveljük a leginkább? Hova kerül a legtöbb export? Milyen árakra számíthatunk most a boltokban? Mindez kiderült az alábbi cikkből.

Egész évben folyamatos a kereslet a magyar pezsgőpiacon, az év végi ünnepek közeledtével azonban minden évben alaposan megugrik a kereslet. Azt pedig érdemes tudni, hogy Magyarországon nemcsak a pezsgőfogyasztásnak, hanem a pezsgő készítésének is hagyománya van: a19. század elején nyílt meg az első hazai pezsgőgyár a mai Szlovákia területén, Pozsonyban. Pesten 1852-ben indult a pezsgőgyártás Hölle Márton józsefvárosi gyárában, majd Törley József 1882-ben gyáralapításával a pezsgőgyártási központ átkerült Budafokra - derült ki a NAK korábbi tájékoztatásából.

Hazánkban évente körülbelül 200 ezer hektoliter pezsgő készül, amelynek jelentős része a belföldi piacon talál gazdára. A pezsgőtermelés harmada azonban külföldi piacokra is eljut. A magyar pezsgők legnagyobb részesedéssel az alábbi országokban népszerűek:

A Magyarországra irányuló import célja elsősorban a választék gazdagítása, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy különböző prémium termékek közül választhassanak. Különösen az olasz és német pezsgők tűnnek ki, mivel ezek magasabb hozzáadott értéket képviselnek, és egyre inkább megtalálhatók a hazai áruházak és italkereskedések polcain. Az év végén, különösen december utolsó két hetében, a vásárlói szokások is megváltoznak, mivel a vásárlók gyakrabban választják a drágább, különlegesebb italokat. A trendek azt mutatják, hogy egyre többen vonzódnak a könnyed, gyümölcsös ízekhez, ami a rozé pezsgők iránti kereslet növekedésében is megnyilvánul. Emellett a fogyasztók körében egyre népszerűbbek az alacsony alkoholtartalmú vagy akár alkoholmentes pezsgők is, amelyek választéka folyamatosan bővül a boltok polcain. A pezsgők iránti kereslet tehát nemcsak a hagyományos ízekre korlátozódik, hanem a modern fogyasztói igényekhez is alkalmazkodik.

A drágulás gyakorlatilag semmit, így a pezsgőket sem kerülte el a magyar élelmiszerpiacon, ugyanakkor az elmondható, hogy nem történt drasztikus áremelkedés 2022 óta. A KSH adatai szerint a tankpezsgő (0,75 literes, palack) átlagára 2020 novemberében és decemberében 1100 és 1030 forint volt, 2021-ben ugyanebben a két hónapban 1120 és 1030 forint, 2022-ben 1340 és 1280 forint, 2023-ban 1510 és 1410 forint, míg idén novemberben 1550 forint. Ha pedig különböző üzletekbe betérünk, az alábbi árakkal találkozhatunk:

Lapunk korábban beszámolt arról, hogy a 2024-es Pezsgő Világbajnokságon Londonban számos magyar pezsgő kiemelkedő elismerést kapott. A Sauska Borászat, a Kreinbacher Birtok, a Hungaria és a Szentpéteri Borpince remek teljesítménye révén méltó helyet kaptak a nemzetközi mezőnyben. A Hungaria Hungaria NV Grande Cuvée Brut, amely 35% Riesling, 33% Grüner Veltliner és 32% Chardonnay házasításával készült, ezüstérmet nyert, ahogyan a Hungaria NV Sauvignon Blanc & Zenit Brut Limited Edition is, amelynek összetétele 60% Sauvignon Blanc és 40% Zenit. A Szentpéteri Borpince szintén két ezüstérmet szerzett a Szentpéteri Borpince 2020-as Chardonnay Methode Traditionelle (100% Chardonnay) és a Szentpéteri Borpince 2021-es Methode Traditionelle Sparkling Wine (40% Chardonnay, 30% Riesling, 30% Generosa) tételeivel. A verseny igazi győztese azonban a Kárásztelek Pezsgőpincészet volt, amely négy aranyérmet hozott haza, bizonyítva ezzel a magyar pezsgők nemzetközi szintű minőségét és elismertségét.

Related posts