Román elnökválasztás: a választásra jogosult polgárok 40%-a még nem döntött arról, hogy kinek a támogatására szavazna.

A romániai közvélemény-kutatások eredményei szerint a választók körülbelül 40%-a még nem döntött arról, kire adja a szavazatát a közelgő megismételt elnökválasztás első fordulójában.
A május 4-i szavazásra azért került sor, mert az alkotmánybíróság érvénytelenítette a legutóbbi, decemberi választás eredményeit, és megakadályozta az éllovas újabb indulását.
Decemberben egy akkor még ismeretlen ultranacionalista jelölt, Calin Georgescu sokkoló győzelmet aratott az első fordulóban.
A választás érvényességét az Alkotmánybíróság végül megsemmisítette, miután nyomós érvek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy orosz befolyás segítette a függetlenként versenyző Georgescu kampányát.
A májusi megismételt választáson a 11 jelölt közül négynek jók az esélyei a második fordulóra: George Simionnak, a szélsőjobboldali AUR párt vezetőjének, Nicușor Dan bukaresti főpolgármesternek, Crin Antonescunak - az EU-párti kormánykoalíció egyetlen jelöltjének - és Victor Pontának, a volt miniszterelnöknek.
George Simion, a Szövetség a Román Egységért politikai képviselője, különös harcot folytat a hazai sajtóval szemben. Nemrégiben tartott választási rendezvényén kizárólag helyi újságíróknak engedett belépést. A politikai taktikai váltásra akkor került sor, amikor a legújabb közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy reális esélye van a második fordulóba jutásra.
Ponta azon fáradozik, hogy helyreállítsa választói támogatását, miután nemrégiben egy vitatott kijelentést tett, amely komoly visszhangot váltott ki.
Miniszterelnökként Ponta állítólag úgy mentette meg 2014-ben a szomszédos Szerbia fővárosát, Belgrádot az árvíztől, hogy a Duna árvizét átirányította, amely így több romániai falut is elöntött. "Hazudtak, egyetlen ember sem halt meg, egyetlen háztartást sem öntött el a víz, egyetlen állat sem pusztult el" - reagált Ponta a vádakra.
Dan közben kifejezte aggodalmát a kampány közepén, amiatt, hogy az interneten terjedő félretájékoztatás egyre aggasztóbb méreteket ölt. "Látni lehet mesterséges intelligenciával készült filmeket, és olyan idézeteket, amelyeket konferenciákon mondtam, de teljesen kiemeltek a kontextusából. A Központi Választási Hatóság pedig vagy nem tudja, mit csinál, vagy szándékosan félrevezet" - fogalmazott.
Az Alkotmánybíróság példátlan döntése az első forduló eredményeinek megsemmisítéséről két nappal a december 8-ra tervezett második forduló előtt elhúzódó politikai válságba sodorta az EU- és NATO-tagállamot.
Románia legfelsőbb biztonsági tanácsa decemberben felfedett olyan iratokat, amelyek azt mutatják, hogy az országot a választási időszakban "agresszív hibrid orosz támadások" célkeresztjévé nyilvánították.
Ezek közé tartozott egy széles körű kampány a közösségi médiában Georgescu népszerűsítésére.
Idén februárban a román ügyészség büntetőeljárást indított a szélsőjobboldali személy ellen, "az alkotmányos rend elleni cselekményekre való felbujtással", fasiszta csoportok támogatásával, valamint a választási kampányfinanszírozásról szóló hamis nyilatkozatokkal és vagyonnyilatkozatokkal vádolva őt. Georgescu tagadta, hogy bármi rosszat tett volna.
A román Nemzeti Audiovizuális Tanács nemrégiben kampányt indított az illegális online tartalmak elleni küzdelem érdekében.
Valentin Jucan, a tanács alelnöke, az Euronewsnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a román állampolgároknak fontos felelősségük jelenteni a félrevezető információkat, valamint az erőszakra vagy gyűlöletkeltésre buzdító online videókat.