Rómában gyűltek össze a világ vezetői, hogy egyesített hangon üzenjenek Oroszországnak. Az esemény nem csupán protokolláris találkozó volt, hanem egy erőteljes jelzés a nemzetközi közösség szándékairól és eltökéltségéről.


A legnagyobb európai államok külügyminiszterei csütörtökön Rómában tartott találkozójuk során egyetértettek abban, hogy fokozni kívánják a nyomást Oroszországon. Ennek érdekében akár az energia- és bankszektor további szankcionálására is készen állnak, céljuk pedig Moszkva erejének gyengítése az Ukrajnával zajló konfliktusban - tájékoztat a Reuters.

A csütörtöki találkozón Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Nagy-Britannia és az Európai Unió képviselői vettek részt. A megbeszélésekhez Mark Rutte NATO-főtitkár és Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is csatlakozott.

Megerősítettük készségünket, hogy fokozzuk a nyomást Oroszországra, mivel az továbbra is elutasítja a komoly és hiteles kötelezettségvállalásokat, beleértve a további szankciókat és azok kijátszásának megakadályozását

- szerepel a külügyminiszterek nyilatkozatában.

Az európai külügyminiszterek bejelentették, hogy készen állnak gyorsan új intézkedéseket bevezetni, különösen az energia- és bankszektor területén, melyek célja Oroszország háborús törekvéseinek gyengítése.

Kiemelték, hogy az orosz állami vagyoni eszközök befagyasztása a jogkörük alá tartozik.

mindaddig, amíg Oroszország nem szünteti be agresszív lépéseit és nem vállalja a felelősséget az általa okozott károkért.

A G7 országok 2022-ben, Moszkva Ukrajnára irányuló invázióját követően körülbelül 300 milliárd dollár értékű orosz állami vagyont helyeztek fagyasztás alá. Tavaly a G7 vezetői megállapodtak abban, hogy Ukrajnának 50 milliárd dolláros támogatást nyújtanak, amelyet kétoldalú kölcsönök formájában biztosítanak. E kölcsönöket Kijev a befagyasztott orosz eszközökből származó bevételekből tudja majd visszafizetni.

Készek vagyunk fokozni támogatásunkat, beleértve az Ukrajnával folytatott védelmi ipari együttműködés javítását, valamint a biztonsági és védelmi együttműködés további formáinak feltárását

A Putyin-rezsim stratégiája változatlanul a diplomáciai erőfeszítések színlelésén, a követelések fokozásán és az ukrán polgári lakosság elleni barbár támadásokon alapul. Ezek klasszikus moszkovita taktikák és trükkök, és nem szabad bedőlnünk nekik

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolta Sikorski.

Mark Rutte NATO-főtitkár kiemelte, hogy Európának fel kell tornáznia védelmi kiadásait, mivel Oroszország 2029-2030-ra már készen állhat arra, hogy tesztelje a NATO önvédelmi képességét.

Jelenleg védett helyzetben érezzük magunkat. Azonban három-öt év múlva a biztonságunk megkérdőjeleződhet, ezért érdemes lenne több forrást invesztálnunk a jövőnk érdekében.

- fejtegette Rutte.

Related posts