Politikai alku vagy baráti gesztus állhat Rogán törlésének hátterében a szankciós listáról?


- Rogán Antal szokatlanul gyors lekerülése az amerikai szankciós listáról nem a megszokott jogi eljárás eredménye. Az eddigi kommunikáció és az amerikai külügy nyilatkozatai alapján egyértelmű, hogy politikai alku született a háttérben. Egy szimpla telefonbeszélgetés Szijjártó Péter és Marco Rubio szenátor között vezetett a döntéshez, ami arra utal, hogy a magyar fél komoly külpolitikai engedményeket tehetett cserébe - mondta a Magyar Hangnak Szent-Iványi István külügyi szakértő azzal kapcsolatban, hogy magyar a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter lekerült a listáról.

Szent-Iványi véleménye szerint az Egyesült Államok kezdeti álláspontja az volt, hogy Rogánt csak egy hosszas, bizonyítási kényszerekkel terhelt peres eljárás során lehet eltávolítani a listáról. Ez a folyamat hónapokat, sőt éveket is igénybe vehetett volna, és ráadásul a kimenetele is kétséges lett volna. A gyors megoldás azonban nem a megszokott módon történt, hanem egy klasszikus példája annak, amit tranzakcionális diplomáciának hívnak: valamit valamiért. Ez a kereskedői szemléletű külpolitika, amely Donald Trump elnöksége alatt vált dominálttá, kockázatos, mivel háttérbe szorítja a hosszú távú stratégiai érdekeket - figyelmeztetett a szakértő.

Szerinte ennek az alkunak súlyos következményei vannak - nem csupán a magyar kormányra, hanem az egész országra nézve. Bár a pontos megállapodás részletei ismeretlenek, az amerikai fél döntésének megváltoztatása nem véletlen. A tranzakcionális külpolitika, amelyben minden döntés mögött valamilyen "üzleti alku" áll, alapvetően torzítja a nemzetközi kapcsolatok dinamikáját. Úgy véli, hogy ez a megközelítés rövid távú érdekeket helyez a középpontba, háttérbe szorítva a hosszú távú stratégiai célokat. Ez nem csupán a külpolitika kiszámíthatatlanságát növeli, hanem gyengíti a szövetségi kapcsolatokat és a nemzetközi bizalom alapjait is. Hozzátette, hogy egy hatékony külpolitikának szilárd értékrendre és következetes célokra kell épülnie, nem pedig ad hoc megoldásokra.

Kaló Máté külügyi szakértő szerint Rogán Antal rendkívül gyors lekerülése az amerikai szankciós listáról nem jogi, hanem kifejezetten politikai döntés eredménye. - Az amerikai külügy hivatalos indoklása nem vonta vissza a korábbi vádakat, nem jeleztek semmiféle tévedést az eredeti állításokkal kapcsolatban, inkább azt hangsúlyozták, hogy jelenleg nem áll érdekükben a szankciók fenntartása. Ez aláássa az amerikai szankciórendszer hitelességét, amely eredetileg azért jött létre, hogy ne lehessen a nemzetközi térben elrejteni a vagyonukat olyan szereplőknek, akik saját országukban politikai védelem alatt állnak. A döntés súlyosan csorbítja a szankciók komolyan vehetőségét. A magyar kormány más nemzetközi intézmények - például az uniós vétójog vagy az Európai Bíróság döntéseinek - hitelét is aláásta már korábban - fogalmazott.

Szerinte Trump és Orbán között nincs sürgető szükség alkura, mert politikai szövetségesek. A Trump-féle tárgyalási logikában nem jellemző, hogy előre megadja, amit egy alkuért cserébe a partner kér tőle, tehát Rogán felmentése valószínűleg csak egy baráti gesztus volt. Ettől függetlenül a Robert Palladino amerikai ügyvivő által kedden felsorolt területeken üdvözölné az USA a szorosabb együttműködést, ezek között azonban semmi újdonság nincs a Biden-adminisztráció ajánlataihoz képest. Mint mondta, ha az amerikai kormányzat komolyan gondolná a több mint egy évtizede oroszbarát pályán mozgó magyar vezetés nyugati elköteleződéshez történő visszavezetését, akkor annak most lenne az ideális ideje, hiszen Orbánék kormányzása gazdaságilag, és mára már a közvélemény támogatottságát tekintve is megroppant.

A Trump-adminisztráció orosz-ukrán konfliktusban képviselt álláspontja kapcsán nehezen vonható le egyértelmű következtetés arra vonatkozóan, hogy a valódi szándékuk a transzatlanti szövetség Oroszországgal szembeni megerősítése lenne. A Trump-kormányzat külpolitikája gyakran konfrontatív jellegű volt, amit jól példáz a vámtarifák bevezetése az Európai Unióval szemben és Grönland területi integritásának megkérdőjelezése. Emellett fontos megjegyezni, hogy az orosz befolyás csökkentése az energiapiacon, amely a diverzifikációval valósulhat meg, üdvözlendő lépés lenne. Ugyanakkor ezt a folyamatot körültekintéssel és megfelelő időzítéssel kell végrehajtani. Különösen akkor, amikor egy eddig megbízható piaci partnerünk, aki a nemzetközi stabilitást képviselte, most kiszámíthatatlan irányba terelődik, és ellenséges eszközöket alkalmaz saját partnereivel szemben. Az oroszokkal kapcsolatos politikai pozíciója pedig továbbra is zavaros.

Related posts