Végh Lászlót a Pátria-díjjal honorálták.
Mivel Végh László sajnos nem tudott részt venni az eseményen, lánya, Annamária lépett a színpadra, hogy átvegye a díjat Görföl Jenőtől és Varga Lászlótól.
Végh László 1949 januárjában született Sárosfán. Somorján érettségizett 1967-ben, majd a pozsonyi Comenius Egyetem politológia-szociológia szakán 1972-ben szerzett diplomát, majd doktori címet. 1981-ig a pozsonyi Kultúrakutató Intézet tudományos munkatársa. 1981-1990 között a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalának nemzetiségi ügyekben illetékes főelőadója, majd 1990-től 1992-ig a Szlovák Nemzeti Tanács alelnökének szaktanácsadója. Információival és tanácsaival sokban segítette a magyarok jogaiért küzdőket. 1989 után pedig elsősorban közigazgatási ismereteivel és tapasztalataival segítette a társadalmi és politikai rendszer átalakítását.
A kilencvenes években a közélet iránti megbecsülés és bizalom szempontjából mérföldkőnek számított, amikor a legnehezebb időszakát élte át a szervezet, 1993 és 1995 között. Ekkor választották őt meg a Csemadok Országos Választmányának főtitkárává, ami egyértelmű jele volt a közösség támogatásának.
A szlovákiai magyar közösség egyedülálló szellemi központjának, a Bibliotheca Hungaricának, mely Somorján található, egyik alapítója és jelenlegi igazgatója Végh László, aki azóta is megkerülhetetlen támogatói szerepet tölt be. Ez a speciális könyvtár és levéltár teljes mértékben magánkezdeményezés révén alakult ki, és hosszú éveken át állami finanszírozás nélkül fejlődött, míg 1997-ben a Fórum Kisebbségkutató Intézet vette át a működtetését. Végh László 1996 óta az Intézet tudományos tanácsának tagjaként kulcsszerepet játszik a legfontosabb döntések előkészítésében és meghozatalában.
A könyvtárosi hivatás iránti elkötelezettségéről tanúskodik, hogy a kilencvenes évek végén aktívan támogatta a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete megalapítását.
A hagyományok iránti tiszteletét mutatja, hogy 2010 és 2020 között szerepet vállalt a somorjai Honismereti Ház vezetésében is, ahol nagy szaktudással mutatta be közösségünk múltját és helyi elődeink kulturális örökségét.
Munkássága nemcsak a múltat, hanem a jövőt is formálja, hiszen elméleti és gyakorlati tudásával számos közéleti és tudományos kezdeményezést segített.
A Mérföldkövek konferencia története 1997-re nyúlik vissza, amikor Végh László már társrendezőként részt vett az első eseményen. Azóta eltelt 27 év alatt Végh László a szlovákiai magyarság egyik kiemelkedő alakjává vált. Bár előfordul, hogy személyesen nem tud jelen lenni az eseményeken, ez nem gátolja meg abban, hogy figyelemmel kísérje a szlovákiai magyar közélet és tudományos élet legfontosabb eseményeit. Végh László mindig aktívan hozzájárul a diskurzushoz, megosztja véleményét, és folyamatosan támogatja a közösséget, így példát mutat mindannyiunk számára.