Oroszországi leányvállalatokkal rendelkező, távozásra képtelen európai bankok járulnak hozzá a gázexport lebonyolításához.


Tavaly Magyarország egy különleges lépést tett, amikor amerikai mentességet igényelt, hogy a Gazprombank közreműködésével rendezhesse az orosz gázszállítások kifizetését.

Törökország és Szlovákia egyaránt a moszkvai fiókkal rendelkező, bécsi székhelyű Raiffeisen szolgáltatásait veszi igénybe az orosz "gázszámlák" rendezésére. A Gazprom külföldi vevői általában nyugati pénzintézetek oroszországi kirendeltségei vagy szankciókkal nem sújtott orosz bankok révén fizetnek a földgázért - idézett a Bloomberg egy, a neve elhallgatását kérő bennfentest.

A külföldi vásárlók kénytelenek voltak alkalmazkodni a körülményekhez azok után, hogy az amerikai pénzügyminisztérium tavaly novemberben megtiltotta a Gazprombank közbeiktatását.

Az orosz elnök 2022 márciusában, közvetlenül az Ukrajna ellen indított támadás következtében, olyan intézkedést hozott, amely szerint az orosz földgázért kizárólag rubelben lehetett fizetni, és ezt csak a Gazprombank közvetítésével lehetett lebonyolítani. Miután az energetikai óriásbankot szankciókkal sújtották, az orosz vezetés lehetővé tette, hogy a földgáz vásárlásának ellenértékét bármely Oroszország területén működő bankon keresztül rendezni lehessen.

Ennek ellenére az OTP például az első negyedév során kifejezetten jelentős nyereséget realizált Oroszországban.

A Kreml egyre inkább szigorítja a külföldi vállalatok, beleértve a pénzintézeteket is, Oroszországból való távozását. A külföldi cégek eszközeinek értékesítését egy külön bizottság ellenőrzi, amely kedvezményes árverések lebonyolítására ad utasítást. Ezen felül a távozó vállalatoknak kilépési adót kell megfizetniük, ami tovább bonyolítja a helyzetüket.

Az amerikai hatóságok úgy vélik, hogy a büntetőintézkedések hatékonyan távol tartják a vásárlókat a Gazprombanktól – nyilatkozták névtelenséget kérő, az üggyel közvetlen kapcsolatban álló tisztviselők.

A Gazprom és az orosz földgázexport jelenleg még nem esik a tilalom alá. A hatóságok óvatosan kezelik a helyzetet, és igyekeznek elkerülni az európai ellátás teljes leállítását. Ennek ellenére az orosz gázexport – a háború előtti szintekhez viszonyítva – jelentősen csökkent.

A Raiffeisen és az OTP nem kívánt részletekbe menően nyilatkozni ügyfeleiről. Az osztrák bank közölte: jelentősen csökkentette az Oroszországba irányuló fizetési szolgáltatásokat.

Az UniCredit, a Gazprombank és a Gazprom egyelőre nem adott ki hivatalos nyilatkozatot.

Szlovákia nemzeti energiaszolgáltatója, az SPP, amely a Török Áramlat segítségével importál gázt Magyarországon keresztül, és a Raiffeisen bankon keresztül bonyolítja a tranzakciókat, szintén visszautasította a válaszadást.

Ausztria és Olaszország az ukrajnai tranzitmegállapodás lejárta után leállította az orosz vezetékes gát importját. Ugyanakkor egy jogi viszály vetett véget az OMV-vel kötött hosszú távú szerződésnek. Bécs egyébként szintén a Raiffeisen beiktatásával fizetett az orosz gázért.

A külföldi bankok folyamatos jelenléte mellesleg megkönnyíti a megtizedelt üzleti kapcsolatokat Oroszország és a Nyugat között. Putyinnak befolyást jelent, a nyugati hatóságok pedig lehetőséget kapnak arra, hogy figyelemmel kísérjék a pénzforgalmat.

A kifizetések folyamatosságának biztosítása elengedhetetlen, hiszen német, olasz és francia cégek továbbra is aktívan működnek Oroszország területén.

- hangoztatta az UniCredit első embere.

"Beszéljünk a rút igazságról: továbbra is vásárolunk energiát és más, megengedett árucikkeket Oroszországból" - tette hozzá Andrea Orcel.

Related posts