Orbán Viktor a Tihanyi Apátság ünnepélyes átadásán hangsúlyozta, hogy az európai élet alapvető értékei jelenleg komoly támadásoknak vannak kitéve (videó).

Orbán Viktor a felújított Tihanyi Bencés Apátság átadó ünnepségén hangsúlyozta, hogy az ország vezetőinek érdemes példát venniük a tihanyi szerzetesekről, akik a túlélés művészetét és az újrakezdés képességét testesítik meg. A Magyar Nemzet tudósítása szerint a miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a bencések történelmük során három alkalommal is próbát tettek, amikor meg akarták őket semmisíteni, ám mindig megtalálták az utat egymás felé, és újjáépítették nemcsak lelki otthonukat, hanem a kőfalakat is, amelyek a múlt tanúi.
Véleménye szerint lehet, hogy akadnak olyanok, akiket meglep, de úgy látszik, a török hódítás, a jozefinista reformok, majd a kommunista elnyomás közül az utolsó időszak volt a legnagyobb kihívás a tihanyi bencés apátság számára, hiszen ebből a legsúlyosabb nehézségekből kellett talpra állnia.
- emlékeztetett.
Rámutatott arra is, a Tihanyi-félsziget már ezer évvel ezelőtt kelet és nyugat békés és gyümölcsöző találkozóhelyévé vált. - A templomalapító I. András hitvesével, Anasztáziával, keleti papok is érkeztek e szent dombok közé, ahol a nyugati bencés szerzetesekkel együtt éltek, dolgoztak, imádkoztak, térítettek.
- mondta.
A kereszténység nem csupán egy vallási rendszer, hanem egy gazdag kultúra és civilizáció alapjait is képezi. Hatása megjelenik a művészetekben, az irodalomban, a filozófiában és a társadalmi élet minden területén. Az évszázadok során a kereszténység formálta a középkori Európa arculatát, inspirálta a nagy mestereket, és hozzájárult a tudományos gondolkodás fejlődéséhez. A keresztény értékek – mint a szeretet, a megbocsátás és a közösség fontossága – mélyen beágyazódtak a kultúrák szövetébe, és tovább élnek napjainkban is, formálva a társadalmi normákat és az egyéni életutat. A kereszténység tehát egy univerzális nyelv, amely hidat képez a különböző kultúrák között, és segít megérteni az emberi tapasztalatok sokszínűségét.
Az apátság felújítása kapcsán Orbán Viktor emlékeztetett, a kormány az elmúlt években több mint 3000 templomot újított meg és 200 új templomot épített a Kárpát-medencében. - Alaptörvényünk elismeri a kereszténység nemzetmegtartó szerepét. A kereszténység nem csupán egy vallási rendszer, hanem egy gazdag kultúra és civilizáció alapjait is képezi. Hatása megjelenik a művészetekben, az irodalomban, a filozófiában és a társadalmi élet minden területén. Az évszázadok során a kereszténység formálta a középkori Európa arculatát, inspirálta a nagy mestereket, és hozzájárult a tudományos gondolkodás fejlődéséhez. A keresztény értékek – mint a szeretet, a megbocsátás és a közösség fontossága – mélyen beágyazódtak a kultúrák szövetébe, és tovább élnek napjainkban is, formálva a társadalmi normákat és az egyéni életutat. A kereszténység tehát egy univerzális nyelv, amely hidat képez a különböző kultúrák között, és segít megérteni az emberi tapasztalatok sokszínűségét.. Benne élünk. A kultúra a mindennapok valósága. A keresztény kultúra igazít el bennünket az élet ellentmondásai között. Meghatározza fölfogásunkat az igazságosságról, az emberek egymás közti viszonyáról, beleértve a férfi-nő kapcsolatot is a családról, a sikerről, a munkáról és a tisztességről - sorolta.
A miniszterelnök kifejtette: meggyőződése szerint a jövőt kizárólag azon alapokra építhetjük, amelyeket ezer évvel ezelőtt Tihanyban raktak le. - Mi, magyarok, európai identitással és keresztény értékekkel rendelkezünk. Éppen ezért fontos, hogy tudatában legyünk annak, és ne nézzünk el szó nélkül amellett, hogy az európai élet alapjai jelenleg veszélyben vannak - emelte ki.