Orbán Viktor: A Fideszben összegyűlt erények és tapasztalatok "verhetetlenek, de nem örök érvényűek."


A kegyelmi ügy váratlanul felkavarta a politikai vizeket, és Varga Judit sorsa is megpecsételődött - nyilatkozta Orbán Viktor miniszterelnök a Patrióta YouTube-csatornán a közelmúltban közzétett interjúban. A beszélgetés során érintette a Tisza Pártot, a zsírleszívás kérdését, az ukrán helyzetet, valamint éles kritikát fogalmazott meg az Európai Unióval szemben. A volt igazságügyi miniszter Schadl-ügyével kapcsolatban Orbán hangsúlyozta, hogy "nem kívánok senki magánéletébe beleszólni, hiszen az nem lenne helyénvaló, különösen édesanyám véleménye miatt". Ugyanakkor a miniszterelnök elmondta, hogy közelről figyelemmel kísérte Magyar Péter és Varga Judit házasságát, amelyben a miniszter három alkalommal is fontolóra vette a lemondását másfél év leforgása alatt, mert "ezt a bántalmazó kapcsolatot már nem tudta elviselni". Végül a kegyelmi ügy volt az, ami végleg eltérítette őt a politikai útról.

Beszélt arról is, hogy számára nem új jelenség, hogy az ellenfeleik "külföldről érkező utasítások alapján" próbálják meg összeterelni a kormányellenes szavazókat egy közös táborba. Legutóbb is hasonló forgatókönyv zajlott, amikor előválasztást tartottak, és "kikiáltották magukat győztesnek" hónapokkal a tényleges eredmények előtt – amely lépésre a választási rendszer átalakítása miatt a 2022-es ellenzék kényszerült. Szerinte a Fidesz jövőre "becsületes küzdelemben" jelentős fölénnyel fog nyerni. A Tiszáról kifejtette, hogy az nem klasszikus pártformáció, hanem inkább egy "digitális politikai mozgalom". Az azonban kérdéses, hogy valódi emberek, vagy csupán álprofilok állnak a háttérben, és hogy amit ott láthatunk, az valóságos-e vagy csupán illúzió.

Orbán azzal viccelődött a Fővárosi Közgyűlésből távozott tiszás Ordas Eszter kontójára, hogy egyszer már képviselő se lesz jelen, akinek Magyar Péter diktálhatna, csak egy mobiltelefon. "A politika emberi dolog is, akármilyen karakterek nem nyerhetnek", árulásra, bűnre, hitszegésre nem lehet pártot építeni szerinte. "Végül mégis az emberi minőség dönt majd", ezért nyerhet a Fidesz, hisz sok száz, ezer olyan helyi vezető van a pártban, akik valós emberek. A 2022-eshez hasonló arányú győzelem lehet a vége - jósolt.

"Képzelje el, ha Lázárnak küldenék egy sms-t"

- válaszolt arra a kérdésre Orbán, kézivezérelt-e valaha, ahogy Magyar Péter teszi a pártjában. Felhozta Varga Juditot, Gulyás Gergelyt és Kövér Lászlót is példának, akiket nem tudna kézivezérelni. "Én szerintem ez verhetetlen", ami a Fideszben felhalmozódott, az erény, a tapasztalat, de a gyengeség is, "az verhetetlen, na nem örökre".

Feltűnt Ruszin-Szendi Romulusz zsírleszívási ügye is, ami újra felszínre került. Orbán Viktor válaszában kifejtette, hogy Ukrajnát dicséri, és azt állította, hogy a Tisza Párt védelempolitikai szakértője, aki egykori vezérkari főnök, külföldről kapja az utasításokat. "A hadsereg főparancsnoka nem a miniszterelnök, ami nehezíti a helyzetünket" - tette hozzá, megemlítve, hogy sok más országban, például az Egyesült Államokban és Törökországban ez másképp működik. A kormány és a hadsereg kapcsolata rendkívül összetett, hiszen a hadügyminisztériumon keresztül irányítják őket. Orbán azonban elfelejtette megemlíteni, hogy alkotmányos értelemben Sulyok Tamás köztársasági elnök a hadsereg főparancsnoka.

A beszélgetés során felmerült a Fidesz által képviselt nézet, miszerint a "brüsszeli bürokraták" gátat szabnak a gazdák számára biztosított ingyenes öntözővízhez (erről részletesebben itt olvashat). Orbán Viktor kifejtette, hogy nem állítja, hogy a Tisza Párt szándékosan ártana a gazdáknak, de szerinte ez a helyzet a "parancs" következménye.

Az interjú első szakaszában a miniszterelnök a ukrajnai helyzetet elemezte. Kiemelte, hogy "nem csupán az ukrán elnök nehézségeiről van szó", hanem a háború következményei szerinte Európa egészét érintik, beleértve az inflációt és az élelmiszerárak növekedését is. Rámutatott, hogy nem véletlenül látogatta meg Kijevet egy évvel ezelőtt, hanem egy olyan ügyért, "ami a magyarokat is érinti" - utalva békemissziójára. Emlékeztetett a kijevi megbeszélésükre, ahol "elutasításra" talált, de hosszasan beszélgettek a helyzetről. Hangsúlyozta, hogy az idő nem Volodimir Zelenszkij javára dolgozik, mivel az oroszok jelenleg fölényben vannak a harctéren, és új amerikai elnök érkezik, "aki valószínűleg kilép a háborúból", míg az európai országok magukra maradnak. Szerinte ezt a helyzetet tűzszünettel és békével lehetne rendezni, azonban Zelenszkij elutasította ezt a lehetőséget, kijelentve, hogy "az idő az ő oldalán áll".

Új politikai személyiségtípusnak nevezte Zelenszkijt, aki "influenszerpolitikus, színészpolitikus, komédiás". Őt az előélete nem segítette hozzá ahhoz, amit csinálnia kellett. "Egy elnöki szerepet ad elő", nem tudott mélyebb kérdésekről beszélni vele, látta, hogy egy komédiással áll szemben.

"A németekben, ha egyszerűen akarok válaszolni" - mondta Orbán arra, kiben tud még reménykedni Ukrajna. Szerinte zajlik, hogy az amerikaiak otthagyják őket, bár Donald Trump épp nemrég ígért még több fegyvert Kijevnek. "Transzatlanti hasadás" van, ebben a kérdésben az óceán két partján lévő országok más útra léptek Amerika a béke, Európa a harc ösvényén van. "magunkra fogunk maradni, és a háború összes következményével" nekünk európaiaknak kell majd megbirkózni.

Miért nem sikerült Trumpnak elérni áttörést Putyinnal? - merült fel a kérdés. Orbán szerint az európaiak akarják folytatni a háborút, az oroszok meg előre mennek, "ha már ennyi áldozatot hoztak a katonai akciókért". Orbán nem akar "a nagyfiúknak" tanácsokat adni, de "öreg rókaként" azt mondta, akkor lesz tűzszünet és béke, ha lesz amerikai-orosz csúcs, "telefon nem fog segíteni".

Később a békepártiak körét az amerikaiak, törökök, szlovákok és magyarok alkotják. Ezzel szemben a miniszterelnök szerint az EU-ból mindössze 25 háborúpárti maradt. Ukrajna konfliktusát önvédelmi háborúnak minősítette, hangsúlyozva, hogy az ukránoknak joguk van saját jövőjük alakításához. Ugyanakkor kijelentette, hogy nem kérhetik, hogy egy "elhibázott stratégiában" nyújtsunk nekik támogatást. Továbbá kifejtette, hogy Ukrajnát nem volna szabad felvenni az EU-ba a háborús állapotok miatt, bár az Unió rövid távon nem is tervezi ezt. Szerinte elképzelhetetlen, hogy a tagsági döntést ne egyhangúlag hozzák meg, így a magyar vétó komoly szerepet játszhat. Orbán véleménye szerint Brüsszelnek el kell ismernie, hogy "ezt a háborút elvesztette", amelynek "földrengésszerű politikai következményei" lehetnek. Kiemelte, hogy képtelenség egy nukleáris nagyhatalmat legyőzni a fronton, hiszen egy ilyen hatalom nem tud háborút veszíteni – emlékeztetett arra, hogy a Szovjetunió 1989-ben, valamint az Egyesült Államok nemrégiben Afganisztánban éppen ezt tapasztalta.

A kormányfő mostanában - főként hazai terepen - egyre több interjút ad. Nemrégiben, a viharok okozta helyzet miatt a Mavir központjában tájékozódó Orbán két nappal ezelőtt a Telex munkatársainak is válaszolt néhány rövid kérdésre, miközben éppen az óbudai kormánymédia telephelyéről távozott. Ekkor "kriminek" titulálta azt a helyzetet, hogy Matolcsy György volt jegybankelnökkel folytatott egyeztetést az MNB-alapítványokkal kapcsolatos nyomozás ügyében.

Egy nappal az óbudai eset előtt rendes, leülős interjút adott Lentulai Krisztiánnak a Hotel Lentulai adásában. Itt beszélt Kapu Tibor űrmissziójáról, Diogo Jota portugál focista haláláról, feleségéről, Lévai Anikóról, Varga Juditról és a fideszes választók elkényelmesedéséről is. Még egy nappal korábban, július 5-én az erdélyi Krónikában jelent meg egy miniszterelnöki interjú, ahol korábbi, George Simiont támogató szavaival szembemenve azt mondta, helyes, hogy az erdélyi magyarok nem működnek együtt szélsőségesekkel. Múlt pénteken pedig a szokásos beszélgetést adták le vele a Kossuth Rádióban, ahol többek közt Azahriah "gúnyolodásáról" és a Pride-ról is elmondta véleményét.

Related posts