Orbán: Európa szívében elindul Németország újbóli fegyverkezése.


Németország olyan fegyverkezésbe kezd, mint a második világháború óta soha - mondta Orbán Viktor a Puskás Arénában, hozzátéve: ha a németeknél megjelenik 800 milliárd euró friss pénz, "az nagyon jót tesz" a magyar gazdaságnak is.

Orbán Viktor miniszterelnök ma részletes helyzetértékelést tartott a Gazdasági Évnyitó 2025 rendezvény keretein belül. A beszédében kitért az adócsökkentés fontosságára, valamint megosztotta, miért döntött a vétó mellett az EU-csúcson. Elismerte, hogy az Egyesült Államok által bevezetett új vámok számunkra is veszteségeket okoznak, ugyanakkor biztosította a közönséget, hogy hamarosan megkötik a magyar-amerikai gazdasági megállapodást. Az EU-s források érkezését is megerősítette, ugyanakkor jelezte, hogy Budapesten nem várhatóak új nagyobb fejlesztések a közeljövőben. További részletekért kattints ide.

A miniszterelnök a rendezvényen arról is beszélt, hogy az EU-nak olyan fordulatra kell rászánnia magát, ami ellentétes az eddigi működésével. Ez a váltás olyan léptékű, amire az elmúlt 20-30 évben nem volt példa. Eddig ráadásul ellentétes logikával működött - jegyezte meg a miniszterelnök, amikor a "fejlesztő állam logika" kapcsán arról beszélt a Gazdasági Évnyitón: az Unió szabálya eddig az volt, hogy a tagállamok költségvetési hiánya legyen 3 százalék alatt. A versenytársaink azonban évtizedek óta nem ezt csinálják, és az EU-ban most ennek a következményeivel kell szembesülni - mondta.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a német gazdasági filozófia alapvetően meghatározza az Európai Unió irányvonalát is. Ám most úgy tűnik, Németország letér a klasszikus német fegyelem ösvényéről: nem csupán egy 500 milliárdos, hanem egy 800 milliárdos támogatási csomagot készítenek elő. Ez az óriási összeg jelentős infrastrukturális fejlesztésekre és a katonai képességek növelésére lesz irányozva.

Európa szívében új fejezet kezdődik Németország haderejének megerősítésével - jelentette be a miniszterelnök. "Németország hadserege a legnagyobb lesz az egész kontinensen, soha nem tapasztalt mértékben" - fogalmazott Orbán Viktor. Kiemelte, hogy hasonló lépéseket a második világháború óta nem láttunk, és ez egy új stratégiai irányvonalat jelöl. Hozzátette, hogy egyelőre nem világos, hogyan reagálhatnak erre az orosz vagy az amerikai hatalom, és hogy próbálják-e ezt megakadályozni.

Igaz, a miniszterelnök szerint az oroszoknak nincs eszköze arra, hogy a német tervet megakadályozzák, de az amerikaiaknak igen; a dollár-euró árfolyammal.

Friss pénz, a brüsszeli számok soha sem igazak, hazugságok

A német kormány 800 milliárd eurós támogatási csomagja "valódi friss tőke" – hangsúlyozta. "Ez nem a brüsszeli forrásokból érkezik, mivel a brüsszeli adatok sosem megbízhatóak, gyakran eltúlzottak és félrevezetőek" – tette hozzá. "De ez a pénz most itt van, kézzelfogható formában."

S hogy ez, a fegyverkezés, az adósságfék német feladása középtávon jó lesz-e Németországnak és Magyarországnak - erre Orbán Viktor azt mondta: ezt nem tudja most megmondani, mert lehetőségek és veszélyek is vannak az asztalon. De rövidtávon "ez nagyon nagyon jó lesz" - hangoztatta.

Rövidtávon ennél jobb hír Magyarországon nem lehetne, bár a németek eladósodnak

- jelentette ki Orbán Viktor, mert ha a német gazdaságban konjunktúra indul el, az szinte azonnal megjelenik a magyar nemzetgazdaságban is, és azt növeli.

A magyar demokrácia és jogállamiság védelmezőihez intézve szavait, Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Németországban az adósságfék eltörléséhez a Bundestag kétharmados támogatása szükséges. Ehhez azonban a már létezését vesztett német parlamentet egy utolsó ülésre kell összehívni, hogy a jelenlegi és a jövőbeli kormánykoalíció együttesen megszerezhesse a szükséges többséget. A németek tehát így tervezik eltörölni az adósságféket, és ezt a lépést a német alkotmány keretein belül jogszerűnek tartják - tette hozzá a miniszterelnök.

Hátrább az agarakkal, amikor jogállamról van szó és Magyarországról beszélünk - fogalmazott Orbán Viktor a német példa okán is.

A 3 százalékos szabályt az EU "át fogja törni"

A miniszterelnök mindebből azt a következtetést vonta le, hogy a németek döntése a 3 százalékos túlzott deficiteljárási szabályt az EU-ban át fogja törni, és ez érinti majd a honvédelmi kiadások, a felfegyverezés költségét is. Így azt nem kell hozzáadni majd a hivatalos költségvetési hiányhoz; azaz, 3 százalékosnak minősül a hiány akkor is, ha adott esetben 5 százalékos, ha a védelmi kiadások jelentik majd ezt a plusz kiadást - derült ki a miniszterelnök szavaiból.

Most például GDP-arányosan 2 százalékot költünk a NATO-kötelezettségünkből fakadó kiadásokra. Ezt szeretnék felemelni 3,5 százalékos szintre, ami több száz milliáddal terhelné meg a büdzsét. De az uniós terv szerint ezt nem számítanák bele a tagállamok esetében a költségvetési hiányba.

Related posts