Olaszországban szélsőbaloldali csoportok és agresszív migránsok sorozatos zavargásokkal próbálják aláásni a Meloni-kormány stabilitását.

Rómában és Milánóban olasz és bevándorló fiatalok összecsapásai törtek ki a rendőrséggel, miután egy decemberben hatósági intézkedés következtében életét vesztette egyiptomi fiú. Giorgia Meloni miniszterelnök határozottan elítélte a zavargásokat, amelyek a fiatalok dühét és frusztrációját tükrözik.
Giorgia Meloni vasárnap reggel a közösségi oldalán hangsúlyozta,
Papírbombák és füstbombák közepette, Róma szombat esti égboltozata alatt újra tanúi lehettünk a zavargások és káosz méltatlan színjátékának. A megszokott rendbontók nem valamilyen nemes cél érdekében léptek utcára, hanem csupán a bosszúvágyuk sz szüleményeként. A tragédiákat sosem lehet erőszakkal igazolni. Szolidaritásunkat a rendfenntartó erők felé fejezzük ki, és gyors felépülést kívánunk a megsérült rendőröknek. Az ő oldalunkon állunk.
Giorgia Meloni a demonstrálók egyik transzparensének üzenetét is megosztotta, amelyen a "Bosszú Ramyért, a rendőrség gyilkol" felirat szerepelt. A hatósági jelentések szerint nyolc rendőr sérült meg a tüntetőkkel történt összecsapások során. A megmozdulás a római San Lorenzo városrész legnagyobb, szombat esténként zsúfolt terén zajlott, ahol körülbelül háromszáz fiatal gyűlt össze. A tüntetők füstbombákkal, papírbombákkal és üvegekkel dobálták a pajzsokkal védő rendőröket, feszültséget teremtve a helyszínen.
Hasonló tüntetések zajlottak Bresciában, Bolognában és Milánóban is, ahol a tiltakozók a prefektúra épületénél vörös festéket öntöttek az úttestre. A transzparensek azt hirdették: "Ramy él és velünk harcol, halála államgyilkosság". Az olasz és arab nyelvű feliratokon Fares Bouzidi neve is szerepelt, aki ellen hatósági eljárás zajlik. A tüntetéseken néhányan palesztin zászlót is lobogtattak.
A 19 éves Ramy Elgaml tragikus körülmények között vesztette életét november 24-én éjszaka, amikor hatósági üldözés közben motorral menekült a csendőrautó elől. Társa, a 22 éves tunéziai Fares Bouzidi társaságában próbáltak elmenekülni, ám egy falnak ütköztek, ami Ramy halálát okozta. A balesetet követően három napon át tartó utcai zavargások robbantak ki a milánói Corvetto kerületében, amely jelentős számú bevándorlónak ad otthont. Az ügyészi vizsgálat azonban, amelynek eredményeit pénteken hozták nyilvánosságra, megcáfolta azokat a közösségi médiában terjedő spekulációkat, amelyek szerint a csendőrautó szándékosan nekihajtott volna a motorosoknak.
Matteo Piantedosi belügyminiszter a szombati tüntetéseket megelőzően közleményében hangsúlyozta: veszélyesek azok, akik "minden témát eszközként ragadnak meg, még a fiatal Ramy fájdalmas tragédiáját is, csakhogy erőszakot terjesszenek".
Közösnek kellene lennie annak a tudatnak, hogy ha nem állsz meg hatósági felszólításra, vagy az erőszakos összecsapást keresed, az nemcsak súlyos törvénysértést, hanem veszélyes magatartást jelent magadra és a többiekre nézve is
-fogalmazott.