New York Times vendégkommentár: Ne számítson túl sokra az üzleti szférában Donald Trump hatásaitól.


Bár a tőzsdék kitörő örömmel fogadták a republikánus elnökjelölt győzelmét, az amerikai lap cikkének két szerzője, Roberto Foa, a Cambridge-i Egyetem tanársegédje, illetve Rachel Kleinfeld, a Carnegie Békekutató vezető munkatársa visszafogottságot ajánl, mivel a populisták gazdasági mérlege általában siralmas.

Teljesen érthető, hogy az üzleti szféra az új washingtoni kormánytól a szabályozások lazítását és az adók mérséklését reméli. Ugyanakkor figyelmen kívül hagyja a politikai instabilitás és a kereskedelmi konfliktusok által jelentett kockázatokat. Két szakértő elemzései azt mutatják, hogy a demagóg politikai retorika ritkán hozza meg a várt piaci bizalom növekedését, és a kezdeti piaci lelkesedés gyakran nem tartós.

Az ilyen típusú vezetők folyamatosan visszahúzzák a tőzsdék fejlődését, miközben az árak egyre csak emelkednek. A végső összkép pedig a következő: alacsonyabb növekedési ütem, magasabb államadósság, és emelkedő infláció.

Az első indok rendkívül egyszerű: a populisták gondolkodásmódja jellemzően rövid távú, és ez a gazdaságpolitikájukban is megmutatkozik. Bár kezdetben a vámok előnyösnek tűnhetnek az amerikai gyártók számára, hiszen a külföldi versenytársakat kiszorítják, a másik oldalon az érintett országok is hasonló lépéseket tesznek válaszul. Ennek következményeként a fogyasztók az Egyesült Államokban végül a legnagyobb árat fizetik meg a helyzetért.

Related posts