Székesfehérváron egy különleges zenei élmény várja az érdeklődőket: az Andok Mise, amely a népzenei dallamok és ritmusok egyedülálló ötvözésével idézi meg a katolikus hagyományokat. Ez a különleges előadás a hagyomány és a modernitás találkozását kínálja,

A chilei zenész, Mauricio Vicencio szerzeményét, az Andok Mise című művet adja elő május 31-én, szombaton, 19 órai kezdettel a székesfehérvári ciszterci templomban a Los Gringos együttes, illetve a Ciszterci Gimnázium vegyeskara, akik erre az alkalomra barátokkal, sőt szülőkkel is kiegészülnek. A belépés díjtalan. Rádl Zoltánnal, a Los Gringos muzsikusával beszélgettünk.
- Andokbeli népzenét játszunk, melynek hangulata és ritmusai mélyen gyökereznek a hegyek által formált kultúrában. Az együttes tagjai mindannyian évtizedek óta elkötelezetten ápolják ezt a zenei örökséget, és közös történetünk során sok szál fűz bennünket Székesfehérvárhoz. Az utóbbi másfél évtized során fellépéseink fő attrakcióit Mauricio Vicencio Andok Miséje és Ariel Ramírez Kreol Miséje képezi, amelyekkel a közönség szívébe zártuk az andoki zene varázsát. Bár az autentikus népzenei előadások az utóbbi időben ritkábbak lettek, ez nem jelenti azt, hogy háttérbe szorítottuk volna a hagyományokat. Nemrégiben ünnepeltük a Fonó Budai Zeneházban fennállásunk 30. évfordulóját, ahol kizárólag a hagyományos andokbeli népzenére fókuszáltunk, és természetesen az élő zene varázsa újra életre keltette a közönség szívében ezt a gazdag kultúrát.
Az Andok Mise lényegében a népzenei dallamok és ritmusok kreatív ötvözését valósítja meg katolikus elemekkel.
Az Andok Miséjének egyik alapvető eleme a kórus, ami nélkül a zenei élmény nem lenne teljes. De mit is takar ez pontosan? A kórus nem csupán egy éneklő csoportot jelent, hanem a közösség összefonódását is, amely a hagyományos és szakrális elemeket ötvözi. E szertartás során a kórus hangjai szimbolikusan összekötik az embereket a szellemi világokkal, és hozzájárulnak a misék mélyebb jelentéséhez.
- Hadd utaljak vissza a Kreol Misére. Az Andok Mise előképének tekinthető a Kreol Mise, így számtalan hasonlóság és persze számos különbség is van köztük. Mindkettő gerince az egyházi liturgia tételeire épül, de míg a Kreol Misét Ramírez teljesen az európai mise-zeneírási sztenderdekhez igazodva és azok figyelembevételével alkotta meg, addig az Andok Misében - az én meglátásom szerint - ez egy picit megfordul. Mauricio Vicencio egy kortárs chilei zenész, egy gyakorló, a mai napig aktív, duális világlátású muzsikus, aki kipróbálta magát mise zeneszerzőként és alapvetően "ösztönösen" alkotta meg e grandiózus művét. Talán ez is az oka annak, hogy az Andok Misében legalább akkora, időnként nagyobb szerepe van a zenei tartalomnak, azaz a "kíséretnek", mint a kórusnak. A Kreol Mise kizárólag a klasszikus liturgia tételeiből áll: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus és Agnus Dei, noha annak is legalább harmincféle változata létezik, de ezek nincsenek soha ettől eltérő, vagy kibővített tételekkel előadva. Ezzel ellentétben az Andok Misét, amely szintén tartalmazza a liturgia fent említett tételeit, valamint további tételeket is (például: Alleluja, Padre Nuestro, Benedictus), magától a szerzőtől is többféle tartalommal hallottam már. A fehérvári koncertünk különlegessége, hogy nóvumként mi is elő fogunk adni az utóbbiakból. Két ilyen betét is lesz, és ebből az egyik kizárólag zenekari tétel. Természetesen a kiegészítések is a szerző tollából származnak, az ő koncepcióját követik. Ez is igazolja azt, amit az előbb elmondtam, hogy a zene legalább annyira központi eleme az Andok Misének, mint a kórus, míg a Kreol Mise kapcsán azt mondhatjuk, hogy a kórus és a szólisták a központi elem. Noha az Andok Misében nincsenek külön szólisták, de a sokszor nyolcszólamú, nem könnyű részeket előadó kórus szerepe az Andok Misében is elvitathatatlan, nélkülözhetetlen és szükséges alkotóelem a szerző szándékának megjelenítéséhez.
Az Andok Mise egy különleges alkotás, amely a vallási szinkretizmus varázslatos világába vezet minket. Ebben a műben a katolikus mise szövegei harmonikusan egyesülnek az andoki, bennszülött ritmusokkal, létrehozva ezzel egy egyedi és lenyűgöző hangzásvilágot. Az Andok szívéből érkező dallamok és szavak egy új dimenziót adnak a hagyományos liturgiának, ahol a kulturális örökség és a spirituális mélység egyesül.
Ez egy kulturális, történelmi, zenei és vallási gesztus egybefoglalva, amely távoli, sőt ellentétes világokat képes összeegyeztetni, azokat találkozásra késztetni, sőt energiájukat összeadva új szellemi szintre emelni.
Kikkel együttműködnek a székesfehérvári előadáson?
A fehérvári előadásunk különleges színfoltját a Ciszterci Vegyeskar adja, amely a Ciszterci Gimnázium tehetséges diákjaiból áll. Az alkalomra azonban bővítjük a társulatot, hiszen Radics Éva karnagy által „Ciszterci Vegyeskar és barátai” néven emlegetett együttesbe zeneszerető barátok, kollégák, sőt, akár szülők is csatlakoznak. A kórus mellett a MusiColore Énekegyüttes és a Local Vocal Kamarakórus tagjai is csatlakoznak a produkcióhoz, emellett pedig egy különleges meglepetés-kiscsoport is fellép, akikről most még nem szeretnék többet elárulni. Hívunk mindenkit, hogy jöjjön el, és legyen részese ennek a varázslatos zenei élménynek!