Németh Zsolt hangsúlyozza, hogy a választások során a győzelem kulcsa az urnák mellett rejlik, nem pedig a versenytársak ellehetetlenítésében, különösen akkor, ha ehhez jogi alapok hiányoznak.


A franciaországi és lengyelországi fejlemények rávilágítanak arra, hogy az európai demokráciák, valamint a jogállamiság szempontjából a legkomolyabb fenyegetést a büntetőjog politikai manipulációja jelenti - nyilatkozta az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke telefonon keresztül Strasbourgban, az MTI-nek adott interjújában hétfőn.

A strasbourgi központú, 46 tagországot tömörítő Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) tavaszi ülésszakának nyitónapján Németh Zsolt, a konzervatívok és patrióták elnöke, figyelmeztetett arra, hogy Európában aggasztó demokratikus visszaesés jelei mutatkoznak. Érdekes módon azonban – ahogy hangsúlyozta – ezek a problémák nem Budapestre vagy Belgrádra, hanem Franciaországra és Lengyelországra összpontosulnak.

Németh Zsolt "nehezen érhető jogi döntésnek" nevezte a Marine Le Pent elmarasztaló elsőfokú bírósági ítéletet, majd azt mondta: a legmegdöbbentőbb, hogy a francia Nemzeti Tömörülés (RN) politikusának még fellebbezési joga sincs.

Kiemelte, hogy az eset nem egyedülálló, hasonló bírói gyakorlatok figyelhetők meg Lengyelországban is, ahol az igazságszolgáltatást politikai eszközként alkalmazzák a volt miniszterelnök és korábbi helyettese ellen.

"Értelmezésem szerint a demokrácia azt jelenti, hogy az urnáknál kell győzedelmeskedni, és nem a riválisokat kell megsemmisíteni érvényes bírósági határozatok nélkül. Itt az ideje, hogy az európai demokráciák előtt álló valódi kihívásokkal foglalkozzunk, ahelyett, hogy csendben segítenénk a jogállamiság megsemmisítésében egyes országoknak"

- fejtette ki véleményét.

Alain Berset, az Európa Tanács főtitkára bejelentette, hogy elindít egy új kezdeményezést, amely a demokratikus paktum kidolgozására irányul. Ezzel összefüggésben Németh Zsolt kiemelte, hogy a demokrácia melletti elköteleződésre manapság különösen fontos szerep hárul.

"Remélem, hogy a főtitkár kezdeményezése komolyan foglalkozik a demokratikus visszaesés által támasztott kihívásokkal, és elkerüljük azt a sajnálatos tendenciát, amelyet egész Európában tapasztalunk: hogy a legfontosabb témákról nem esik szó" – nyilatkozta az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

Kapcsolódó tartalmaink:

Marine Le Pen véleménye szerint a választhatóságtól való bírói eltiltása olyan politikai lépés, amely sérti a jogállamiság alapelveit.

Bóka János: Ezt látjuk Lengyelországban, és nem szeretnénk ezt látni Magyarországon

Vezetőkép: Németh Zsolt, a magyar delegáció vezetője az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében, a sajtónak nyilatkozik a "Békés együttélés az etnikai közösségek között" című panelbeszélgetésen Strasbourgban, 2024. október 1-jén. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Related posts