Nem ezt a lovat képzeltem el: sok helyen visszacserélik a karácsonyi meglepetéseket.

Elindult a karácsony utáni ajándék visszaváltási roham. A boltokban beszerzett termékeknél nincs jogi korlát, azaz az üzletek nem kötelesek az egyébként nem hibás árut visszaváltani. Ám a legtöbb kereskedő méltányosságot gyakorol a karácsonyi időszak után, és a szokásosnál hosszabb visszaváltási időt biztosítanak a vásárlóknak.
Egy békéscsabai ékszerüzletben már december elején megnövekedett vásárlói forgalommal találkoztak az eladók. Az ünnepre, ajándékba vásárolt ékszereket korlátozott ideig, méltányossági alapon még módjukban áll visszaváltani.
- Vevőink gyakran érkeznek hozzánk konkrét méretekkel és személyre szabott igényekkel. Az ajándéknak szánt termékeink garanciajegyén feltüntetjük az átadás dátumát, és ha a vásárló igényli, az ékszerek visszacserélésére 5 napon belül van lehetőség a kézhez vételt követően. Leggyakrabban a méretbeli eltérések, vagy esetleg a megajándékozott ízlése miatt hozzák vissza az ajándékokat - nyilatkozta Zsíros-Szánthó Kata, a Green Gold Ékszer Manufaktúra munkatársa.
A fogyasztóvédelmi szakember elmondta: az ajándékok cseréjét a hibás teljesítéshez kapcsolódó minőségi kifogás esetén teszi lehetővé a hatályos jogszabály, záros határidőn belül.
- Ha egy cipő talpa leválik, vagy egy mobiltelefon önálló életre kel, az hibás teljesítésnek minősül. De az is hibás teljesítés, ha az online webáruházból rendelt kék színű pulóver helyett pirosat kapunk. Ilyen esetben a jogszabály meghatározza, hogy mennyi időn belül, milyen kötelezettsége van a kereskedőnek és hogy milyen jogokat érvényesíthet a fogyasztó - fogalmazott dr. Pethő Hajnalka Katalin, a Békés Vármegyei Kormányhivatal Közlekedési, Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztályának fogyasztóvédelmi osztályvezetője.
Kiemelte, hogy a hagyományos boltban és az online vásárlás során jelentős eltérés tapasztalható a termékek visszacserélésének lehetőségei között. Ilyen helyzetben a vásárlónak csupán a kereskedő üzletpolitikájára kell támaszkodnia, mivel eddig jogi szabályozás nem áll rendelkezésre, amely kötelező érvényű kereteket adna a visszatérítési folyamatokhoz.