Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nem engedi, hogy Trump leállítsa az összes USAID-támogatást.

Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága szoros voksolás után arra a következtetésre jutott, hogy nem engedélyezi a Trump-adminisztráció számára az összes USAID-támogatás felfüggesztését. A bíróság, amelynek többsége konzervatív, 5-4 arányban határozott arról, hogy az amerikai kormány nem tarthatja vissza a támogatásokat azoknak a külföldi segélyszervezeteknek, amelyek már elvégezték a számukra kiutalt feladatokat.
A Legfelsőbb Bíróság tagjai végül úgy döntöttek, hogy megerősítik egy washingtoni bíróság határozatát, amely arra kötelezte a Trump-kormányzatot, hogy "haladéktalanul biztosítsa a támogatásokat" azoknak a külföldi segélyszervezeteknek, amelyek már teljesítették feladataikat az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) vagy az amerikai külügyminisztérium megbízásából.
A Trump-adminisztráció 2023. február 27-én bejelentette, hogy a USAID támogatások 90%-át, körülbelül 54 milliárd dollárt vonnak vissza. Az 1961 óta működő USAID a világ legnagyobb állami donorának számít, amely nemzetközi fejlesztési és humanitárius segélyprogramokat támogat világszerte. Azóta, hogy Trump és Elon Musk, aki a legszorosabb szövetségese, felléptek a USAID ellen, számos kritikus program leállt: fertőző betegségek elleni küzdelmek, élelmezési segélyek, és életmentő ellátásokat biztosító klinikák működése került veszélybe a világ különböző részein.
Orbán Viktor egyetértene a Trump-adminisztráció álláspontjával, miszerint a USAID valójában egy liberális agendát népszerűsítő szervezet. A miniszterelnök február elején kifejezte háláját Trumpnak, amiért "megszüntette ezt a sötét összeesküvést". Február 27-én a magyar kormány külön kormánybiztost nevezett ki, akinek az a feladata, hogy kiderítse, Magyarországon kik és milyen forrásokhoz jutottak a USAID révén, valamint hogy a Donald Trump beiktatása előtt hatalmon lévő demokrata kormány milyen befolyást gyakorolt az országra.