Fedezd fel, kik vitték el a győzelmet az egyházmegye szavalóversenyén!


17 évvel ezelőtt indult az az egyházmegyei kezdeményezés, mely a gyermekeket verstanulásra ösztönözte. Azóta minden évben örömteli, hogy sok diákot vonz a tanulás és a megmérettetés lehetősége. A Dankó Ilona szavalóverseny döntőjét idén május 9-én rendezték Pécsett, a Magtár Látogatóközpontban.

A rendezvény keretein belül a Pécsi Egyházmegyei Hivatal képviseletében Sipos Edit hitoktatási munkatárs és Péterfia Zoltán hitoktató, mint a sorozat főszervezője, üdvözölte a résztvevőket. A programra ellátogatott Felföldi László pécsi megyéspüspök is, aki beszédeiben gyakran hivatkozik a költők mélyen megfogalmazott gondolataira. A főpásztor kiemelte, hogy különösen értékes lehetőség a fiatal versenyzőkkel való közvetlen találkozás és a tartalmas beszélgetések folytatása a verseny során.

A pécsi egyházmegyei szavalóverseny területi fordulóit Pécsett, Mohácson, Szekszárdon, Pakson, Tamásiban és Dombóváron tartották, összesen öt korcsoportban, 6 és 18 év közötti fiatalok részvételével. A versenyen mintegy 350 tehetséges gyermek indult, akik mindannyian különböző háttérrel és egyedi stílussal érkeztek. A legjobbaknak lehetőségük nyílt a döntőbe jutni, ahol minden korosztályból két-két versenyző képviselte a területi fordulókat, szüleik, hitoktatóik és felkészítő tanáraik kíséretében. A döntősök egy kötelező és egy szabadon választott verssel készültek, melyek között a kötelező versek a remény témáját járták körül, összhangban a szentév üzenetével.

Sipos Edit hitoktatási munkatársként lelkesen osztotta meg örömét, hogy évről évre egyre több gyermek vállalkozik arra, hogy gyönyörű verseket tanuljon meg, melyeket szívesen megosztanak másokkal.

A szavalatok elhangzása után a versmondók egyedi, személyre szabott értékelést kaptak a szakmai zsűritől. Az esemény végső célja azonban nem csupán a verseny, hanem annak megmutatása, hogy a versmondás élménye mennyire örömteli a gyermekek számára! A verset nem csupán szavakban, hanem a lélek mélyén is tanuljuk. Először is, a szöveget pontosan kell memorizálni, majd meg kell érteni annak üzenetét, végül pedig kifejező előadásmódot kell elsajátítani. Ezt a lépéssort nem szabad felborítani, hiszen minden egyes fázis elengedhetetlen a sikerhez. A szavalóverseny különlegessége, hogy a zsűri tagjai is megosztották saját verseiket a gyerekekkel, így a fiatal résztvevők láthatták, hogy a felnőttek is a versmondás mesterei, ezzel inspirálva őket a saját előadásukra.

Mivel a döntő előtti napon, május 8-án választottak meg a bíborosok XIV. Leó pápát, ezért a résztvevők megnéztek egy rövid összeállítást arról, amikor az új pápa először jelent meg a nyilvánosság előtt és először beszél az egybegyűlteknek. A szervezők segítettek a gyermekek számára értelmezni a felvételeket, melyeken a Szentatya a versmondók példaképe is, mert meghatottan állt az emberek előtt, talán egy kicsit zavarban is volt, mégis pontosan és szépen mondta el a mondanivalóját - tájékoztatott Sipos Edit hitoktatási munkatárs.

A Pécsi Egyházmegye által rendezett Dankó Ilona szavalóverseny a szegedi tanítónő emlékét őrzi, aki 1893 és 1952 között élt. Ez a rendkívüli nő nem csupán a versek iránti szenvedélyéről volt híres, hanem arról is, hogy a vele kapcsolatba kerülő gyermekek számára megnyitotta a költészet varázslatos világát. Munkássága során sok fiatalt inspirált, hogy felfedezze a szavak szépségét és a költészet örömét.

Related posts