Moszkva számára a Vatikán sem bizonyul elég megfelelő helyszínnek az orosz-ukrán tárgyalások következő szakaszához - értesült a PestiSrácok.


Moszkva számára a Vatikán nem bizonyul megfelelő helyszínnek az orosz-ukrán tárgyalások következő körére – írja a PestiSrácok.hu 2025. május 23-i cikkében.

Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Történelmi dél-orosz földek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése elnevezésű moszkvai konferencián.

Képzeljék el, milyen érdekes helyzet alakulna ki, ha a Vatikán lenne a tárgyalások színhelye! Azért valljuk be, nem éppen a legmegfelelőbb választás, ha ortodox országok katolikus területen próbálják megvitatni a konfliktusok okainak felszámolására irányuló kérdéseket. Kicsit feszélyező lehet, nemde? A Vatikán, a katolikus egyház központja, valószínűleg nem érezné magát teljesen komfortosan, amikor két ortodox ország küldöttségei lépnek be a falai közé, hogy erről a kényes témáról diskuráljanak.

„Kérlek, formáld meg a mondandódat úgy, hogy az egyedi és megkülönböztethető legyen!” – hangsúlyozta az orosz külügyminiszter.

Lavrov nyilatkozata szerint Oroszországban már jelentős előrelépést értek el a leendő ukrán békeszerződés memorandumának kidolgozásában, amelyet Moszkva a közeljövőben át fog adni Kijevnek. A miniszter reményét fejezte ki, hogy az ukrán fél is hasonló lépéseket fog tenni. Hangsúlyozta, hogy a memorandum elkészítése során Moszkva alapelvekből és a konfliktus gyökereiből indul ki.

Nem tartjuk szükségesnek a világrend nemzetközi jogalapjának, az ENSZ Alapokmányának a lebontását. Ezt egyszerűen tiszteletben kell tartani, teljes mértékben és összességében, valamint az abban foglalt elvek közötti összefüggésekben

- közölte.

Az orosz külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy Oroszország mindig készen állt béketárgyalásokra Ukrajnával, és nem kerülte a kapcsolatfelvételt. Az Egyesült Államok szerepére kitérve azt mondta, Ukrajna azt remélte, hogy örökké maga mögött tudhatja majd az Egyesült Államok támogatását, de Donald Trump amerikai elnök álláspontja az, hogy ez nem az ő háborúja. Lavrov úgy vélekedett,

A jelenlegi amerikai kormányzat az Oroszországgal folytatott párbeszéd kereteit a nemzeti érdekeinek figyelembevételével alakítja ki.

Rámutatott, hogy Washington, ellentétben az európaiakkal, nyíltan beszél az ukrán területi kérdés megvitatásának szükségességéről. Lavrov ugyanakkor felidézte, hogy voltak olyan esetek, amikor az amerikaiak megváltoztatták álláspontjukat, és ezt, mint fogalmazott, Moszkva szem előtt fogja tartani következő lépéseinek megtervezésekor.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a Moszkva által vitatott legitimitására utalva kijelentette, hogy az orosz fél nem zárja ki a lehetőséget, hogy tárgyalásokat folytasson a kijevi vezetés képviselőivel. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a hatalom törvényessége kulcsfontosságú lesz a rendezési dokumentumok aláírásakor. Az ő álláspontja szerint a legjobb megoldást a békeszerződés ukrán oldalról történő aláírásának kérdésére a választások lebonyolítása jelentené.

Mert ha olyanok írják alá a megállapodásokat, akiknek a megbecsültsége, finoman fogalmazva, már régóta megkérdőjelezhető, akkor a jövő generációi joggal vethetik fel a megállapodások érvényességét.

„Kérlek, formáld át a mondandódat, hogy saját stílusodban fejezd ki!” – javasolta.

Szergej Lavrov kiemelte, hogy Oroszország számára elfogadhatatlan, hogy az orosz ajkú lakosság Ukrajnában a jelenlegi politikai rezsim fennhatósága alatt maradjon, mert ez súlyos morális vétség lenne. Kifogásolta, hogy az európai államok eddig egyetlen alkalommal sem hivatkoztak az emberi jogok védelmére Ukrajna kapcsán. Azt javasolta nyugati kollégáinak, hogy sürgősen lépjenek fel az ENSZ Alapokmányának és számos emberi jogi megállapodásnak ellentmondó ukrán törvények eltörlése érdekében.

Kép: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Persze, szívesen segítek! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás ötlet: "Ma reggel egy csésze kávé mellett élveztem a napfelkeltét, és rájöttem, mennyire fontos, hogy megálljunk egy pillanatra, és értékeljük az apró dolgokat az életben. 🌅☕️ Milyen kicsi örömök tették szebbé a napotokat? Osszátok meg velem! 💖 #ApróÖrömök #ÉljJelenben" Ha van konkrét téma vagy üzenet, amit szeretnél közvetíteni, írd meg, és még inkább testre szabhatom!

A jelenlegi geopolitikai helyzetben a béketárgyalások kulcsszerepet játszanak az orosz-ukrán konfliktus rendezésében. Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere, aki már számos nemzetközi tárgyaláson részt vett, hangsúlyozta a dialógus fontosságát. Különböző országok, köztük a Vatikán is, aktívan keresik a lehetőségeket a béke helyreállítására, remélve, hogy a diplomáciai erőfeszítések végül elvezetnek egy tartós megoldáshoz. A nemzetközi közösség figyelme egyre inkább a béke megteremtésére és a konfliktus következményeinek enyhítésére irányul.

Related posts