Lehetséges, hogy a MoonPay vezetői kriptovaluta-csalás áldozataivá váltak?

Az amerikai Igazságügyi Minisztérium legújabb bírósági beadványa egy meglepő részletet tárt fel: úgy tűnik, hogy a MoonPay nevű kriptovaluta-fizetési szolgáltató két vezetője is áldozatul eshetett egy egyszerű, de rendkívül alattomos nemzetközi csalásnak. A dokumentum eredeti célja az volt, hogy lefoglalja a Tether által zárolt, csalással szerzett kriptoeszközöket, ám közben egy sokkal kínosabb összefüggés is napvilágot látott.
A beadvány részletei szerint két magánszemély összesen 250 300 dollár értékű USDT-t (az egyik legismertebb dollárhoz kötött stabilcoin) utalt át egy kriptotárcára, abban a téveszmében, hogy az összeget Donald Trump beiktatási bizottságának szánják. A csaló ügyesen manipulálta az e-mailcímeket: a nagy "I" betűt kis "l" betűre (mint "lászló") cserélte, ami sok esetben szinte észlelhetetlen különbséget jelent. Ez a taktika különösen hatékony volt azok körében, akik csak felületesen nézték át az e-mailcímeket, így könnyen elhitték, hogy az üzenet valóban hivatalos forrásból érkezett.
Az átutalás során használt e-mail fiókok IP-címeinek visszakövetése során feltárult, hogy az üzenetek Nigériából indultak. A végső kedvezményezett egy Ehiremen Aigbokhan nevű férfi, aki Lagos szívében él, és akinek a Binance platformon regisztrált tárcája fogadta a szóban forgó összeget. Az amerikai hatóságok állítása szerint ezzel egyértelművé vált, hogy a pénz nem egy valós politikai kampányhoz került, hanem egy klasszikus csalás áldozata lett.
A bírósági dokumentumok csupán keresztneveket említenek a károsultak vonatkozásában: "Ivan" és "Mouna". Azonban a NOTUS portál nyomozása alapján érdekes összefüggéseket talált: Ivan Soto-Wright a MoonPay vezérigazgatója, míg Mouna Ammari Siala a pénzügyi vezetője a cégnek. Továbbá, az Etherscan blokkláncfigyelő platform már korábban egy Ethereum-tárcát kapcsolt a MoonPay-hez, ami még inkább megerősíti a feltételezéseket.
Tovább bővíti a képet, hogy 2023-ban egy különleges jogi eljárás során kiderült: Soto-Wright ezt a tárcát korábban személyes tranzakciókra is alkalmazta. A MoonPay eddig nem adott hivatalos választ a friss fejleményekre, de a történet valószínűleg jelentős hullámokat ver a kriptovaluta közösség körében.
Kapcsolódó információk: Felfedeztek egy újabb, Telegramon terjedő Ponzi-szerű kriptovaluta átverést.
Az eset több szempontból is figyelemre méltó. Egyfelől azt mutatja, hogy még a kriptovilágban jártas, vezető beosztású szakemberek is lehetnek megtévesztés áldozatai - különösen, ha a csalás az emberi figyelmet és nem a technológiát veszi célba. Másrészt jól példázza, mennyire fontos a források hitelességének ellenőrzése még kriptóval történő adományozás előtt is, mivel az ilyen tranzakciók gyakran visszafordíthatatlanok.
Ráadásul mindez épp akkor történt, amikor a MoonPay nemrégiben megkapta a BitLicense engedélyt New York államban, lehetővé téve, hogy az Egyesült Államok összes tagállamában legálisan nyújtsa kriptofizetési szolgáltatásait.
Habár a csalás nem egy technikai hiba következménye, hanem csupán egy ügyes megtévesztés, a következmények súlyos presztízsveszteséget okozhatnak a MoonPay számára. Jelenleg a bíróság a csalás során megszerzett kriptovaluták lefoglalására irányuló lépéseket tesz, de ez az eset újra világossá teszi, hogy a blokklánc védelme nem nyújt garanciát a figyelmetlenség ellen.