Mikor érkezik idén a Mikulás, és miért éppen akkor? - Metropol Az év legvarázslatosabb időszaka közeledik, és a gyerekek izgatottan várják a Mikulás érkezését. De vajon mikor is hozza el ajándékaikat a jóságos öreg? A Mikulás minden évben december 5-én e

Az évtizedes hagyomány szerint Miklós napján a fehér szakállú Télapó ajándékot helyez el a gyerekek csizmájában. De vajon miért éppen a csizmát választotta, és hogyan lett a Mikulás vagy Télapó az ajándékosztó figura? Ráadásul sokan kérdezik, hogy 5-én este vagy 6-án reggel érkezik ez a varázslatos figura. Íme, itt vannak a válaszok!
A Mikulás eredeti alakja Szent Miklós, a katolikus hagyományok szerint egy híres püspök volt, aki Myra városában élt, a római Lycia provinciában. Az idők folyamán Szent Miklós népszerűsége egyre nőtt, és a legenda szerint ajándékokat osztogató, szánnal közlekedő figurává alakult, akit főként Finnországban ismernek Télapóként. Így a Mikulás idővel a Télapóvá változott, gazdagítva a téli ünnepek varázsát.
A kereszténység története során számos pogány hagyományt és ünnepet integrált, ezzel gazdagítva saját vallási kultúráját. Az egyik ilyen szokás a vikingek téli napforduló idején tartott ajándékozás volt. E hagyományban a mítoszok szerint Odin, a germán panteon főisteneként, egy ajándékokkal megrakott szekéren száguldott át az éjszakai égbolton, hogy megjutalmazza a jó cselekedeteket végrehajtókat, míg a bűnösöket büntetésben részesítette. Ezt a különleges ünnepet a kereszténység később Szent Miklós, a gyermekek védelmezőjének ünnepéhez kapcsolta, így teret adva a hagyományok és a vallási értékek harmonikus összefonódásának.
A középkor mélyén, egy régmúlt legenda szerint, Miklós püspök, más néven Szent Miklós, egy kis városban élt, ahol egy szegény ember három leánygyermeke boldogtalanul várta a sorsát. A szülő, akinek nem volt elegendő hozománya, kétségbeesetten gondolt arra, hogy lányaik valószínűleg sosem találják meg életük párját, és talán a nyilvánosházak sötét világába kényszerülnek. Miklós, a myrai püspök, aki híres volt jóságáról, elhatározta, hogy titkos módon segít a családnak. Az éjszaka csendjében, amikor a csillagok ragyogtak az égen, elindult, hogy megoldja a lányok sorsát. Az ablakba, ahol a szegény ember élt, egy-egy aranyérmét rejtette el, gondosan ügyelve arra, hogy senki ne lássa. Azonban egy alkalommal az ablak zárva volt, így Miklós nem adta fel. Felmászott a tetőre, és a kéménybe dobta az aranyat, amikor éppen az egyik lány harisnyáját akarta felkötni, hogy megszáradjon. Az arany érmék a harisnyába hullottak, így a fiatal lány nemcsak a száradó ruhadarabjának, hanem a jövőjének is új reményt kapott. Ez a szívhez szóló történet később megalapozta a Mikulás hagyományát, amelyben a gyerekek kitisztított csizmácskáikat helyezik az ablakba, remélve, hogy reggel ajándékokkal megtöltve találják azokat. A Mikulás legendája így a jóság, a titkos adakozás és a remény szimbóluma lett a gyerekek számára, akik izgalommal várják az ünnep varázslatos pillanatait.