Mester Bori: A Hely Szelleme A Váci Napló Online hasábjain olvasható Mester Bori műve, "A hely szelleme", egy különleges utazásra invitálja az olvasót. A történet magával ragadó atmoszférája és mély érzelmi töltete révén egyedi perspektívát nyújt a helys


A Váci Tavaszi Fesztivál idén is gazdag programsorozatot kínál a nagyközönségnek. Az egyik ilyen Mester Bori kiállítása a Margaréta Kávéházban. A hely szelleme a tárlat címe. Az iparművész, művészettörténész alkotót sokan ismerik a városban, akik ismerik, kedvelik a helyi képzőművészetet. A Váci Naplóban is több alkalommal adtam hírt kiállításairól, vagy épp interjúban kérdeztem alkotói tevékenységéről, világszemléletéről. Minden ilyen beszámolóból kiderül: Mester Bori a váci kulturális és civil élet aktív résztvevője.

Művészetét meghatározza a kísérletezés, a hagyományos rajzi eszközökön túl a szokatlan anyagtársítások használata is jellemző rá. Ilyenek például a kávé és a vörösbor. De használ például graffiti spray-t is. A Margarétában kiállított képek közt találunk példát mindenféle anyaghasználatra. A témákat tekintve városrészleteket, emberi alakokat, emberi érzéseket, kapcsolatokat megmutató képeket figyelhetünk meg.

Bayer Mária, a kávéház lelkes tulajdonosa, szívélyesen üdvözölte a megjelent vendégeket, majd a kiállítást Matz-Molnár Krisztina újságíró és gyűjtő nyitotta meg. Az esemény kezdetén az újságíró a kiállítás címéről osztotta meg gondolatait, különös hangsúlyt fektetve a "genius loci" latin kifejezés jelentésére és fontosságára. Ez a kifejezés magyarul a hely szellemét jelenti, amely magában hordozza Vác gazdag múltját és vibráló jelenét. Krisztina rávilágított néhány olyan helyi jellemzőre, amelyek igazán különlegessé teszik Vácot: a Duna-parti sétány varázsa, a macskaköves utcák titokzatossága, a rejtett lépcsők felfedezése, a templomok tornyai, a barokk főtér eleganciája, a Zenepavilon zenei hagyományai, és a Diadalív impozáns látványa. Ezek az elemek mind hozzájárulnak a hely szelleméhez, amely a múltban és a jelenben egyaránt jelen van. A beszéd során a generációkon átívelő hagyományokról és a közösségek összetartó erejéről is szó esett, amelyek szintén hozzájárulnak Vác egyediségéhez. Az esemény nem csupán egy kiállítás megnyitója volt, hanem egy ünnep is, amely a város gazdag kulturális örökségét és közösségi szellemét ünnepelte.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK Hangversennyel emlékeznek névadóikra, Bartók Bélára és Pikéthy Tiborra

Matz-Molnár Krisztina feltette a kérdést: „Mi teszi valóban egyedivé a város atmoszféráját?” Azonnal válaszolt is, számos olyan példát említve, amelyek minden régóta itt élő számára ismerősek lehetnek: a város hangulatos pillanatai. Gondoljunk csak a színes piacokra, ahol az emberek nyüzsögnek, a játszóterek örömteli gyerekzsivajára, vagy az iskolák fiatalos energiájára. És persze ott van az esték varázsa, a Duna tükrében megcsillanó naplemente, valamint a harangok hívogató zúgása. Krisztina kiemelte a közösségek összetartozásának fontosságát is, legyen szó sportról vagy kultúráról; ezek a közösségek mindig ott vannak egymás mellett, támogatva egymást. A város szelleme magától értetődően megnyilvánul a kávéházakban is, ahol egy csésze kávé vagy egy ízletes sütemény mellett a közösségi élet pezsgése tapasztalható. Nincs olyan napszak, amikor ne látnánk csendesen beszélgető társaságokat, vagy éppen egyedül relaxáló vendégeket a barátságos belső térben, vagy a teraszon, ahol a napfény és az emberek jókedve találkozik.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK: Húsvét táján megnyithat a kisváci Lidl üzlete!

A megnyitó beszéd végén az újságíró hangsúlyozta: a kávéház varázsa a falak között szinte tapinthatóvá válik. "Az idő mintha megfagyott volna, a múlt, a jelen és a jövő határai elmosódnak. A képek és az emberek apró történetei egyesülve formálják a hely szellemét – ezt a megfoghatatlan, mégis érzelmileg is intenzíven jelenlévő légkört, amely minden látogató számára egyedi, ám mégis közös élményeket kínál. Amikor belépünk A Margarétába, mi magunk is a hely atmoszférájának szerves részévé válunk" – zárta megnyitó beszédét Matz-Molnár Krisztina.

A Margaréta Kávéház portálján különleges élmény vár ránk Mester Bori egyedi alkotásainak formájában. Az említett művek, mint a Kávézó Hölgy, a Randevú, a Caffe time és a három Angyalka, mind-mind felfedik a művésznő kreatív világát. Érdemes megemlíteni, hogy Bori nem csupán festményekkel foglalkozik; ő egyfajta varázsló, aki új életet lehel a mindennapi tárgyakba. Fantáziájának és tehetségének köszönhetően a régi, megunt székek új, színes egyéniséget nyernek el, mintha csak egy új mesét mesélnének el. Ezt a sokszínűséget talán annak köszönheti, hogy eredetileg belsőépítészettel foglalkozik, így a tér és a forma iránti érzéke mindig is jelen volt munkáiban.

OLVASÁSRA AJÁNLJUK: A váci táncosok lenyűgöző teljesítménnyel hódították meg a közönséget!

A kiállítás megtekintésére április 1-ig van lehetőség. ♦

Oszd meg ezt az információt, hogy mások is értesülhessenek róla!

Related posts