Folyamatosan visszatérő szédülés? Ne habozz, keresd fel az orvost, ha ilyen tüneteket észlelsz! - Házipatika

Dr. Gács Gyula, a Neurológiai Központ neurológusa, szédülés specialista azokat a gyakori okokat vette számba, amelyek a többször jelentkező, forgó jellegű szédülés mögött állhatnak.
A szédülés egy olyan összetett érzés, amely nehezen megragadható és mindenki számára mást jelenthet. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a panaszokat alaposan elemezzük, és megértsük, mit is él át a beteg, amikor a szédülésről beszél. Sok esetben előfordul, hogy az egyensúlyzavart szédülésnek titulálják, de gyakran hozzáteszik: "Olyan, mintha részeg lennék." Mások viszont különböző szédüléses állapotokat említenek, például hipoglikémia, hiperventilláció vagy akár az ájulás előtti érzés. Ha azonban a beteg azt tapasztalja, hogy a világ hirtelen vagy fokozatosan forogni kezd körülötte, vagy úgy érzi, hogy ő maga forog, akkor orvosi szempontból a forgó jellegű szédülés, más néven vertigo esete áll fenn – emeli ki Gács doktor.
A forgó jellegű szédülések két fő kategóriába sorolhatók: az egyik csoportba azok a helyzetek tartoznak, amelyek időről időre visszatérnek, míg a másik csoport esetében a szédülés egy bizonyos idő elteltével - akár több nap után is - megszűnik. A második csoporton belül is találunk néhány gyakori betegséget. Az egyik leggyakoribb probléma a belső fül, pontosabban a labyrinth gyulladása, amely jellemzően vírusos eredetű. Ez a kórkép általában egy hétig tartó szédülést okoz, de jó hír, hogy általában magától elmúlik, és nem igényel orvosi beavatkozást.
"Ha valaki visszatérő, forgó jellegű szédülésről számol be, meg kell tudnunk, hogy egyes szédüléses epizódok mennyi ideig tartanak. Ha kb. 15 másodperctől kb. 3 percig, akkor megkérdezhetjük, mit csinált éppen akkor a páciens. Gyakori válasz, hogy készült lefeküdni, letette a fejét és elkezdett vele forogni a világ. Ez egy kisebb betegség, amit úgy hívnak, hogy helyzetváltozásra rohamokban jelentkező forgó szédülés. Ilyenkor az a rövidítés kerül a leletbe, hogy BPPV, ami a beningnus paroxizmalis pozícionális vertigóra vonatkozik. Ez egy gyakori betegség, ami azonban megijesztheti a beteget, ezért viszonylag gyorsan orvoshoz is fordul. Ezt jól is teszi, ugyanis van egy egyszerű gyógymódja van, az úgynevezett Epley manőver. Ezt bár egyszerű végrehajtani, fontos orvostól megtanulni a pontos kivitelezését" - hangsúlyozza dr. Gács Gyula, a Neurológiai Központ neurológusa, szédülés specialista.
A visszatérő szédülések okai közül az egyik leggyakoribb a migrénes szédülés. Amikor valakinél migrénes fejfájás társul a szédüléshez, akkor nagy valószínűséggel a vesztibuláris migrén áll a háttérben. Egy másik jelentős ok, amely szédülést okozhat, a Meniére-betegség. E betegség esetén a szédülés akár több órán át is eltarthat. Fontos megjegyezni, hogy a szédülés csupán az egyik fő tünete ennek a kórképnek; a másik két jel a fülzúgás és a halláscsökkenés, amely jellemzően az érintett fülön jelentkezik, ám idővel mindkét fül érintetté válhat. A forgó szédüléses roham a legszembetűnőbb tünet, melyet a labyrinthban fellépő nyomásfokozódás okoz. Előfordulhat, hogy a három tünet nem jelenik meg egyszerre, de a kivizsgálás után a Meniére-betegség diagnózisa mégis felállítható. Bár önmagában nem tekinthető súlyos betegségnek, fontos figyelmet fordítani rá, mivel végső soron halláscsökkenéshez vezethet. Ilyen esetekben a neurológus szakértelme jelentős segítséget nyújthat.
"Forgó szédülés esetén mindig érdemes orvoshoz fordulni, hogy diagnosztizálni lehessen a pontos okot és ki lehessen választani a megfelelő gyógyszereket" - hívja fel a figyelmet Gács doktor. Hozzátette: szerencsére ma már egyre hatékonyabb gyógyszerek állnak rendelkezésre, Meniére betegségnél például gyógyszerrel csökkenthető a labyrinth-ban lévő nyomás, a migrénnél pedig már nem csak roham esetén alkalmazható, de preventív, folyamatosan szedendő gyógyszerek is elérhetők, amelyek csökkentik a rohamok előfordulását és/vagy enyhítik azok erősségét. Vagyis, ha valaki az ijesztő forgó szédülést tapasztalja, akár többször is, nem kell pánikba esni, és azonnal valami súlyos betegségre gondolni, de a kellemetlenség csökkentése, megszüntetése érdekében fontos a pontos diagnózis.