A diósjenői gyermekorvos letartóztatásra került, miután felmerült a gyanú, hogy pénzért cserébe elmulasztotta a kötelező oltások beadását.

Meghamisíthatta az oltási könyveket a diósjenői gyermekorvos, aki még az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT) is azt írhatta be, hogy megkapták a gyerekek az oltásokat, miközben igazából kiöntötte az oltóanyagot. A Balassagyarmati Törvényszék közleményéből kiderül az is, hogy a férfi a megalapozott gyanú szerint mindezt pénzért csinálta. A gyanúsított letartóztatását 2025. november 4-ig rendelte el a törvényszék, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette és közokirat hamisítás bűntette miatt indult ellene nyomozás.
A nyomozás eddigi adatai alapján az oltástagadói körökben ismert, körzeti gyermekorvosi praxist betöltő gyanúsított 2025. március 25-én és 28-án jogtalan előnyért, vagyis kenőpénzért cserébe hamisan dokumentálta, hogy oltásokat adott be a hozzá érkező gyerekeknek. A gyanú szerint beragasztotta az oltóanyagok matricáit a gyerekek oltási könyveibe, az oltások beadásának tényét rögzítette az EESZT rendszerben, de közben az oltóanyagokat kiöntötte a csomagolásukat a kukába dobta.
A Balassagyarmati Járásbíróság nyomozási bírája megállapította, hogy a gyanúsítottnál fennáll a szökés, elrejtőzés, valamint a bűnismétlés kockázata. Ennek ellenére a bíróság véleménye szerint a "mozgását nyomon követő technikai eszközzel elrendelt bűnügyi felügyelet" elegendő intézkedés ahhoz, hogy ezek a helyzetek ne valósuljanak meg.
A bíróság határozata jelenleg még nem véglegesen érvényes, mivel az ügyészség fellebbezést nyújtott be a letartóztatás elrendelésének érdekében.
Július 7-én a diósjenői önkormányzat hivatalos nyilatkozatot tett közzé, amelyben bejelentették, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) megszüntette a szerződését az Életfa Bt.-vel, amely a Berkenye, Diósjenő és Nógrád községekben látta el a gyermekorvosi praxist. Az önkormányzat már ebben az időpontban jelezte, hogy a Nógrád Vármegyei Rendőrség eljárást indított a körzet gyermekorvosával szemben. Ugyanezen a napon Balla Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője bejelentette, hogy sikerült orvosolni az orvos ellen folyó eljárás következtében kialakult "egészségügyi vészhelyzetet". Az ideiglenes megoldás érdekében öt másik település gyermekorvosait vonták be a gyerekek ellátásába.