A Hold már régóta nem csupán egy égitest a világűrben, hanem a kultúra és az emberi történelem szerves része. Az éjszakai égbolt ragyogó ékköve, amely évszázadok óta inspirálja a művészeket, tudósokat és álmodozókat. A Hold fénye alatt születtek legendák,


A Hold nemrégiben felkerült a világ kulturális örökségeinek védelmét szem előtt tartó World Monuments Fund listájára. A New York-i központú nemzetközi nonprofit szervezet figyelmeztetése szerint a közelgő űrkutatási és űrturizmus-korszakban az Apollo-küldetések leszállóhelyei, mint jelentős kulturális helyszínek, komoly veszélybe kerülhetnek. Erről számolt be pénteken az ausztrál ABC News hírportál.

"A Hold felszínén körülbelül száz különböző helyszín létezik, ahol számos ország által hátrahagyott nyomok és relikviák találhatók" - hívta fel a figyelmet Alice Gorman, a Flinders Egyetem űrrégésze, aki aktívan támogatta a Hold felvételét a védett helyszínek listájára.

A jelölés nem csupán ezeket a specifikus helyszíneket célozza meg, hanem az egész Hold felszínére kiterjed - tette hozzá Gorman. Kifejtette, hogy

A World Monuments Fund 1996 óta kétévente összeállítja a World Monuments Watch listáját, amely a globális védelemre szoruló, történelmi jelentőségű helyszínekre irányítja a figyelmet. Ezen a listán a világ minden tájáról érkező magánszemélyek és közösségek jelölései alapján szereplő helyszínek találhatók. A héten nyilvánosságra hozott 2025-ös lista 25 olyan helyszínt emel ki, amelyek a klímaváltozás, fegyveres konfliktusok vagy természeti katasztrófák következtében kerültek veszélybe.

Gorman tagja volt annak a testületnek, amely az űrkutatással kapcsolatos kulturális örökség vizsgálatát végezte a Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága (ICOMOS) számára. A tudós szerint a Holdra irányuló megnövekedett forgalom miatt számos helyszín veszélybe kerülhet, már csak azzal is, hogy az újabb landolások felverik a Hold porát.

- mondta. Hozzátette, hogy mivel a Földön egyre nagyobb az érdeklődés az űrből származó tárgyak iránt, a jelenleg a Holdon lévő relikviák sem mentesek a veszélytől.

Gorman ajánlása szerint az űrmissziók előkészítési fázisában célszerű lenne a földi környezetvédelmi hatásvizsgálatokhoz hasonló eljárásokat alkalmazni. Ennek célja, hogy minimalizálják a jelentős örökségi helyszínekre gyakorolt esetleges negatív hatásokat.

Related posts