Kreml: A moratórium véget ért az energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozóan.

Lezárult az energetikai infrastruktúra létesítményeit célzó csapásokra vonatkozó egy hónapos moratórium, azonban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján közölte, hogy az orosz elnök, Vlagyimir Putyin nem adott ki új utasítást ezzel kapcsolatban. Peszkov szavai szerint: "Az egy hónap valóban véget ért, de eddig nem érkezett semmilyen további rendelkezés a legfőbb parancsnoktól."
Mint mondta, a moratórium "bizonyos fokú előrelépésnek" nevezhető az ukrajnai rendezés ügyében, annak ellenére, hogy csak az orosz fél tartotta be. A rendezéssel kapcsolatban szerinte már vannak fejlemények, de "még sok nehéz megbeszélés vár ránk", és a tárgyalások "elég nehezen haladnak, mert a téma nem egyszerű". Peszkov hangsúlyozta, hogy Oroszország "rendezésre törekszik" az ukrajnai konfliktusban és arra, hogy "biztosítsa a saját érdekeit". Ugyanakkor ismételten kitért arra, hogy a Kreml nem hall az ukrajnai békére vonatkozó felhívásokat Európából, csak olyanokat, amelyek a kontinens és Ukrajna további militarizálását követelik.
Az orosz és az amerikai elnök március 18-án folytatott telefonbeszélgetésekor Donald Trump javaslatot tett arra, hogy a harcoló felek 30 napig kölcsönösen tartózkodjanak az energetikai infrastruktúra létesítményeit érintő csapásoktól. Putyin támogatta ezt a kezdeményezést. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén elfogadta a moratóriumot, ám az orosz védelmi minisztérium szerint egyetlen napig sem tartotta magát hozzá. A Kreml szerint március 21-én éjjel a kurszki régióból visszavonuló ukrán egységek felrobbantották az Európába vezető gázvezeték Szudzsa mérőállomását, március 28-án pedig egy HIMARS rakétákkal végrehajtott csapással meg is semmisítették. Március 24-én éjjel ukrán csapás érte a Kaszpi-tengeri csővezeték Konzorcium (CPC), Kropotkinszkaja olajszivattyú állomását, a kazah kőolajat szállító vezeték részvényesei közé tartozik az amerikai Chevron és ExxonMobil is.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsában csütörtökön az ügyben konzultációt folytattak, amelyet Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője "a legfurcsábbnak" nevezett a praxisában, mert rajta és az Egyesült Államok képviselőjén kívül senki sem beszélt. A nagykövet szerint ebben a szakaszban irreális lenne tűzszünetről beszélni Ukrajnában. Megjegyezte: a nyugati országok nem fejezték ki készségüket arra, hogy nyomást gyakoroljanak Kijevre a moratórium betartására.