Közelgő gazdasági válság vagy csupán felesleges pánik? Az apokaliptikus előrejelzések nyomában! - Mandiner

Sokan különféle módokon élik meg a félelmet, sőt, néha már-már pánikba is esnek a világszínpad újabb, nagyszabású háborújának lehetőségétől, a globális gazdasági válságtól és egyéb apokaliptikus forgatókönyvektől. Ez a szorongás szinte a történelem kezdetéig visszanyúlik. Gazdasági újságíróként és elemzőként magam is gyakran találkozom ezekkel a gondolatokkal: vajon egy újabb világjárvány, egy Kínát és az Egyesült Államokat érintő fegyveres összetűzés, vagy esetleg a környező területeket is sújtó, fokozódó konfliktus kitörése fenyeget-e minket? Netán mindezek következményeként egy drámai tőzsdei összeomlás taszítaná még mélyebbre Európa gazdaságát, rombolva az emberek jólétét?
Ezért különösen csalódott voltam, amikor a szilveszteri jókívánságok és fogadalmak időszakában felfigyeltem arra a hírre, hogy Robert Kiyosaki, a neves amerikai közgazdász és bestseller író, az utóbbi időben meglehetősen sötét, apokaliptikus hangvételű üzeneteket osztott meg az X-en. Január elején például a következőket írta:
Ezek a sorok akár üldözési mániásnak is tűnhetnek, ugyanakkor Kiyosaki már 2013-ban megjósolta, hogy a Fed és az amerikai pénzügyminisztérium (szerinte inkompetens) vezetése, valamint a Wall Street mohósága hatalmas piaci összeomlást fog eredményezni. Most pedig azt állítja, hogy ez a jóslat éppen beteljesedőben van.
De vajon mennyire megalapozott ez a pesszimista nézőpont? Valóban csökken a világ pénzének értéke, és tényleg olyan instabil a globális pénzügyi rendszer, mint ahogyan azt sokan állítják? Vizsgáljuk meg alaposabban a helyzetet: hogyan befolyásolja a QE (mennyiségi lazítás), az elmúlt két évben tapasztalt drámai infláció, valamint a formálódó BRICS+-deviza a jövőnket. Milyen következményekre számíthatunk, és milyen lehetőségeket rejt magában ez a változó táj?
A 2008-as pénzügyi válság óta a központi bankok, különösen az amerikai Federal Reserve, folyamatosan alkalmazzák a mennyiségi lazítást, más néven QE-t. Ez a módszer lehetővé teszi a jegybankok számára, hogy új pénzt hozzanak létre, amellyel a gazdaságot támogathatják - például államkötvények és más értékpapírok megvásárlásával. Egyszerűbben fogalmazva, a QE lényegében olyan, mint a pénznyomtatás. (Ha szeretnéd jobban megérteni a régi pénzrendszerek és a modern, aranyfedezet nélküli fiat pénz fejlődését, érdemes elolvasnod a cikkünket, amely a téma részleteit tárgyalja.)