Rendkívüli esemény zajlott a NER 15. esztendejében: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) a hallgatói mozgalom diadalmaskodott, és ennek következményeként a rektor lemondott.


A MOME szenátusa kedd délután rendkívüli döntést hozott, hiszen az óriási többséggel, 90 százalékos arányban a rektor, Koós Pál leváltása mellett voksoltak. A legfontosabb egyetemi testület tagjai a vártnál is jelentősebb mértékben, szinte egyöntetűen szavaztak a rektor ellen a bizalmi szavazás során. Koós Pál korábban megígérte, hogy a szavazás eredményét tiszteletben tartja, így várhatóan lemond posztjáról.

A legfrissebb információk szerint az egyetem szenátusi ülésén 27 tag szavazott a rektor leváltása mellett, míg csupán hárman álltak ki Koóst mellett.

A szenátusi ülés kezdetén Koós Pál rektor kifejezte sajnálatát az egyetem közössége, a szenátus, a hallgatók és azok iránt a pályázók iránt, akiket decemberben nem volt hajlandó kinevezni, figyelmen kívül hagyva a szenátus döntését. A szavazás előtt a rektor hangsúlyozta, hogy az egyetem rugalmasabb szabályai ellenére, amelyek alapján a leváltásához kétharmados szavazat szükséges, csak abban az esetben maradhat a pozíciójában, ha a szenátusi tagok kétharmada támogatja őt.

A MOME-n a rektor helyzete drámai fordulatot vett, miután a karácsonyi szünetre időzítve számos vitatható személyi döntést hozott. Az intézmény átalakítása a Jövő Egyeteme projekt keretein belül zajlik, ennek részeként pedig új tudásközpontok vezetői pozícióira hirdettek pályázatokat. A kiválasztott jelöltekről az egyetem szenátusa és egy szakmai bizottság is véleményt nyilvánított, azonban a rektor több alkalommal eltért a javasolt névsoroktól. Három olyan jelöltet is elutasított, akiket a szenátus támogatott, és új pályázatokat írt ki a megüresedett helyekre. Ráadásul kinevezett egy olyan jelöltet is, akit a szenátus nem támogatott, ezzel tovább növelve a feszültséget az intézmény vezetésében.

A döntések nagy felzúdulást okoztak a kis művészeti egyetemen, sok oktató úgy érezte, hogy ezzel az elsőként modellt váltó egyetem végleg megérkezett a NER-be, ahol az egyetemi autonómiának már a látszatára sem adnak. A tiltakozás élére azonban a hallgatók álltak. Ők kezdtek el matricázni Koós Pál rektor és a MOME kuratóriumát vezető Böszörményi-Nagy Gergely, a fideszes dizájninfluenszer ellen, és ők voltak azok is, akik múlt hétfőn látványosan ellehetetlenítették a szenátusi ülést, ahol a rektor próbálta volna menteni a helyzetét.

Bár a tavaszi szemeszter még csak a küszöbén állt, a MOME zugligeti kampuszán viszonylag kevesen tartózkodtak, amikor 200 hallgató gyűlt össze a szenátus ülésén. A fiatalok folyamatos tapsolással fejezték ki véleményüket, miközben a rektorra irányult a figyelem. Az általuk kezdeményezett petíció célja az volt, hogy Koós Pált, akit egy évvel korábban a MOME Böszörményi-Nagy vezette kuratóriuma emelt rektorrá, de a szenátus ellenállása mellett, illegitimnek nyilvánítsák, és követeljék elmozdítását.

Bár az oktatók között többen is aggódtak amiatt, hogy ha nyíltan a hallgatók oldalára állnak, azzal veszélyeztethetik saját helyzetüket az intézmény keretein belül, sokan ennek ellenére bátorságot mutattak. Aggodalmaikra ráadásul rátett egy lapáttal, hogy a támogatók neveinek nyilvánosságra hozatalától tartottak. Ugyanakkor néhányan üdvözölték a MOME-t fenntartó alapítvány pénteki bejelentését, amit egy kompromisszumos lépésként értékeltek. Böszörményi-Nagy által irányított kuratórium, a hallgatói mozgalom erejét és elkötelezettségét látva, bejelentette, hogy megerősítik a szenátus jogait, ezzel pedig lényegében saját magukkal szemben is az egyetemi autonómia mellett álltak ki.

A MOME Front néven futó hallgatói mozgalom ezt inkább kommunikációs-hatalomtechnikai trükknek tekintette, és arra kérték a hírek szerint a rektor által erősen presszionált szenátust, hogy váltsák le a teljes rektori vezetést.

A Koós Pál által életre hívott bizalmatlansági indítvány nem más, mint egy kommunikációs trükk, amely összhangban van Böszörményi-Nagy Gergely látszólagos intézkedéseivel. Ennek mögött pedig az egyetem közösségében tapasztalható általános bizalmi válságra válaszul kialakult megfélemlítő listázások és belső alkudozások húzódnak meg.

- írták levelükben.

A keddre kiírt szenátusi ülés előtt egy nappal a rektor tett még egy utolsó kísérletet: a bizalmi szavazás előtti este Koós Pál úgy döntött, hogy mégis azokat nevezi ki a tudásközpontok élére, akiknek pályázatát december 23-án elutasította, és akik miatt az egész lázadás elindult. Emellett viszont az is kiderült hétfőn, hogy az a Vargha Balázs, akit tavaly Koós ellenében a szenátus rektornak választott volna, törvényességi eljárást kezdeményezett az egyetemet fenntartó alapítvány ellen, mert szerinte az alapítvány Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratóriuma túllépte a törvényes hatáskörét.

A keddi szenátusi szavazás kimenetele sokak számára bizonytalanságot szült: bár az oktatók többsége azt feltételezte, hogy a rektor leváltásának hívei dominálják a testületet, arra már nem számítottak, hogy kétharmados többséget is elérhetnek.

Az, hogy nem csupán Koós távozik, hanem a MOME-ra a Corvinusról tavaly áthozott befolyásos helyettese, Aczél Petra, valamint a Jövő Egyetem projekt vezetője, Érmezei Lili is lemond, egyértelműen a hallgatói követelések sikerét tükrözi.

A Böszörményi-Nagy Gergelyt érintő helyzet bonyolult, és jelenleg még nem lehet pontosan megítélni, hogy ez miként hat az egyetem irányítására és tágabb politikai kapcsolataira. Formálisan továbbra is ő a vezetője az intézménynek. A következő lépésekről a jövő héten tartandó rendkívüli szenátusi ülés fog határozni, amelynek során a fenntartó alapítvány dönt a következő ügyvezető rektor személyéről. A MOME körüli pletykák szerint Kopek Gábor, az egyetem korábbi rektora lehet a legesélyesebb jelölt a posztra.

Az egyik oktatói forrásunk szerint ugyanakkor a MOME gyors lefolyású, és a maga nagyságrendjében abszolút sikeres hallgatói forradalma mégis túlmutat önmagán, függetlenül attól, hogy mi lesz a NER-es szlengben csak BNG-ként emlegetett kuratóriumi elnökkel:

Related posts