Feltárult az igazság: vajon valóban ezen a tényezőn múlik a magyar mezőgazdaság jövője? - Agro Napló


A magyar mezőgazdaság jövője szorosan összefonódik a fiatal generációval, ezért a Délalföldi Kertészek Szövetkezete (DélKerTÉSZ) egy különleges mentorprogramot indított az Alföldi Agrárszakképzési Centrum keretein belül, együttműködve az Alföldi ASzC Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskolával. Ez az innovatív oktatási program nemcsak az elméleti és gyakorlati kertészeti tudás átadására fókuszál, hanem biztosítja a fiatalok számára egy jövedelmező és stabil szakma megszerzését is, akik éppen befejezték általános iskolai tanulmányaikat.

Egy különleges mentorprogram nyújt lehetőséget a kertészet iránt érdeklődő, középiskola előtt álló fiatalok számára Szentesen. A DélKerTÉSZ, az Alföldi Agrárszakképzési Centrummal és az Alföldi ASzC Bartha János Technikum és Szakképző Iskolával együttműködve indította el ezt a hosszú távú kezdeményezést, amelynek célja, hogy 10-15 év múlva is rendelkezésre álljanak a friss, naprakész tudással bíró szakemberek és aktív kertészek Magyarországon – olvasható a DélKerTÉSZ közleményében. A program keretében a fiatalok lehetőséget kapnak arra, hogy a legmodernebb szakmai ismeretekkel felvértezve, egy kiválóan felszerelt tankertben kezdjék el tanulmányaikat, és gyakorlati tapasztalatot szerezzenek. Részesei lehetnek fajta- és technológiai kísérleteknek, valamint szakmai tanulmányutaknak és kirándulásoknak, akár külföldön is. A diákok támogatása érdekében ösztöndíjakat kínálnak, és számos egyéb juttatást, mint például utazási hozzájárulást, iskolai busz szolgáltatást, munkaruhát, valamint a gyakorlati napokon étkezést is biztosítanak számukra.

Az együttműködő partnerek elkötelezetten segítik a frissen végzett kertészeket, számos módon hozzájárulva fejlődésükhöz. Előfinanszírozás keretében biztosítják a szükséges eszközök beszerzését, így a kertészek gyorsan nekiláthatnak a munkának. Emellett közös pályázatok révén támogatják a fiatal vállalkozók ötleteit, lehetőséget adva számukra, hogy megvalósítsák álmaikat. A digitális adminisztráció terén is nyújtanak segítséget, ezzel biztosítva, hogy a termelőtevékenység zökkenőmentesen folyjon. Továbbá, szaktanácsadással is támogatják a kertészeket, így növelve a sikeres termelés esélyeit.

A DélKerTÉSZ a legnagyobb termelő és értékesítő szövetkezet Magyarországon, amely büszkén képviseli szentesi és környékbeli tagjait – közel 450 családi gazdaságot és társvállalkozást. Célunk, hogy összefogjuk a helyi termelők munkáját, és ezzel támogassuk a fenntartható mezőgazdaságot. Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal, hogy a jövőnk kulcsa az utánpótlás-képzés. Fontos számunkra, hogy a következő 10-15 évben is rendelkezésünkre álljanak olyan kertész szakemberek, akik naprakész tudással bírnak, és képesek a kihívásokra válaszolni.

- emelte ki Nagypéter Sándor, a szervezet elnöke.

A kertészeti mentorprogram első lépése 2025-ben egy innovatív kísérleti-kutató gyakorló kert létrehozása, amely lehetőséget biztosít a fóliás és szabadföldi kertészeti termelési módszerek kipróbálására. Itt a jövedelmezőség, az üzemgazdasági számítások, valamint a hatékonyságot növelő kísérletek is megvalósulhatnak. Az iskola meglévő növényházai mellett egy 4.000 m2-es, legmodernebb hajtató berendezést alakítanak ki, amely magában foglal egy 2.000 m2-es fóliás növényházi blokkot, valamint négy különálló, egyenként 500 m2-es növényházat, mindegyik saját termesztő vezérléssel. Az érdeklődő diákok számára - akik a középiskolai felvételi eljárás keretében szeretnének jelentkezni - a határidő 2025. február 20., és a jelentkezés az Alföldi ASzC Bartha János Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola kertész és kertésztechnikus képzéseire történik.

Related posts