Kerámia mézes - Tari Márta inspirációjával Fedezd fel a kerámia mézes varázslatos világát, amely Tari Márta művészi látásmódját tükrözi! Ezek a különleges, kézzel készített darabok nem csupán az édességek tárolására szolgálnak, hanem egyben művészi kifej


Tari Márta neve a mézeskalács készítők körében igazi kiválóságot képvisel. Az idei szezonban nemcsak a klasszikus írókázásra és az általam nagyon kedvelt magos rátétre fókuszáltam, hanem felfedeztem a magyar képzőművész által megálmodott kerámia mézeskalács csodáit is. E különleges recepthez Fábián Ferencné mézeskalács mestertől kaptam inspirációt, akinek tudása és szenvedélye nyomán még ízletesebb és látványosabb alkotások születtek.

Tari Márta képzőművész különleges világának gyökerei a gyermekkorába nyúlnak vissza, amikor számos nyarat töltött nagybátyjánál Székelykeresztúron. Ezek a felejthetetlen nyári élmények formálták meg benne a tiszteletet és az érdeklődést, amely később az erdélyi magyar kultúra iránti vonzalma alapját képezte. Az ott eltöltött időszak mély hatással volt művészi látásmódjára és alkotásaiban is visszatükröződnek az erdélyi táj és hagyományok varázslatos elemei.

Az egyetemes magyar szellemi hagyomány, amelyben olyan kiemelkedő alakok tűnnek fel, mint Arany János, Ady Endre, Tamási Áron és Kányádi Sándor, valamint a mai napig élő népköltészet, valóban kimeríthetetlen inspirációs forrást jelent. Ezek az alkotók és a népköltészet gazdagsága olyan életérzéseket közvetítenek, amelyek az élet örömeit, a tánc vibrálását és a mindennapi tevékenységek színességét tükrözik. A mézes-életképekben nemcsak a boldogság pillanatai, hanem a családi élet nyüzsgése és a hétköznapi munka szépsége is megjelenik, ezzel gazdagítva a magyar kultúra szövetét.

Erdély a művészek számára olyan erőteljes érzelmi háttér, amely mindenkit magával ragad. Történelmének izgalmas fordulatai, lenyűgöző tájai és gazdag kultúrája mindannyiunkra mély benyomást gyakorol, függetlenül attól, hogy szülőföldünknek tekintjük-e. A magyar közbeszédben alig találunk olyan kijelentést, amely ne utalna arra, hogy ez a táj szorosan összefonódik a lelkünkkel, szinte a részünkké vált. Tari Márta, aki a mézes tésztát mesterien alakítja át plasztikai művészetté, szintén nem tudja megkerülni Erdély varázslatos hatását.

A művész bevált mézeskalács receptjét idén kipróbáltam. Bár munkaigényes, de igen mutatós sütemény születhet meg kezünkben. A főképen az idei mézeskalács házikóm látható, amely a megadott recept alapján készült, pontosabban csak a rátét. A ház alapja a hagyományos kemény mézeskalács lett. A receptért külön köszönetemet fejezem ki Fábián Ferencné mézeskalács-készítőnek, aki megismertette velem ezt az édes "titkot".

Az alapanyagokat alaposan gyúrjuk össze, majd helyezzük egy zacskóba, és tároljuk a hűtőszekrényben. Ideális esetben érdemes legalább öt napot várni, mielőtt felhasználjuk, de akár hónapokig is eláll a hűtőben. Mivel nem tartalmaz fújtatószert, a formáját remekül megőrzi, így kiválóan alkalmas szobrászkodásra. Az elkészült műalkotásokat először hagyjuk egy kicsit száradni a nyers tésztán, majd süssük ki 170 °C-on 15-20 percig.

Related posts