Kedvenc idei könyveink: Tökéletes ajándékötletek az utolsó percben!


A Nem rossz könyvek podcast december eleji adásában összeállítottuk a legkedvesebb idei könyvmegjelenéseinket hazai szerzőktől. A részt visszahallgathatjátok, de úgy döntöttünk, hogy ezúttal írásos formában is megosztjuk veletek a válogatásunkat. Ezzel szeretnénk segíteni az utolsó pillanatban ajándékot keresőknek, valamint azoknak, akik szeretnék meglepni magukat egy izgalmas olvasmánnyal.

A lista végén található néhány gyerekkönyv is, és érdemes megjegyezni, hogy ezeket nem rangsoroltuk, hanem egyszerűen az epizód során felmerült ötletek szerint követik egymást.

A híres brit történész megírta Európa 1945 és 2022 közötti történetét, de a könyve jóval több ennél: személyes útinapló, számtalan sztori Közép-Kelet-Európa elmúlt évtizedeiből, és egy amolyan szerelmes levél a közös Európa eszményéhez.

A szülővé válás folyamata olyan, mint egy titkos utazás, amelyre lehetetlen teljes mértékben felkészülni. Ha azonban egyetlen könyvet kellene kiemelnem a témában, akkor ez lenne az, hiszen ebben a kis terjedelmű írásban szinte minden fontos dolog benne van. Megtudhatjuk belőle, mit hagyunk magunk mögött, és mit nyerünk, miután megérkezik az életünkbe a gyermekünk.

A technológiai fejlődés üteme mellett a világunk egyre inkább elidegenedetté és fenyegetővé válik. E jelenség mögötti okokat kutatja Hartmut Rosa német szociológus, aki hangsúlyozza, hogy a legnagyobb kihívás talán az, hogy már nem tudunk a világhoz és egymáshoz az uralom logikáján kívül kapcsolódni. Rosa könyvében mélyrehatóan elemzi ezt a problémát, amelyről már a magyar kiadás előtt is részletesen beszámoltunk.

Elmentem az öcsémhez, ahol egy lenyűgöző történet bontakozott ki előttem arról, hogyan lehet túljutni azon, ha azok, akiket a legjobban szeretünk és bízunk, a szüleink, hirtelen a mi ellenfeleinkké válnak. A Jana Kippo trilógia második kötetében, "Elvittük anyát északra", továbbra is a hatalommal való visszaélés és a kiszolgáltatottság áll a középpontban, de itt már egy egész közösség fordul szembe a főszereplővel. A trilógia első két része már elérhető magyar nyelven, és tavasszal várható a befejező, harmadik kötet fordítása, amely még izgalmasabb fordulatokat ígér.

Liliana Rivera Garzát 1990-ben gyilkolták meg Mexikóvárosban. A nővére 30 évvel később bírta rávenni magát, hogy kinyissa testvére egykori dobozait, elolvassa az akkori leveleket, feljegyzéseket. A Pulitzer-díjjal jutalmazott, magyarul is olvasható Liliana legyőzhetetlen nyara egyszerre személyes emlékállítás egy meggyilkolt nőnek és vádbeszéd a nők elleni erőszakot megengedő társadalommal szemben. Írtunk is a könyvről, itt lehet olvasni.

Felnőtté válás, de nem a szokásos unalmas módon! Ez a történet tele van könnyed humorral és mély érzelmekkel, olyan világban játszódik, amit mindnyájan ismerhetünk, akár a régi barátainkat. A szerző, Bíró Zsombor Aurél, szórakoztató és elgondolkodtató módon hívja játékra az olvasókat – és garantálom, hogy érdemes csatlakozni ehhez a mókához! Ha még nem hallgattátok, most itt az alkalom, hogy megnézzétek, mit mesélt a podcastunkban!

A listán egyedülálló angol nyelvű műként szerepel Hisham Matar idei regénye, amely a líbiai-amerikai szerző tollából származik. Ez a lírai alkotás mélyrehatóan vizsgálja a barátság jelentését, felfedi a politikai száműzetésben eltöltött évtizedek súlyát, és elgondolkodtat arról, hogy végső soron mi határozza meg, mit tekintünk hazánknak.

Az idei Nobel-díjas dél-koreai írónő legújabb magyar nyelvű regénye két ember rendkívüli kapcsolatát tárja elénk: az egyikük a látásának fokozatos elvesztésével küzd, míg a másik a családi traumák súlya alatt elveszítette a hangját. Kettejük találkozása egy holt nyelven bontakozik ki, amely nemcsak a szavak, hanem a szív valódi kommunikációját is megjeleníti. Ez a hagyományos narratív kereteket feszegető, gyönyörűen megírt kötet a fájdalom és a remény határvonalán egyensúlyozva hívja fel a figyelmet az emberi kapcsolatok mélységeire.

Fedezd fel a világot egy különleges utazókönyv révén, amely az elismert osztrák író, Ransmayr tollából született. Ez a mű nem csupán egy szokványos útikalauz: eldugott, titokzatos tájakra kalauzol el minket, ahol a sors néha kegyetlenül próbára teszi az embereket. Ransmayr a hétköznapok apró eseményeiből merítve, mély filozófiai elmélkedésekbe merül, és egy-egy találkozást követően távoli vidékekre kalandozik el. A könyv 70 lenyűgöző bejegyzése teljesen eltér a megszokott utazási narratíváktól, és minden egyes oldalán új felfedezések várnak, miközben nehezen tudjuk letenni a kezeinkből.

Egy bántalmazó párkapcsolat története, miközben rálátunk, hogyan boldogulnak '89 után az bölcsész egyetemisták, írók, újságírók az európai nagyvárosokban.

Egy olasz háziasszony mindennapjai látszólag unalmasan telnek, mígnem egy nap úgy dönt, hogy titkos naplót kezd írni. Ahogy papírra vetette gondolatait és érzéseit, hirtelen új fényben kezdte látni saját magát és a körülötte lévő világot. Ez a látszólag apró lépés teljesen felforgatja az életét és a kapcsolatait, új kihívások elé állítva őt, miközben felfedezi a belső világának rejtett szegleteit.

És a gyerekkönyvek:

Egyik alkotással se lehet melléfogni, mi a műsor során azért kiemeltünk pár részt: Bandita patkány, Zog első és második része, valamint és Patrick, a pingvin. És külön kitérünk az állandó fordító, Papp Gábor Zsigmond munkájának nagyszerűségére.

Fedezd fel a szülők és gyerekek képzeletét egy varázslatos mesélőkönyv segítségével! Ebben a különleges kötetben ismert mesefigurák zsebének titkos kincseit tárhatjuk föl, hogy onnan izgalmas kalandokra induljunk, és elrepüljünk a képzelet határtalan birodalmába. Merülj el a fantázia világában, ahol minden lap új felfedezések és meglepetések várnak!

Ez a különleges füvészkönyv nem csupán a gyűjthető és felhasználható növények lenyűgöző bemutatására összpontosít, hanem egy varázslatos illusztrációkban gazdag világba is elkalauzol. Minden oldal egy új felfedezést rejt, ahol a növények nemcsak információkkal szolgálnak, hanem életre kelnek a színek és formák táncában, egy mesebeli tájba helyezve őket, ahol a természet csodái és a fantázia határvonalán egyensúlyoznak.

Talán felesleges is túl hosszan bemutatni az elmúlt jó pár évtized egyik legjelentősebb magyar meseíróját. Mi az adásban a Laci és az oroszlán nagyszerűségére tértünk ki, de nyilván bármi más Marék Veronika-mű is remek választás.

Related posts