Jókai szellemi örökségén haladva: egy fiatal zalai tehetség regényt és színdarabot alkot.


A díjak átadását Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, valamint dr. Szayly József, a DUE alelnöke végezte. A bal oldalon pedig a zalaegerszegi Tóth Tamás látható.

Az országos edukációs játékban több mint 10 ezer fiatal vett részt az emlékév alkalmából, széles spektrumot képviselve az ország minden szegletéből. Az online teszten részt vevő játékosok közül az 500 legjobbat e-mailben értesítették a középdöntőbe való meghívásról, ahol egy újabb 15 kérdésből álló teszt várt rájuk. A legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó 10 versenyző jutott be a Nagy Diák Jókai Teszt döntőjébe: Tóth Tamás, Molnár Ábrahám László, Vaczkó Zsombor, Sebők Annamária, Szabó Flóra, Herczeg Noémi, Vidák Virgínia, Kerényi Dániel, Kállai Alexander és Horváth Kinga. Petur András, a játékmester irányítása alatt, egy izgalmas kvízjáték keretein belül döntötték el, hogy kik vihetik haza a fődíjakat.

A zalaegerszegi Mindszenty József Általános Iskola magyar-történelem szakos mesterpedagógusa, Tóth Csilla, aki Tamás felkészítője, érdeklődésünkre elárulta, hogy idén különös figyelmet fordítottak a 11. osztályos magyar fakultációs csoportban Jókai Mór életére és munkásságára. Ennek oka, hogy 2025-öt Jókai Mór születésének 200. évfordulója miatt emlékévvé nyilvánították, így a diákok számára kiemelten fontos, hogy megismerjék az író gazdag örökségét.

Egerszeg városának sportélete izgalmas fordulatot vett, hiszen a Jókai Teszt döntőjébe két helyi tehetség jutott be. A verseny színvonalas megmérettetése újabb bizonyítéka annak, hogy a tehetség otthonra talál a városban, és a fiatalok kitartó munkája meghozza gyümölcsét. Az esemény nemcsak a résztvevők számára jelent kihívást, hanem a közönség számára is felejthetetlen élményeket kínál. Kíváncsian várjuk, hogy a két egerszegi fiatal közül ki emelkedik ki a döntőben!

Jókai Mór születésnapján, február 18-án a zalaegerszegi Pedagógiai Oktatási Központ megrendezte a Jókai 200 irodalmi vetélkedőt Keszthelyen. E versenyen Tamás csapattársával, Zombó Annával együtt a dobogó legfelső fokára lépett. A Nagy Diák Jókai Teszt már egyéni megmérettetés volt; valójában szorgalmi feladatként adtam a magyar fakultációs diákoknak. Az első fordulót online, okostelefon segítségével lehetett kitölteni, és több mint 10 ezer diák regisztrált. A második forduló már Budapestre került, ahol Tamás mellett iskolánkból Novák Annabella is sikeresen bejutott a középdöntőbe - mesélte a mesterpedagógus, nagy büszkeséggel a hangjában.

Ez csak a kezdet

Természetesen Tamás is a beszélgetés középpontjába került, hiszen kíváncsiak voltunk, milyen élményekkel gazdagodott a verseny után. Elmondása szerint egy kicsit izgult, mivel a tévéstúdió, a kamerák fényei és a közönség figyelme teljesen új volt számára. Hosszú ideig vezette az élő show-t, és egészen az utolsó fordulóig magabiztosan állt a dobogó élén. Ám ahogy közeledett a végjáték, egyre inkább érezte a nyomást, ami talán megzavarta őt, így végül a harmadik helyen végzett. A kérdésünkre, hogy ki a kedvenc írója, csak mosolygott, és azt válaszolta, hogy az írók világában sok nagy tehetséget ismer, de mindenképpen van egy, aki különleges helyet foglal el a szívében.

- Az egyik favoritom George Orwell, s különösen az 1984 és az Állatfarm című művek. A másik kedvenc íróm Jules Verne, ám azért a kortárs irodalmat is kedvelem, mint J. K. Rowling, vagy a nemrégiben meghalt Nemere István műveit ugyancsak szívesen olvasom. A kedvenc irodalmi korszakom a 19-20. század irodalma, emellett a kora 21. század irodalmát is kedvelem. Jókai Mórt a 19. század egyik legnagyobb magyar írójának tartom. Sok könyve közül néhány nekem is megvan, nyomtatott és e-book változatban egyaránt. Több regényét olvastam már. A továbbtanulásom miatt fontos a történelem és az irodalom. Nagy álmom, hogy a történelem szakon szerzett ismereteim segítségével regényeket írjak. Ezek történelmi, krimi, kaland és alternatív világunkban játszódó regények lesznek. Jelenleg egy többsorozatos történelmi regényt írok, a benne szereplő családok története 1686-tól egészen napjainkig játszódik. Ezen kívül egy színdarabon dolgozom. A pályázatot a Hevesi Sándor Színház írta ki a Mohács 500 emlékév alkalmából. Remélem, hogy a színdarabom jó elbírálást fog majd kapni - felelte a Mindszenty-gimnázium diákja kérdésünkre.

Related posts