"Remek lenne beszerezni egy jegyet, és elindulni az Önmagunk felfedezésére." - Emlékezzünk József Attila születésének 120. évfordulójára.


Április 11-én, a magyar költészet napján, igazán gazdag programkínálat vár ránk. Budapest szívében versvillamosra pattanhatunk, míg Orfűn egy új verspark nyitja meg kapuit a költészet szerelmesei előtt. Ezen a napon ráadásul bemutatják a „Reménytelenül” című játékfilmet is, és több helyszínen is megemlékeznek a 125 éve született Márai Sándorról, akinek munkássága ma is inspirálóan hat. Engedjünk hát a költészet varázsának, és merüljünk el a kulturális élmények tengerében!

József Attila verseit felfedezhetem a belvárosi könyvtár polcain. Ő és Babits egy időben a magyar líra legkiemelkedőbb alakjai voltak, ám költészetük alapvetően különbözött: Attila lírájában a szó-látomások szabadon szárnyalnak, és ez a különbözőség, amelyet a tudat már nem tudott kordában tartani, hatalmas erővel hatott költészetére. Látomásai, szóképei és titkos utalásai, ez a jajongó jelbeszéd, amely az őrült és a költő határvonalán mozog, ritka ékköve az irodalomnak. Hölderlin és Verlaine, Kleist és Rimbaud között foglal helyet... Ám József Attila az őrület erejével, egy-egy szavával olykor mélyebbre ásott, mint bárki, aki előtte járt. Ezt írta Márai Sándor naplójában, aki, nem mellesleg, szintén április 11-én látta meg a napvilágot, éppen 125 évvel ezelőtt. E kettős évforduló alkalmából válogattunk a programok közül.

Ezzel a József Attila művéből származó mottóval indítja el a Budapest Városháza az idei költészet napi eseménysorozatát. A program részeként délelőtt 10 és délután 18 óra között egy különleges nosztalgiavillamos várja az érdeklődőket a Deák téren, ahol a vers és a város találkozása elevenedik meg.

A 2624-es pályaszámú, gyönyörű, szecessziós stílusú jármű ugyanis 1906-ban készült, így József Attila gyermekkorában már közlekedett Budapesten. 1959-es átalakítása után 1981-ben kivonták a forgalomból, később Amszterdamba került, végül 2004-ben tért vissza Budapestre, hogy ma a nosztalgiaflotta legidősebb és az egyik legszebb tagjaként idézze meg a múltat. Most például úgy is, hogy egész nap verseket hallgathatunk rajta a VATES, a Katona József Színház, a Radnóti Színház, az Örkény Színház és a József Attila Színház színészeinek köszönhetően.

A József Attila Színház büszkén emlékezik meg névadójáról, és április 11-én 14:30-tól különleges programra várja az érdeklődőket. Ekkor hirdetik ki a Csókol, Attila drámapályázat nyerteseit, amelyre összesen 58 érvényes pályamű érkezett. A Színházi Dramaturgok Céhe által felkért négyfős bizottság – Blastik Noémi, Keszthelyi Kinga, Perczel Enikő és Szokolai Brigitta – 12 kiemelkedő színdarabot javasolt, amelyek a zsűri elé kerülnek. Ezt követően 16 órától egy irodalmi délutánra invitáljuk a közönséget, ahol Fekete Gábor színész József Attila szívhez szóló verseit hozza el nekünk. A költő életének lélektani aspektusait Rácmolnár Lili pszichológus osztja meg, izgalmas háttérinformációkkal gazdagítva az eseményt, miközben Gerendás Péter melankolikus dalai is felcsendülnek. Az esemény házigazdája Juhász Anna, és a Nagyszínpadon kerül megrendezésre. A belépés ingyenes, de a részvételhez előzetes regisztráció szükséges a [email protected] címen. Várunk mindenkit szeretettel!

Reménytelenül

Április 10-én debütál a mozikban a Reménytelenül című film, amely József Attila pszichoanalízisére összpontosít, és betekintést nyújt a Sütő András által életre keltett költő gyermekkorába, lelki világába és traumáiba. A történet középpontjában Gyömrői Edit (Michl Juli), a fiatal pszichoanalitikus áll, aki pályája kezdetén egy különösen összetett pácienssel találkozik: József Attilával. A Rózsa Gábor által rendezett alkotás forgatókönyve a költő tanulmányaira, leveleire és verseire épül, és a készítők ígérete szerint "az ő szavai életre kelnek a vásznon, hitelesen tükrözve a korszak szellemiségét és a belső küzdelmeket".

Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárban ugyancsak egész nap ingyenes programokkal várják a látogatókat, kiemelt hangsúlyt adva József Attila és Márai Sándor életművének. A Petőfi Kulturális Ügynökséggel közösen szervezett események között lesz óránként induló könyvtári épületséta, periodikaismertetők a korszak különlegesebb kiadványaiból, mások mellett azon korabeli folyóiratokból, amelyekben megjelentek József Attila versei, és ízelítőt adnak Márai Sándor hírlapírói munkásságából is. Ezenkívül rendhagyó irodalomórákra is sor kerül, emellett bemutatják az Apa olvas - Kortárs gyerekversek és mesék című antológiát, amelyet pódiumbeszélgetés követ.

A MySpace Produkció és a Magyar Versmondók Egyesülete április 11-én ünnepélyesen megnyitja hazánk első versparkját. Ez a különleges hely nem csupán egy szálláshely lesz, hanem egy irodalmi szórakoztató központ is, ahol a költészet és a kreatív élmények találkoznak. A jövőben a látogatók nem csak pihenhetnek, hanem elmerülhetnek a versek világában, és részt vehetnek különféle programokon is.

Az orfűi Horizont-idéző ParkMotel, Verspark és Rendezvényközpont egyedülálló kulturális kezdeményezés, amely a természet varázslatos ölelésében, a Pécsi-tó közvetlen szomszédságában várja a látogatókat. Itt a magyar költészet legnagyobb alakjaival találkozhatunk, és a líra csodáiban merülhetünk el. A verspark nem csupán egyedülálló turisztikai látványosság, hanem egy igazi irodalmi élményhelyszín is: a látogatók verspadokon pihenhetnek, költői idézetekkel díszített táblák között barangolhatnak, felfedezhetik az irodalmi sétaútvonalakat, és lenyűgöző installációkon keresztül tapasztalhatják meg a magyar költészet gazdagságát. A park minden sarkában új inspirációk várnak, hogy a líra varázsa átjárja a szívünket és lelkünket.

"Fedezzék fel a Kosztolányi nevét viselő könyvtár nyújtotta lehetőségeket, vagy töltsenek el egy kellemes estét a Latinovits Zoltánról elnevezett klubban" - olvasható a szervezők üzenetében.

A hétezer négyzetméteres területen helyet kapott többek között Petőfi Sándor, Szendrey Júlia, Arany János, Ady Endre, Babits Mihály, Szabó Lőrinc, József Attila, Radnóti Miklós, Szabó Magda, Weöres Sándor, Faludy György és még sok más klasszikus költő műve, a kortársak között mások mellett Buda Ferenc, Varró Dániel, Rakovszky Zsuzsa, Lackfi János, Turczi István, Juhász Magda, Háy János és Zalán Tibor költeményei. A Magyar Versmondók Egyesületének nyári programjainak is e helyszín ad otthont.

Prieger Zsolt és Nagy Katica zenés irodalmi estjének ősbemutatójára a Csokonai Rendezvényház, Csokonai Színházteremben (1153 Budapest, Eötvös u 64-66.) kerül sor április 11-én, este 19 órakor. A József Attila életművéből összeállított Szívünkből zuhanó szelek a lelkesítő, aktivista, energikus költőre és gondolkodóra koncentrál, megpróbálván árnyalni az évtizedeken át kizárólag szomorúnak-depresszívnek megrajzolt József Attila-képet.

A Madách Színházban április 10. és 12. között különleges események várják a közönséget, hiszen ismét műsorra tűzik a 2012 óta népszerű Én, József Attila című musicalt. A Szirtes Tamás és Szente Vajk által színpadra álmodott előadás során bepillantást nyerhetünk a költő életének legfontosabb pillanataiba, beleértve első és utolsó szerelmét, Vágó Mártát és Kozmutza Flórát. A 20-as és 30-as évek budapesti irodalmi színtere elevenedik meg a színpadon, ahol nemcsak a barátságot követhetjük nyomon Illyés Gyulával, hanem a versek születésének izgalmas folyamatába is betekintést nyerhetünk.

Márai Sándor születésének 125. évfordulóját különleges formában ünnepelhetjük, ha csatlakozunk az „Egy polgár sétái - Márai Budán” című tematikus irodalmi sétához. Ezen az egyedülálló programon lehetőségünk nyílik arra, hogy felfedezzük az író krisztinavárosi életének színhelyeit, valamint azokat a meghatározó helyeket, amelyek életművében és személyes történetének alakításában kulcsszerepet játszottak. Az útvonal a Bécsi kapu tér 7.-től indul, és a Mikó utcán keresztül a MáraiKultig tart, a sétánk időtartama körülbelül másfél órát ölel fel. Csatlakozzon hozzánk, és merüljön el Márai világában!

Ez mintegy felvezetőként is szolgálhat a Márai-emlékévhez, amely 2025. április 11-én kezdődik és 2026. április 11-ig tart.

A kiállítás hat gazdagon berendezett szobája négy különleges tematikát ölel fel: Márai Sándor kassai éveit, az utána következő vándorlásait, a budapesti időszakát, valamint az emigrációjának kulcsfontosságú pillanatait. E különleges élményt egy kéttermes enteriőr egészíti ki, amely a XX. század eleji kávéházi atmoszférát idézi meg, és terveink szerint múzeumi kávézóként is működik, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy a művészet és a gasztronómia egyedülálló találkozásában merüljenek el.

Related posts