Fedezd fel Jenőt, a rejtélyes herceget, aki álarca mögött rejtőzik! Csatlakozz hozzánk a Schloss Hof varázslatos világába, ahol izgalmas kalandok várnak rád! Ne hagyd ki a különleges VIDEÓT, amelyben bemutatjuk ezt a lenyűgöző helyszínt! | ma7.sk

Jenő, a rejtélyes herceg, titokzatos álarc mögé bújva várja látogatóit a Schloss Hof varázslatos kiállítótermeiben. Ez az időszakos tárlat egyedülálló élményt kínál, ahol a múlt és a jelen találkozik, és a látogatók felfedezhetik a hercegi élet titkait. A különleges kiállítás során a művészet, a történelem és a fantasztikus történetek egyedi kombinációja elevenedik meg, hogy lenyűgözze a közönséget. Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat, hogy testközelből tapasztalhasd meg Jenő világát!
Alig félórás autóútra Pozsonytól, Haimburg után fedezhetjük fel a lenyűgöző Schloss Hof kastélyegyüttest. A helyszínre és magára a kastélyra jellemző a gondosan megtervezett osztrák rend és a precíz, elegáns berendezés, amely azonnal magával ragadja a látogatókat. A kastélyhoz tartozik egy lenyűgöző, hétteraszos barokk kert, egy gazdasági udvar, egy kisebb vadászkastély és egy lovarda is, amelyek együtt alkotnak egy varázslatos egységet. Az egész év során különféle tematikus napi programokkal és vásárokkal várják az érdeklődőket, így mindig van lehetőség a felfedezésre és az ünneplésre.
A kiállítások német és szlovák nyelven vannak feliratozva, azonban rendszeresen szerveznek magyar nyelvű tárlatvezetéseket, és szívesen fogadják a magyar iskolás csoportokat is a kastélyban, amelyek történelmi osztálykirándulásokat bonyolítanak le. A tárlatvezetők közül többen beszélnek magyarul, szlovákul és németül, így mindhárom nemzet képviselői számára érthető módon tudják bemutatni a látnivalókat. Legtöbben mégis Szlovákiából érkeznek, főként a magyarlakta területekről, ami valószínűleg a Pozsony-vidék közelségének köszönhető.
A Schloss Hof menedzserétől, Orbán Zsolttól szereztük ezt az információt.
A Schloss Hof üzemeltetése a bécsi Schönnbrunn Group felügyelete alatt áll. Orbán Zsolt kiemelte, hogy Ausztriában az állam kiemelt figyelmet fordít a kastélyok és múzeumok karbantartására. A bevételek jelentős részét az épületek fenntartására és szépítésére kell fordítani, így minden kastélynál fontos szempont, hogy legalább külsőleg megőrizzék teljes pompájukat.
A Schloss Hof varázslatos helyszínén minden magyar állami ünnepen, valamint minden hónap első vasárnapján 12:00-tól és 14:30-tól különleges magyar idegenvezetést kínálnak. Ezen kívül a látogatók számára magyar nyelvű programfüzetek is rendelkezésre állnak, hogy még gazdagabb élményben legyen részük.
Orbán Zsolt invitálására részt vettünk a legújabb időszakos kiállítás, a "Jenő a herceg álarca mögött" megnyitóján. A hivatalos díszmegnyitó után a vendégeket különböző csoportokban – német, szlovák és magyar nyelven – kalauzolták végig a tárlatvezetők. A tárlatvezetők barokk stílusú ruhákban öltözködtek, ami tovább fokozta a kiállítás hitelességét és varázsát. A kastély két legendás nemesember, Mária Terézia és Savoyai Jenő emlékét és szellemét őrzi. Rácz Melinda tárlatvezető segítségével sok izgalmas részletet tudhattunk meg az építtető, a híres Savoyai Jenő életéről és hagyatékáról.
Azonnal egy érdekes és mosolyt csaló részletet tudtunk meg Savoyairól: nem éppen a szépségéről volt híres. Ovális arcának jellegzetes vonásai közé tartozott egy hangsúlyos orr, melyhez egy meglehetősen keskeny ajak társult. Ezzel próbálta leplezni a nemesember erőteljesen kiemelkedő metszőfogait, ami igencsak szórakoztató látványt nyújthatott.
De okos, sötét tekintete és a művészetek, valamint a tudomány iránti nyitottsága és elkötelezettsége rendkívül népszerűvé tette őt. Barátai csak "feketefejnek" hívták, mivel fekete hajával és sötét parókáival mindig feltűnő volt. Szenvedélyes dohányos lévén, ruhái is gyakran magukon viselték a dohányzás nyomait. Ő volt az a hadvezér, aki a művészet oltárán hajolt meg. Savoyai Jenő, aki francia neveltetésben részesült, de olasz nemesi gyökerekkel bírt, 72 évet élt - halála után beszerzett hajtincsei pedig a kiállítás különlegességét képezik.
Öt éve leforgás alatt, több mint nyolcszáz munkás segédletével sikerült felépítetnie a ma látható Schloss Hof kastély nagy részét. Mária Terézia korában épült tovább a kastély. A kastély oldalszárnyait Savoyai leginkább a vendégei számára tartotta fenn. A Schloss Hof kifejezetten egy magánkastély volt, amely a szűk baráti társaságot látta vendégül.
Savoyai Jenő korának egyik legkiválóbb stratégája, egész Európa egyik legbefolyásosabb embere lett, holott szinte nincstelenként érkezett Ausztriába I.Lipót császár korában. Katonai tehetsége és kitartása, valamint nemesi származása segített elérni céljait.
Soha nem kötött házasságot, csupán pletykák keringenek arról, milyen kapcsolatai lehettek a hölgyekkel. Az viszont biztos, hogy Batthyány Eleonóra, a magyar grófné, valamint sógornője szoros kapcsolatban álltak Savoyai körével. Baráti társaságát korának legkiválóbb művészei, tudósai és a tudományok iránt szenvedélyesen érdeklődő személyiségek alkották. Különösen figyelemre méltó J.J. Rousseau, aki nemcsak Savoyai barátja volt, hanem később a gróf fő könyvtárosaként is tevékenykedett. A nemes ugyanis egy igencsak impozáns és értékes könyvtárral büszkélkedhetett, könyvgyűjteménye pedig legendás hírnévnek örvendett.
Savoyai egy izgalmas figura volt, aki nem csupán a hadviselés mesterének számított, hanem egy igazi úttörő is, aki a korszakát megelőző gondolkodásmóddal rendelkezett. Érdemes felfedezni életét és munkásságát a Schloss Hof kastély lenyűgöző termeiben. Az időszakos kiállítás november 2-ig várja az érdeklődőket.
A Schloss Hof felfedezése mellett a látogatók lehetőséget kapnak arra, hogy betekintést nyerjenek a Niederweiden kastély varázslatos termeibe, valamint felfedezzék a lenyűgöző barokk kert csodáit. A családok, akik gyermekeikkel érkeznek, biztosan örömmel tapasztalják meg a majorság és a lovarda környékén legelésző osztrák őshonos állatok bűbájos világát is.