Fedezd fel a tél csodáit a természetben, ahol a jellegzetes hívóhangok egyedülálló módon árulkodnak madarainkról! A National Geographic segítségével betekintést nyerhetsz a fagyos időszakban is aktív madarak világába, akik hangjaikkal mesélnek a téli tájr
Régebbi időszakokban Magyarországon időnként óriási mennyiségben bukkant fel a csíz.
Az idei tél valóban különös, hiszen míg a Balaton partja tele van víziszárnyasokkal, addig a téli énekesmadarak száma elég megfogyatkozott. Mégis, hatalmas örömömre szolgált, amikor a Nemeshany határán fekvő Sárosfőpuszta égerligeteit felfedeztem, és rábukkantam a csízek egy jelentős csapatára. Nem a hangjuk árulta el őket, hanem a szél játékosan hintázó, lefelé hulló termésének hártyás szárnyai vonták magukra a figyelmemet.
Az egérpinty valószínűleg az égerfákon való táplálkozásának köszönheti eredetét.
Az égerfákon kívül a hazánkban telelő csapatok gyakran felfedezik a nyírfák és fenyőfélék rejtett zugait, míg az őszi hónapokban a mezei dűlőutakat szegélyező katáng magjait gyűjtögetik. Magyarországon az Északi-középhegység, az Alpokalja és a Bakony területein figyelhetjük meg alkalmi fészkelésüket, legfőbb költőhelyük pedig az öreg lucernásokban található. Ezek a madarak Eurázsia fenyőrégióiban is fészkelnek. A gyűrűzési adatok tanúsága szerint leggyakrabban Oroszországból, valamint a balti és skandináv országokból érkező egyedekkel találkozhatunk hazánkban.
A Kárpát-medencében a tél hónapjaiban változó számban tűnnek fel, s bizonyos években megdöbbentően nagy csoportokban érkeznek. Ahogy a tavasz egyre közelebb ér, tanúi lehetünk, ahogy csapataik egyesülve, harmonikus kórusban zengenek.
A párok sokszor a vonuló csoportok tagjaiként formálódnak. Fészküket mindig a magas fák ágain, a fenyőágak védelmében alakítják ki, ahol a belső teret finom növényi rostokkal és puha tollakkal bélelik ki, hogy megőrizzék a meleget. Kicsiny tojásaik halványkék alapon barnás pettyekkel díszítettek, igazi természetes csodák.
Korábban kedvelt kalitkamadár volt, gyakran árulták madárpiacokon, lépesveszővel és hívómadarak segítségével fogták meg. Napjainkban védett faj, tartása és befogása tilos, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.