Újabb lehetőség nyílik meg a kis- és középvállalkozások számára a finanszírozás terén!

Megérkezett a GINOP Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívása, melynek keretében 155 milliárd forintos támogatási összeg áll rendelkezésre a "Zöld és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált hitelprogram" elindítására. E program a Demján Sándor Program részeként valósul meg, amelynek keretein belül a kormány 2025-ig összesen több mint 1400 milliárd forint fejlesztési forrást kíván a gazdaságba juttatni – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében az MTI.
Az Európai Unió társfinanszírozásával most elindított, kiemelkedően fontos (Pillér) pályázat célja, hogy elősegítse a hazai exportáló és beszállító kis- és középvállalkozások technológiai, digitális és környezeti megújulását, ezzel növelve versenyképességüket a globális piacon.
A közleményben Szabados Richárd, az NGM kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a beruházási aktivitás fellendítése elengedhetetlen a gazdasági növekedés szempontjából.
A most útjára indított program nem csupán egy pénzügyi támogatási forma, hanem a kormány elkötelezettségének szimbóluma is: "bízunk a magyar vállalkozásokban, és különösen a kis- és középvállalkozásokban, ahol felfedezzük és támogatjuk a jövő nemzeti bajnokait."
A konstrukció egy innovatív "egyműveletes kombinált" formában valósul meg: a vállalkozások számára egyetlen helyszínen, az MFB Pontokon nyílik lehetőség nulla százalékos kamatozású beruházási hitel igénylésére. Ehhez 30 százalékos vissza nem térítendő támogatás is kapcsolódik. Az elérhető támogatás mértéke 150 és 600 millió forint között változik, melyből legfeljebb 180 millió forint lehet a vissza nem térítendő támogatás.
A támogatásra azok a növekedési potenciállal rendelkező, beszállítóként vagy exportőrként működő kkv-k jogosultak, amelyek legalább három lezárt üzleti évvel rendelkeznek, öt embernél több munkavállalót foglalkoztatnak, és az előző üzleti évben meghaladták a 100 millió forintos nettó árbevételt.
A támogatott projekteknek elengedhetetlenül magukban kell foglalniuk a technológiai fejlődést, amelyhez eszközbeszerzés is szükséges, a költségek legalább 30%-ának keretein belül. Ezen kívül infokommunikációs fejlesztések, valamint megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházások is kötelezőek, szintén minimum 30%-os arányban.
A költségek elszámolásának további lehetőségei közé tartozik az ingatlanok építése, átalakítása, bővítése és korszerűsítése, az elektromos járművek beszerzése, valamint immateriális javak, mint például szoftverek és licencek megvásárlása. Emellett fontos szerepet játszik a kísérleti fejlesztés, a készletbeszerzés, továbbá a minőség- és környezetirányítási rendszerek kiépítése. A vállalkozások számára elérhető tanácsadási és képzési szolgáltatások igénybevétele szintén lényeges. Az exportáló és beszállító cégek következő fejlődési lépéséhez, valamint termelékenységük fokozásához elengedhetetlen az új tudás, technológiák és üzleti ismeretek integrálása.
A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség egyedülálló, ingyenes tanácsadási szolgáltatást indított, amely a vállalkozások export- és beszállítói képességeinek fejlesztésére összpontosít. E program célja, hogy segítse a cégeket a nemzetközi piacon való sikeresebb részvételben. A részletekért és a jelentkezéshez szükséges információkért látogasson el a www.vali.hu weboldalra.
Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója a közleményben hangsúlyozta, a gazdaság hosszú távú megerősítéséhez elengedhetetlen, hogy a vállalkozások gyors és kedvező kondíciókkal bíró pénzügyi támogatáshoz jussanak.
Az MFB Pont Plusz országos hálózata segíti a fejlesztési források hatékony eljuttatását a vállalkozásokhoz, éppen ott, ahol a legnagyobb igény mutatkozik rájuk. A program célja, hogy kizárólag Budapesten kívüli településeken megvalósuló beruházásokat támogasson, összhangban az Európai Unió kohéziós politikájának irányelveivel.
A 2025. május 20-tól a palyazat.gov.hu weboldalon elérhető pályázati felhívásról az NGM tájékoztatott. A kérelmeket június 23-tól az MFB Pontokon lehet benyújtani.