Új szabályok léptek életbe Spanyolországban: a berúgás, az AirBnB használata és a tengerbe való vizelés már nem megengedett korlátlanul. Tartsuk tiszteletben a helyi előírásokat, hogy mindenki számára kellemesebbé tegyük a nyaralást!


Az idegenforgalmi adók folyamatosan emelkednek, és egyre több település vezetett be helyi szabályozásokat, amelyek szűkítik a turisták lehetőségeit. Az Euronews összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat, amikre érdemes odafigyelni az utazások tervezésekor.

A napsütötte éghajlat, az 5000 km hosszú tengerpart és a páratlan ételek és borok mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Spanyolország a világ minden tájáról érkező utazók körében a legnépszerűbb célpontok egyikévé vált. Itt mindenki felfedezheti a gazdag kultúrát és a lenyűgöző tájakat, ami tovább növeli az ország vonzerejét.

2024-ben Spanyolország lenyűgöző teljesítménnyel büszkélkedhet, hiszen rekordszámú, 94 millió látogatót fogadott, ami 10 százalékos növekedést jelent a 2023-as évhez képest. A nemzetközi turisták összesen körülbelül 126 milliárd eurót költöttek el az országban, ezzel a GDP mintegy 13 százalékát generálva. Ez a tendencia jól mutatja, hogy Spanyolország továbbra is a világ egyik legkedveltebb úti célja.

A turisták beáramlásával azonban egy sor probléma is társult, amelyek közül néhányat Spanyolország 2025-ben próbál orvosolni. A nagy visszhangot kiváltó, turizmusellenes tüntetésekkel tarkított évet követően számos új szabály bevezetése vagy megfontolása van folyamatban, amelyekkel a helyiek igényeit próbálják egyensúlyba hozni a látogatók számának ugrásszerű növekedésével.

A szabályozások sokfélesége miatt, melyek különböző szinteken - egyesek országos szinten, mások pedig csak helyi szinten - vannak érvényben, az új előírások között való tájékozódás igazi kihívást jelenthet a látogatók számára, mintha egy aknamezőn kellene navigálniuk.

Mivel néhány szabály jelentős, több száz eurós büntetéseket vonhat magával, elengedhetetlen, hogy alaposan tájékozódjunk arról, mit érdemes tennünk, és mire számíthatunk, ha az idei évben Spanyolországba készülünk.

A spanyol kormány január 2-án új korlátozásokat vezetett be a rövid távú bérbeadásra vonatkozóan. Minden olyan ingatlantulajdonosnak, aki ki szeretné adni a házát, mostantól regisztrálnia kell egy nemzeti adatbázisban, és engedélyt kell szereznie, mielőtt feltehetné ingatlanát a foglalási platformokra.

A szállásadóknak a platformon szükséges összegyűjteniük a vendégeik érzékeny személyes adatait, ideértve a banki információkat és a személyazonosító számokat is. Spanyolország emellett azt is javasolta, hogy a rövid távú bérbeadásokra kivetett áfát emeljék meg, hasonlóan a szállodák által fizetett 10%-os adókulcshoz. Ha ez a javaslat megvalósul, az jelentősen megdrágíthatja az országban eltöltött időt.

Az Airbnb éles bírálatot fogalmazott meg a döntés kapcsán, hangsúlyozva, hogy más városokban a rövid távú bérbeadások szabályozására tett korábbi próbálkozások nem bizonyultak eredményesnek a túlzott turizmus kezelésében.

Az utazók továbbra is igénybe vehetik azokat a szálláshelyeket, mint például szállodák, panziók és Airbnb-k, amelyeket a korlátozások bevezetése előtt regisztráltak. Ennek következtében rövid távon a nyaralókra nem várható jelentős hatás. Azonban, ahogy a látogatók száma folyamatosan nő, az új bérelhető szállások hiánya miatt a következő években várhatóan emelkedni fognak az árak.

Spanyolország egész területén nem tervezik az Airbnb teljes betiltását, de bizonyos városrészekben korlátozásokat fognak bevezetni.

Malagában 43 olyan városrészt fedeztek fel, ahol a bérlakások aránya túllépi a lakásállomány 8%-át. Ezekben a környékeken nem adnak engedélyt új bérlakások kialakítására.

Barcelona azt tervezi, hogy bezárja mind a 10 000, jelenleg rövid távú bérbeadásra engedélyezett lakást a városban. Az Airbnb-szerű lakások engedélyét nem újítják meg, az új ingatlanok bérbeadását pedig megtagadják. Barcelona azt reméli, hogy 2028-ig fokozatosan megszünteti az összes rövid távú turisztikai bérbeadást.

Spanyolországban 2012 óta vannak idegenforgalmi típusú adók, Katalónia vezette be először az éjszakánként 0,60 és 3,50 euró közötti "ökoadót". Mostanra több város és régió is bevezette az idegenforgalmi adót, amelyet a szállásadónak kell fizetni, általában a bejelentkezéskor.

A barcelonai idegenforgalmi adó az egyik leggyorsabban növekvő mértékű díj Európában, és várhatóan 2025-re megkétszereződik. Március elején a katalán kormány egy megállapodást kötött, amely lehetőséget biztosít Barcelonának és más katalóniai úti céloknak arra, hogy a prémium szállodák esetében az éjszakai díjat 3,50 euróról 7 euróra emeljék.

A díjak megduplázódnak, de a kevésbé pazar szálláshelyeken kisebbek maradnak, a négycsillagos szállodákban éjszakánként 3,40 eurót kell fizetni, szemben az eddigi 1,70 euróval. A nagy szállodahajókkal érkezőknek a korábbi 3 euró helyett 6 eurót kell fizetniük, még akkor is, ha csak egy napra látogatnak a városba.

Barcelona hivatalos weboldala szerint a közeljövőben éjszakánként 4 eurós önkormányzati felárat vezetnek be, amely várhatóan 2025-re megduplázódik. Az idegenforgalmi adókkal együtt ez azt jelenti, hogy a felső kategóriás szállodákban az éjszakai költségek összességében 15 euróra nőnek, beleértve az áfát is.

A Baleár-szigetek, köztük Mallorca, Ibiza és Menorca, új szabályozást vezettek be, amely lehetővé teszi, hogy az éjszakánként és fejenként fizetendő díjat 4 euróról 6 euróra emeljék. A legmagasabb költségekre a nyári főszezonban, azaz június, július és augusztus hónapokban, valamint a luxusszállodák vendégei esetében lehet számítani.

A Kanári-szigeteken is fontolgatják az idegenforgalmi adó bevezetését a tavalyi többszöri tiltakozás nyomán. A Gran Canarián található Mogan városa volt az első, amelyik lépett, és januárban bevezette a 0,15 eurós, személyenként és naponta fizetendő díjat.

Spanyolország különböző területein, mint például Santiago de Compostela és Toledo, 2025-től új idegenforgalmi adót fognak bevezetni. Ez az adó személyenként és éjszakánként 1 és 2,50 euró közötti összegben kerül megállapításra.

A részegséggel járó rendbontások megfékezése érdekében Barcelona június 1-jétől megtiltja a kocsmázást a híres Eixample negyedben. A város óvárosában, a Ciutat Vella kerületben, már 2012 óta érvényben van a kocsmatúrázás tilalma, amely legalább 2028-ig fennmarad.

A Baleár-szigetek varázslatos tájain, 2024 májusától új szabályok lépnek életbe, amelyek az alkoholfogyasztást érintik a népszerű üdülőhelyeken. A mallorcai Llucmajor, Palma és Calvia (Magaluf) mellett az ibizai San Antonio is érintett a rendelkezésekben. Az utcákon tilos lesz alkoholt fogyasztani, míg az üzletek este fél tíz és reggel 8 óra között nem kínálhatnak alkoholos italokat. Ezzel a lépéssel a helyi hatóságok célja, hogy a szigetek nyugodtabb és biztonságosabb környezetet biztosítsanak a látogatóknak.

A szabályok megszegéséért és a rendbontó magatartásért 750 eurótól 1500 euróig terjedő bírságot szabhatnak ki, míg a legsúlyosabb szabálysértések esetén akár 3000 euróra is rúghat a büntetés.

Az autóbérlés is nehezebbé válik, mivel a látogatóknak ugyanazokat az adatokat kell majd megadniuk a kölcsönző cégeknek, mint a szállodáknak. Egyes cégek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy a szükséges űrlapokat már az érkezés előtt kitöltsék, hogy felgyorsítsák a folyamatot, de ne feledjék, hogy a jármű átvételekor érvényes személyi igazolványt kell magukkal vinniük.

A gyönyörű mallorcai Soller városa bevezette az új alacsony károsanyag-kibocsátású zónát, amely megtiltja a turisták számára az autóval való közlekedést a város szívében. Ez a szabályozás 12 történelmi utcát és körülbelül 70 hektárnyi területet érint, lehetővé téve, hogy a helyi lakosok autói továbbra is közlekedhessenek. Ennek a lépésnek köszönhetően Soller tisztább és barátságosabb környezetet kíván teremteni, miközben megőrzi varázslatos, hagyományos hangulatát.

A nem regisztrált járművekkel, mint például bérautókkal közlekedő látogatóktól azt kérjük, hogy az újonnan létrehozott parkolóhelyeken, a történelmi városközpont peremén helyezzék el autóikat.

Torrox, a Costa del Sol varázslatos szeglete, mostantól nem engedélyezi a sátrak, pavilonok és hasonló szerkezetek felállítását a strandjain. A helyi önkormányzat által február 24-én elfogadott szabályozás célja, hogy fokozza a biztonságot és a rendet a város területén. E lépéssel a hatóságok a látogatók és a lakosok kényelmét és védelmét helyezik előtérbe.

A tanácsosok érvei között szerepel, hogy ezek az építmények nemcsak helyet foglalnak, hanem zajt is generálnak, ami zavarhatja a pihenni vágyókat. Ezen kívül akadályozzák az úszómesterek kilátását, akik a fürdőzők biztonságáért felelnek. Ráadásul a partra érkező mentőszolgálatok számára is akadályt jelenthetnek.

Torrox 2014-ben került a figyelem középpontjába, amikor a malagai önkormányzatként elsőként büntetni kezdte azokat a strandolókat, akik a nyugágyakat, napernyőket vagy személyes tárgyaikat őrizetlenül hagyva próbáltak helyet foglalni a tengerparton. Ez a lépés meglehetősen megosztotta a közvéleményt, hiszen sokan úgy érezték, hogy a szabályok túlságosan szigorúak, míg mások üdvözölték a kezdeményezést, ami a strandok rendjének fenntartását célozta.

Az elmúlt években Spanyolország keményen visszaszorította a dohányzást. Bár 2011 óta tilos a dohányzás a beltéri helyiségekben, számos külső helyen is vannak olyan korlátozások, amelyekkel a látogatóknak tisztában kell lenniük.

Barcelona volt az első spanyol nagyváros, amely a strandokon betiltotta a dohányzást. Ezt a lépést azóta több mint 100 másik tengerparti helyszín követte az országban, így a dohányzási tilalom egyre szélesebb körben terjed.

A Baleár-szigeteken 28 strandon már füstmentes övezet van. Ibizán ezek közé tartozik a Playa de Santa Eulalia del Río és a Playa de Talamanca; Mallorcán a Sant Joan, Santa Ponsa, Cala Estància és több más; Menorcán pedig a Binissafúller és a Platja Gran strandokon tilos a dohányzás.

Spanyolország más részein Andalúziában 53, a Kanári-szigeteken 61, a Costa del Solon pedig 18 strandot nyilvánítottak füstmentesnek. Costa Blancán minden negyedik strandon betiltották a dohányzást.

A klasszikus dohányzás mellett egy friss szabályozás következtében több helyszínen is betiltották a vízgőz alapú e-cigaretták, más néven vaping, használatát. Barcelonában például tíz strand területén, míg a Baleár-szigetek csodás partjain összesen 28 helyszínen léptek életbe ezek a korlátozások.

Két évvel ezelőtt Vigo, az észak-spanyolországi város, különös pénzbírságot vezetett be a "tengerparton vagy a tengerbe történő fiziológiai ürítés" ellen. Ezt a példát követve Malaga is bejelentette, hogy megtiltja a víz alatti vizelést a város 25 strandján, és a bírságokat 300 euróról 750 euróra kívánja emelni. Egyelőre azonban nem érkezett információ arról, hogy milyen módszerekkel tervezik leleplezni a szabályszegőket.

A malagai döntés jelenleg még tárgyalás alatt van, de amennyiben zöld lámpát kap, várhatóan több zavaró tevékenységet is megtilthatnak. Ilyenek lehetnek például a labdázás, a kutyák vízbe engedése, valamint a napernyős területek lefoglalása.

Related posts