Új korszak kezdődik a vámháborúban: Kína határozott intézkedéseket jelentett be Kanada ellen - Agrárszektor


A kínai kereskedelmi minisztérium nemrégiben bejelentett új vámintézkedései március 20-tól lépnek életbe, és ezek a vámok pontosan megegyeznek azokkal a 100%-os és 25%-os importvámokkal, amelyeket Kanada négy hónappal ezelőtt alkalmazott a kínai elektromos járművekre, illetve acél- és alumíniumtermékekre. Kína döntése, hogy elhagyja a repceimportot - ami korábban Kanada egyik legfontosabb exportcikke volt a világ legnagyobb mezőgazdasági importőre számára - szakértők véleménye szerint lehetőséget teremthet a kereskedelmi tárgyalások megkezdésére.

A kínai kereskedelmi minisztérium legfrissebb közleménye alapján a kanadai intézkedések súlyosan sértik a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) által előírt szabályokat, és tipikus protekcionista lépésnek számítanak. A minisztérium kijelentette, hogy ezek a lépések diszkriminatív módon károsítják Kína jogos érdekeit. Ennek következtében Kína a jövőben 100%-os vámot vet ki a kanadai repceolajra, olajpogácsára és borsóimportra, amelyek összértéke meghaladja az 1 milliárd dollárt. Ezen kívül 25%-os vámot alkalmaz majd 1,6 milliárd dollár értékű kanadai halászati termékekre és sertéshúsra is.

Dan Wang, aki a szingapúri Eurasia Group kínai részlegének vezetőjeként tevékenykedik, úgy véli, hogy a jelenlegi események időzítése figyelmeztető jelként értelmezhető. Kifejtette, hogy Kína ezzel a lépéssel emlékezteti Kanadát arra, milyen következményekkel járhat az amerikai kereskedelempolitikához való túlságosan szoros alkalmazkodás. A szakértő hangsúlyozta, hogy ez egyben azt is jelzi, hogy Kanada alacsonyabb prioritást élvez Kína szemében, ha az Egyesült Államokkal és az EU-val folytatott vitákról van szó.

Kanada a második legnagyobb kereskedelmi partnere Kínának, csupán az Egyesült Államok áll mögötte. 2024-ben a kínai vámhatóságok adatai alapján Kanada 47 milliárd dollár értékű árut exportált a világ második legnagyobb gazdaságába. Szakértők véleménye szerint Peking kedvező fordulatokat remélhet, mivel az ottawai politikai váltás új lehetőségeket nyújthat. Kanadában legkésőbb október 20-ig esedékes a következő országos választás, ami tovább formálhatja a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat.

Az elemzők úgy vélik, hogy párhuzam húzható a legutóbbi ausztrál események és a korábbi kínai intézkedések között. Mint tudjuk, Kína 2020-ban vámokat és különféle korlátozásokat vezetett be több fontos ausztrál exporttermékre, miután Canberra sürgette a koronavírus-járvány eredetének alapos kivizsgálását. Csak 2023-ban, egy évvel azután, hogy Anthony Albanese miniszterelnök leváltotta a vizsgálatot kezdeményező Scott Morrisont, kezdte el Peking fokozatosan feloldani ezeket a tilalmakat.

Related posts