Újra Magyarország került a figyelem középpontjába, ahol Orbán Viktor és csapata úgy véli, hogy az orosz-amerikai béketárgyalások az üdvözítő irányt képviselik. Az ország ismételten a nemzetközi politikai játszmák színpadán találja magát, mintha csak egy "

A magyar kormány felszólította az Európai Uniót, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől, amely veszélyeztetheti a Trump-adminisztráció által az adott héten kezdeményezett béketárgyalások sikerét.
Újabb feszültség bontakozik ki Magyarország és az Európai Unió többi tagállama között.
Miközben 26 ország összefog, hogy egységesen reagáljon Donald Trump ezen a héten tett lépéseire, Magyarország - már megszokott módon - ismét eltér a közös céloktól és törekvésektől.
Kedden, Rijádban az amerikai külügyminiszter Ukrajna és az Európai Unió nélkül ült tárgyalóasztalhoz az orosz külképviselettel, hogy megoldást találjanak a lassan három éve tartó orosz - ukrán háborúra.
Trump lépéseit a nyugati szövetségeseivel való egyeztetés mellőzésével indította el, ami jelentős feszültséget okozott a transzatlanti diplomáciai kapcsolatokban. A tárgyalások kapcsán egyre többen fejezik ki aggodalmukat, miszerint az Egyesült Államok esetleg kényszeríteni fogja Ukrajnát egy olyan békeszerződés aláírására, amely hátrányos lehet számára.
A feszültség csak nőtt, amikor az amerikai elnök reagált Volodimir Zelenszkij csalódottságára. Először „rendkívül alkalmatlannak” titulálta az ukrán vezetőt, majd rátett egy lapáttal, és diktátornak nevezte őt. Ezt azzal magyarázta, hogy a háború kezdete óta Ukrajnában nem tartottak választásokat.
A történet új fordulatot vett, amikor Elon Musk, Trump megbízható szövetségese, elkezdte népszerűsíteni az információt saját közösségi média platformján, az X-en.
Az eseményekre válaszul az Európai Unió olyan intézkedésekkel kívánja megerősíteni Ukrajna helyzetét, mint például a pénzügyi és katonai támogatás növelése.
Magyarország viszont teljesen elzárkózik az ötletek befogadásától.
"Azt már korábban is sejtettük, hogy amint az Egyesült Államokban a demokraták kormányzása megbukik, és a Trump-adminisztráció veszi át a vezetést, akkor a béke érdekében tárgyalásokra kerül sor, amelyek végül a gazdasági fellendülést is magukkal hozzák" - nyilatkozta a miniszterelnök a Kossuth Rádió pénteki műsorában.
Szijjártó Péter külügyminiszter közben azzal a figyelmeztetéssel él, hogy Magyarország meg fogja akadályozni az orosz és fehérorosz személyeket érintő szankciós csomag megújítását. Ez a csomag körülbelül 3000 olyan egyént érint, akiket a háborúval összefüggésben bűnrészesnek ítélnek.
A szankciós csomag megújításának határideje március 15., és az elfogadásához egyhangú 'igen' válaszra van szükség az Európai Unió tagállamai részéről.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: időt kell adni az amerikai-orosz béketárgyalásokra, hiszen ezek felélesztették a háború befejezésének reményét. A külügyminiszter erős kritikát fogalmazott meg az Európai Unióval szemben, miszerint az elsieti döntéseit, ezzel akadályozva a békéért tett erőfeszítéseket.
Szijjártó ellenezte az Ukrajnának szánt újabb segélyeket is, mondván: "Nem fogjuk támogatni, hogy az európai adófizetők pénzét a háború meghosszabbítására költsék".
A magyar kormány lépései kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy vajon az Európai Unió valóban képes-e egységes álláspontot kialakítani és közösen fellépni a kihívásokkal szemben.
"Véleményem szerint a magyar kormányzat kockázatosan magasra helyezi a tétet. Bízom benne, hogy előbb-utóbb visszakoznak, de lenyűgöző, hogy ezt a lépést meg merik kockáztatni" – nyilatkozta egy rangos diplomata, aki névtelenséget kért.
Ez már a sokadik alkalom, hogy Magyarország szembemegy a többi tagállammal: a kormányzati szereplők a múlt hónapban is hangsúlyoztak, hogy nem hagyják jóvá az Oroszországgal szembeni szankciók megújítását, amely 210 milliárd eurónyi állami orosz vagyon befagyasztását is tartalmazta.
A magyar kormány végül beadta a derekát, miután biztosítékokat kapott az Európai Bizottságtól egy, a szankcióktól független gázvitában, amely Ukrajnát érinti.
Szijjártó Péter most arról tájékoztat, hogy az Európai Bizottság nem teljesíti a megállapodásban rögzített kötelezettségeit.
Még ha a magyar kormány beleegyezését adja is a szankciók megújításához a márciusi határidő előtt, vétójogával még mindig megblokkolhatja az Ukrajnának szánt újabb támogatások folyósítását.
Magyarország az utóbbi két év során összesen több mint 6 milliárd eurónyi támogatást akadályozott meg.