Megkezdődik az első demonstráció a kormány által benyújtott átláthatósági törvényjavaslat ellen.

Péntek délután a Momentum egy demonstrációt hirdetett a Szuverenitásvédelmi Hivatal elé, reagálva a Fidesz kedden benyújtott törvényjavaslatára, amely a külföldi támogatások megtiltását célozza a sajtóorgánumok, civil szervezetek és egyesületek számára, ezzel komoly nehézségeket okozva működésükben. Az ellenzéki párt képviselői úgy vélik, hogy ez a lépés egy újabb irány a totalitárius rezsim felé, míg Lánczi Tamás, a hivatal vezetője, azt állítja, hogy a törvény mögött az Egyesült Államok gyakorlata áll.
Kedd éjjel Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője, benyújtotta "A közélet átláthatóságáról" szóló törvényjavaslatát. A javaslat célja, hogy szigorúan korlátozza, valamint jelentős büntetéseket vezessen be a külföldi forrásból finanszírozott médiumok, civil szervezetek és egyesületek számára, amelyek külföldi támogatásokban részesülnek. Az ellenzék hevesen bírálta a kezdeményezést, politikai bosszúként, a külföldi befolyás növekedéseként és a "putyini út" újabb állomásaként jellemezve azt. Több újság szerkesztősége is összefogott, hogy kifejezze ellenvetését a törvényjavaslattal szemben.
A Momentum mostanában élen jár a tüntetéseken, így nem meglepő, hogy demonstrációt szerveztek a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz péntek délutánra, ám az akciókat már előtte elkezdték, ugyanis a párt aktivistái már reggel festékkel öntötték le és blokád alá vonták Lánczi Tamás hivatalát. A vizsgálatot a külföldi támogatások után a Szuverenitásvédelmi Hivatal végzi majd, Lánczi szerint a törvény eredete pedig nem Oroszországban, hanem az Egyesült Államokban keresendő.
16:58: Néhány momentumos és magyar zászló a magasban, pár sajtószabadságról szóló transzparens az emberek kezében a kezdés előtt két perccel.
"A sajtó nem az ellenséged, csupán akkor, ha nem mondasz igazat" - hirdeti az egyik táblán. "Nincs más fegyverem, csak a jelenlét, itt vagyok, és itt maradok" - olvasható egy másikon. Emellett egy másik táblán a következő felirat áll: "Állampolgár vagyok, nem titkos ügynök."
16:40: A demonstrálók már gyülekeznek a Szuverenitásvédelmi Hivatal előtt, ahol a színpad építése még folyamatban van. A hangszórókból kormánykritikus punkzenekarok, mint például a Bankrupt és a Kozmosz, energikus dallamai zengenek. Jelenleg körülbelül 50 fő van jelen, de a rendőrség már lezárta a Sánc utcát, és az emberek folyamatosan érkeznek, küzdve a domb nehézségeivel, hogy csatlakozhassanak a megmozduláshoz.
A törvényjavaslat körüli feszültség újabb tüntetéshullámot generálhat, hiszen vasárnapra már a Kossuth térre is terveznek egy jelentősebb megmozdulást. Karácsony Gergely már az Európai Bíróságot is megpróbálja bevonni a javaslat felülvizsgálati folyamatába. Pénteken Lázár János, az építkezési és közlekedési miniszter, arról nyilatkozott, hogy a Fideszben mindenképpen eszmecserét fognak folytatni a törvény kapcsán.